Dziś z al. Tysiąclecia na ul. Zimną przejdzie młodzież oraz potomkowie rodzin ofiar Akcji „Reinhardt”. Pokonanie z lampionami Szlaku Pamięci „Droga na Umschlagplatz” będzie jedną z form upamiętnienia wydarzeń z marca 1942 roku
Akcja „Reinhardt” realizowana była przez Niemców od marca 1942 roku do 1943 roku. Pochłonęła około 2 miliony ofiar. Zakładała wymordowanie Żydów zamieszkałych na terenie pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa: warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego, a od końca 1942 roku również w okręgu białostockim. Dziś mija 80 lat od rozpoczęcia akcji i pierwszych transportów ofiar do obozów Zagłady na Lubelszczyźnie.
O godz. 18.30 z al. Tysiąclecia (na wysokości Zamku Lubelskiego) wyruszy marsz. Z lampionami przejdzie w nim młodzież oraz potomkowie rodzin ofiar Akcji „Reinhardt”. Wszyscy pokonają Szlak Pamięci „Droga na Umschlagplatz” i dotrą na ul. Zimną 2.
W czwartek o godz. 17 zacznie się dyskusja panelowa „Einsatz Reinhardt w kontekście ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Rola i znaczenie”, organizowana przez Muzeum na Majdanku. Wezmą w niej udział historycy zajmujący się tematyką Zagłady. Wydarzenie zostanie zorganizowane w Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1.
– Przypadkowa nie jest ani data, ani miejsce organizacji dyskusji. 80 lat temu, 17 marca 1942 roku, do obozu zagłady w Bełżcu trafiły pierwsze grupy Żydów z gett w Lublinie i Lwowie, co zapoczątkowało Akcję „Reinhardt”. Logistycznym centrum akcji stał się Lublin, gdzie w budynku dawnego Gimnazjum im. Stefana Batorego (dzisiejsze Collegium Iuridicum KUL) ulokowano jej sztab – wyjaśniają organizatorzy debaty.
Dyskutować będą: dr hab. Adam Kopciowski, kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS; dr hab. Dariusz Libionka, główny historyk ds. badań nad zagładą Żydów w Państwowym Muzeum na Majdanku, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, redaktor naczelny rocznika naukowego „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”; prof. Stephan Lehnsteadt, profesor studiów nad Holokaustem i studiów żydowskich w Touro College w Berlinie, wcześniej pracownik naukowy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Spotkanie poprowadzi dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku dr Tomasz Kranz.