Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 marca 2021 r.
19:22

Lublin. Urządzają na nowo Szerokie. Można zgłosić uwagi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 2 A A
(fot. Archiwum)

Nowe tereny pod budownictwo, głównie jednorodzinne, mają być wytyczone w dzielnicy Szerokie. Ogłoszony został projekt zmian w planie zagospodarowania tej części miasta. Do 16 kwietnia każdy zainteresowany będzie mógł teraz zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe domy mają wyrosnąć w miejscach, które od lat były opisane w planie zagospodarowania jako grunty rolne bez prawa zabudowy. O takie przekształcenie zabiegali sami właściciele nieruchomości, którzy chcieli mieć możliwość postawienia domów.

Władze miasta postanowiły pójść im na rękę już w 2019 r. Właśnie wtedy Rada Miasta przyjęła prezydencki projekt uchwały (studium przestrzennego) wyznaczającej na polach strefy zabudowy. Na tej podstawie powstał ogłoszony już projekt nowego planu zagospodarowania terenu, który szczegółowo określa przeznaczenie poszczególnych nieruchomości.

– Opracowany projekt obejmuje tereny o powierzchni około 163 ha – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Dotyczy północno-zachodniego fragmentu miasta: rejonu pomiędzy ul. Szerokie, rzeką Czechówką, ul. Główną, Deszczową, granicą miasta i ul. Nałęczowską.

Wzdłuż ul. Nałęczowskiej (po jej północnej stronie) między ul. Szerokie a granicą miasta dozwolona ma być zabudowa jedno- i wielorodzinna (mająca jednak nie więcej niż sześć mieszkań w budynku i maksymalnie dwa piętra) oraz usługowa.

Zabudowa ma tu być odsunięta od ulicy i odgrodzona od niej strefą „zieleni towarzyszącej”, gdzie co najmniej 50 proc. terenu miałaby stanowić tzw. powierzchnia biologicznie czynna. Pod budownictwo jednorodzinne przeznaczone miałyby zostać m.in. tereny rolnicze w rejonie ul. Promienistej, Urodzajnej, Przejrzystej czy też ul. Zakątek.

Strefą usług sportowych miałoby się stać równoległe do ul. Głównej zagłębienie terenu, w którym znajduje się m.in. cegielnia (część obszaru jest obecnie opisana jako strefa aktywności gospodarczej). Plan dopuszczałby tu również usługi kultury (w tym domy kultury i biblioteki), oświaty (w tym żłobki, przedszkola, szkoły, czy też ośrodki szkoleniowe) oraz „usługi publiczne”. Pełniący te funkcje obiekt nie mógłby mieć więcej niż jedno piętro.

Pod usługi publiczne wskazano w projekcie planu teren za skarpą. Mógłby tu powstać np. biurowiec, bank, urząd, dom kultury, ośrodek zdrowia, dom pomocy, szkoła, przedszkole bądź obiekt sportowy. W tym miejscu zabudowa mogłaby osiągnąć wysokość 20 m, plan dopuszczałby maksymalnie trzy piętra.

Proponowanych zmian jest o więcej. Jedną z nich ma być przekształcenie dotychczasowego terenu aktywności gospodarczej na styku ul. Zakątek i Przejrzystej w strefę usług, obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.

Projekt nowego planu zagospodarowania ma być wyłożony do wglądu do końca miesiąca. Na ostatni dzień marca zaplanowano publiczną dyskusję z planistami (Ratusz, sala nr 2, godz. 14), która może się odbyć w trybie zdalnym.

– Chęć wzięcia udziału w dyskusji publicznej, niezależnie od jej formy przeprowadzenia, należy zgłosić telefonicznie pod nr tel. 81 466 23 00 lub na adres e-mail: planowanie@lublin.eu do 26 marca – informuje Góźdź.

Uwagi do projektu będą przyjmowane przez Ratusz do 16 kwietnia. Można je zgłaszać mailem (planowanie@lublin.eu) bądź tradycyjnym listem (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa
ZDJĘCIA
galeria

Były prezydent Niemiec wesprze inicjatywę z Zamościa

Z udziałem prof. dr hab. Horsta Köhlera, byłego prezydenta Niemiec odbyło się w Zamościu spotkanie poświęcone historii i bezpieczeństwu w Europie. Uczestniczyli w nim miejscowi samorządowcy i delegacja z Ukrainy.

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny
Dzień Wschodzi
film

Ósmoklasiści zaczynają maraton egzaminacyjny

Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów ósmoklasisty. To szczególny rocznik. Wyjątkowo mało liczny. Zazwyczaj kończących podstawówki w Lublinie jest 2 razy więcej. Dlaczego tak się dzieje i jakie będzie to miało przełożenie na rekrutację do szkół średnich? O tym w porannej rozmowie Dzień Wschodzi. Gościem Krzysztofa Kota jest dr Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty.

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

MKS FunFloor Lublin dzisiaj gra z KPR Gminy Kobierzyce o srebrny medal

We wtorek MKS FunFloor może zostać wicemistrzem Polski. Aby tak się stało podopieczne Edyty Majdzińskiej muszą pokonać KPR Gminy Kobierzyce.

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty