Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2022 r.
12:45

W 1979 roku odsłaniał go Edward Gierek. Co zrobić z resztkami pomnika w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Plac noszący imię noblisty nie wygląda dziś zbyt noblowsko
Plac noszący imię noblisty nie wygląda dziś zbyt noblowsko (fot. Maciej Kaczanowski)

Władze miasta na razie nie usuną pozostałości po zlikwidowanym przed laty pomniku Bolesława Bieruta. Urząd Miasta nie zamierza także wykorzystać starego cokołu do postawienia na nim pomnika obecnego patrona placu, czyli noblisty Izaaka Singera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W lipcu miną 43 lata od uroczystego odsłonięcia pomnika Bolesława Bieruta, który formalnie był prezydentem Polski w latach 1947-1952. Dziś historycy widzą w nim głównie tego, który posłał na śmierć tysiące działaczy antykomunistycznego podziemia i robił to, co kazała mu Moskwa. W 1979 r., gdy jego lubelski pomnik odsłaniał Edward Gierek, przedstawiano Bieruta jako ojca narodu, który włożył wielki wkład w powojenną odbudowę Warszawy.

Pomnik przetrwał 10 lat i 12 dni, rozebrano go latem 1989 r. na fali przemian, które zmiotły z mapy Lublina również wiele nazw z minionej epoki. Tak oto pl. Bieruta stał się placem Izaaka Singera, pisarza, autora „Sztukmistrza z Lublina”, laureata literackiej nagrody Nobla.

Dzisiaj plac nie wygląda zbyt noblowsko. Zieleń nie imponuje, nie ma na czym usiąść, plac nie jest jednak tak zaśmiecony, jak niegdyś, ale tu i ówdzie widać pozostałości po plenerowych biesiadach.

Widać też resztki pomnika. – Nie są najlepszą wizytówką Lublina – przekonywał miejski radny Adam Osiński (z klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka), który apelował do Ratusza o usunięcie pozostałości postumentu.

To, co dla jednych jest zbędnym betonem, dla innych jest dobrym materiałem do… postawienia pomnika Singera. – Beton, z jakiego wykonane są elementy, jest w dobrym stanie i jego ponowne wykorzystanie w nowej funkcji jest możliwe – pisał do prezydenta miasta Jacek Skiba, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie (plac nie leży na jej terenie). Według Skiby warto upamiętnić Singera, co będzie można zrobić taniej, jeśli wykorzysta się już istniejące elementy.

Ratusz wyklucza jednak rozbiórkę starego postumentu. – Teren wymaga kompleksowej rewitalizacji – przyznaje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina w odpowiedzi dla radnego Osińskiego. Zastrzega zarazem, że część działek na terenie placu jest własnością prywatną.

– Z uwagi na nieuregulowany status własnościowy działek, na chwilę obecną nie ma możliwości zagospodarowania danej przestrzeni – stwierdza Szymczyk. Podkreśla że miasto sprząta plac i zajmuje się zielenią, ale w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na usunięcie cokołów pomnika.

Konkluzja jest taka, że betonowe elementy na razie zostają. Nie będą jednak, przynajmniej na razie, wykorzystane do upamiętnienia Singera, przynajmniej na razie. Ratusz tłumaczy, że stawianie pomników to dość skomplikowana sprawa.

– Każda inicjatywa w tym zakresie musi zostać przeprowadzona zgodnie z uchwałą Rady Miasta Lublin regulującą zasady wznoszenia pomników. Inicjator musi w szczególności uzasadnić pomysł i wskazać jego źródło finansowania – informuje Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza. – Nie jest obecnie możliwa ocena pomysłu, który nie ma charakteru oficjalnej inicjatywy. Procedura wznoszenia pomników wymaga współdziałania szeregu podmiotów i uzgodnień, a ostateczna decyzja należy do Rady Miasta. Wnioski w sprawie wzniesienia pomnika składają najczęściej komitety, które zapewniają również źródła finansowania.

Formalnie uruchomiona została dotąd jedynie procedura dotycząca postawienia na pl. Singera pomnika Ofiar Komunizmu. Uchwała „w sprawie zamiaru wzniesienia pomnika” zapadła w Radzie Miasta już w czerwcu 2016 r., poprawiona została dwa lata później. Społeczny komitet przeprowadził i rozstrzygnął konkurs na projekt pomnika, ale zwycięska praca nie zadowalała nawet samych działaczy, bo projekt był za mało „monumentalny”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

Od zawiadomienia minęło kilka tygodni, ale prokuratura nawet nie przesłuchała organisty z Łukowa. Tymczasem, ojciec nastolatka ujawnił w telewizyjnym reportażu szokujące materiały.

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka
galeria

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka

Sobotnia gala w Centrum Spotkania Kultur była okazją do przyznania tytułów Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Marki Lubelskie. Docenione zostały osoby, które promują nasz region w Polsce i za granicą.

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Horror w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywają po rzutach karnych

Wielkie emocje w Kaliszu. Azoty Puławy wygrywały minimalnie z tamtejszą Energą MKS, ale później musiały gonić wynik i w samej końcówce rzutem na taśmę doprowadziły do rzutów karnych. A w nich lepiej trzymali nerwy na wodzy i wrócili do Puław z cennym zwycięstwem

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Papież Franciszek w krytycznym stanie. Zagrożenie nie minęło

Stan papieża Franciszka, przebywającego w rzymskiej Poliklinice Gemelli, jest nadal krytyczny i dlatego zagrożenie nie minęło - poinformował w sobotę Watykan w wieczornym biuletynie medycznym. Papież przeszedł hemotransfuzję i podano mu tlen.

Laura Miskiniene była w Gorzowie nie do zatrzymania

Kapitalny mecz Litwinki, Polski Cukier AZS UMCS wygrał w Gorzowie

Polski Cukier AZS UMCS po zaciętym meczu wygrał w sobotni wieczór, w Gorzowie 93:84. Lublinianki do sukcesu poprowadziła przede wszystkim Laura Miskiniene, która zapisała na swoim koncie: 25 punktów, 21 zbiórek i 6 asyst.

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału  – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Politechnika Lubelska z nową nazwą wydziału – „to więcej niż kosmetyczna zmiana”

Chodzi o Wydział Inżynierii Środowiska, którego już więcej nie spotkamy pod tą nazwą. Ma to być odpowiedź na zmiany klimatu i transformację energetyczną.

Podlasie z optymizmem może wyczekiwać starty rundy wiosennej

Dwa ostatnie sparingi i dziewięć goli Podlasia tuż przed ligą

Z optymizmem na rundę wiosenną mogą czekać piłkarze Podlasia. Zespół z Białej Podlaskiej rozegrał na koniec przygotowań dwa mecze kontrolne. Najpierw rozbił Lewart Lubartów 6:1, a później pokonał Huragan Międzyrzec Podlaski 3:1.

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Meteoryt spadł na Lubelszczyznę. Znaleziono już trzy odłamki

Poszukiwacze i pasjonaci kosmosu mają pełne ręce roboty. Kosmiczne kamienie wylądowały w naszym regionie. Zdaniem ekspertów to historyczna chwila.

Jeśli chodzi o pisanie, to wszystko jest dziełem wspólnym. Żaden fragment, nawet żaden akapit, nie jest twórczo-ścią tylko jednej osoby: nad wszystkim pracujemy razem – opowiadają Katarzyna Janoska i Szymon Brennestuhl
MAGAZYN

„To, co najlepsze, dopiero przed nami”- młodzi pisarze z Lublina założyli własne wydawnictwo

Elfy i ZUS. Magia i własna działalność gospodarcza. O pisaniu, fantasy i książkowym biznesie rozmawiamy z Katarzyną Janoską i Szymonem Brennestuhl, autorami sagi Vasharoth.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty