Miasto przejmie z rąk wojewody budynek przy ulicy Spokojnej 3-5. Ma tam powstać nowoczesne Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego.
Położenie w ścisłym centrum miasta takiej jednostki ma zapewnić szybką reakcję i możliwość dotarcia na miejsce wszystkich potrzebnych służb. Ułatwi to połączenie sieci teleinformatycznych, światłowodowych, energetycznych, a także zapewnia dobrą komunikację z każdego punktu w mieście. W budynku mają powstać sale operacyjne i wizyjne dla operatorów, lokalny węzeł informatyczny i serwerownia.
Dzięki rozmiarom budynku zmieścić się tu będą mogli operatorzy monitoringu miejskiego i zarządzania ruchem drogowym. Miejsca dla siebie znajdą tu również pracownicy Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, ZDM, ZTM, MPWiK, ochrony środowiska, nadzoru ruchu MPK, nadzoru budowlanego, inspektora sanitarnego czy lekarza weterynarii – wymienia Justyna Góźdź z ratusza.
— Nowa jednostka będzie pełnić funkcję punktu monitorująco-koordynacyjnego i ośrodka łączności, scalającego w codziennej działalności służby ratownicze, komunalne i miejskie Lublina, które będą w stanie reagować w trybie natychmiastowym na wszelkiego rodzaju zagrożenia i zdarzenia. Z propozycją skoordynowania pracy w jednym miejscu wystąpimy do Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego. Uruchomienie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego znacząco zwiększy potencjał i możliwości techniczne realizowanych wspólnie zadań — mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Na czwartkowej (18 kwietnia) sesji rady miasta, radni przyjęli w ramach darowizny budynek od wojewody. Teraz miasto przystąpi do opracowywania koncepcji i dokumentacji projektowej dla Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego, co pozwoli na aplikowanie o środki zewnętrzne na realizację zadania.