Szpitalny oddział ratunkowy powstanie w szpitalu przy ul. Staszica. To będzie szóste miejsce w mieście, w którym będą przyjmowani pacjenci w nagłych wypadkach.
Nowy budynek, w którym znajdzie się SOR powstanie na skarpie od strony al. Solidarności. Prace powinny ruszyć do połowy 2019 roku.
– Będzie to ostatni i najbardziej skomplikowany etap przebudowy i rozbudowy szpitala, który potrwa do 2022 roku – informuje Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. – W jego ramach powstanie nowy, kaskadowy budynek, a w jego najniżej położonej części zlokalizowany będzie szpitalny oddział ratunkowy.
Dodaje, że oprócz SOR-u znajdą się tam również m.in. blok operacyjny, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Izba Przyjęć Planowych oraz lądowisko dla helikopterów.
W tym momencie najbardziej intensywne prace w ramach rozbudowy szpitala dotyczą ulic Radziwiłłowskiej (w nowym trzykondygnacyjnym budynku oprócz Kliniki Chirurgii Onkologicznej znajdą się Zakłady Chemioterapii i Radioterapii), Głuskiej (ma tam powstać Centrum Zdrowia Psychicznego) i Staszica 11 (część budynków przejdzie gruntowny remont, część zostanie przebudowana a część zostanie wyburzona a w ich miejsce powstaną nowe). Koszt całości to 324 mln zł.
Latem przy al. Kraśnickiej
Do końca sierpnia ma być z kolei gotowy, po remoncie i rozbudowie, SOR szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej. Jego powierzchnia zwiększy się z 600 mkw do 1100 mkw. Zostanie dobudowana jedna kondygnacja. Będzie osobne wejście dla pieszych i osobny wjazd dla karetek, które do tej pory były wspólne.
– Poprawa infrastruktury ma wpłynąć na szybszą obsługę naszych pacjentów. Zwiększy się efektywność triażu czyli systemu tzw. selekcji pacjentów ze względu na stan zdrowia i zagrożenie życia – mówi Gabriel Maj, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.
Jesienią przy Al. Racławickich
Jeszcze w tym roku ma się zakończyć duży remont i przebudowa szpitala wojskowego za 106 mln zł. Wszystko, łącznie z lądowiskiem dla śmigłowców oraz nowym budynkiem, w którym znajdzie się m.in. SOR (a także oddziały chirurgii, intensywnej terapii i anestezjologii, laboratorium, pracownia histopatologii, apteka zakładowa, blok operacyjny) ma być gotowe w drugiej połowie 2018 roku.