W niecały rok w Lublinie przybyło 1,5 tys. miejsc noclegowych. To wciąż za mało. – Są dni, że trudno znaleźć miejsce nawet dla dwóch osób – mówi dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Jak podaje Urząd Statystyczny w Lublinie, w pierwszym kwartale br. goście odwiedzający nasze miasto skorzystali z ponad 43 tys. noclegów. Z danych urzędu wynika również, że w lipcu ub. r. było w stolicy województwa ponad 2,5 tys. miejsc noclegowych.
– Z naszej aktualnej ewidencji wynika, że obecnie jest ich prawie 4 tysiące. Ale ta liczba cały czas się zmienia – mówi Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Najwięcej hoteli powstaje w centrum miasta, zwłaszcza na Starym Mieście. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem.
– Choć mamy dopiero maj, to już miasto odwiedza sporo turystów. Zdarzają się dni, zwłaszcza w weekendy, że są problemy ze znalezieniem choćby jednego dwuosobowego pokoju – przyznaje dyr. Lachowska
– Do końca tego tygodnia wszystkie z 15 pokoi mamy już zajęte. Obłożona jest także część terminów w czerwcu – mówi Weronika Mazurkiewicz, menadżer hotelu Grodzka 20. – Większe rezerwacje trzeba robić nawet z czterotygodniowym wyprzedzeniem, w przypadku pojedynczych pokoi co najmniej dwa tygodnie wcześniej – dodaje.
Na brak gości nie narzekają też obiekty o najwyższym standardzie. W jedynym w Lublinie hotelu czterogwiazdkowym zatrzymuje się głównie kadra menadżerska, która do Lublina przyjeżdża służbowo.
– Do piątku wszystkie miejsca mamy zajęte. Na weekend zostało kilka wolnych pokoi. Tak jest od lutego – mówi Justyna Stachowicz, właścicielka hotelu Alter.
W wakacje miejsc noclegowych w centrum Lublina przybędzie. W lipcu ma zostać otwarty trzygwiazdkowy hotel Wieniawski przy ul. Sądowej w Lublinie.
– Jesteśmy na etapie prac wykończeniowych w ogólnodostępnych częściach budynku. Czekamy też na położenie wykładzin i montaż mebli w pokojach – mówi Marek Grzesiak, zarządca hotelu.
Prace trwają też na terenie browaru przy ul. Bernardyńskiej. Gospodarzem powstających tu apartamentów będą Perła – Browary Lubelskie. W zabytkowych budynkach działa już pijalnia piwa, w czerwcu na dziedzińcu browaru ponownie ruszy kino plenerowe, a po sąsiedzku znajduje się przestrzeń, na której odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.
Na razie firma nie chce zdradzić szczegółów swojego nowego przedsięwzięcia. Jak udało nam się dowiedzieć, hotel ma ruszyć już w wakacje.
Spółka Perła - Browary Lubelskie szykuje apartamenty przy ul. Bernardyńskiej