Tradycyjnie, najwięcej chętnych jest na trasy do Wąwolnicy, a także na najkrótszą, wokół Zalewu Zemborzyckiego. W piątek po wieczornej mszy w drogę ruszają uczestnicy lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Zgłosiło się już ponad tysiąc osób.
– Zachęcam do przejścia trasą pomarańczową. To krótka trasa i prowadzi przez bardzo malownicze tereny – poleca jako alternatywę niebieskiej drogi wokół zalewu ks. Mirosław Ładniak, organizator lubelskiej EDK, który jest także głównym przewodnikiem Lubelskiej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Długość pomarańczowej trasy wynosi ok. 33 km, prowadzi z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście.
Poza trasą pomarańczową uczestnicy tegorocznej EDK mają do wyboru jeszcze 8 innych szlaków – wspomnianą niebieską – wokół zalewu – liczy ok. 31 km, po czarną najdłuższą i najtrudniejszą, liczącą około 51 km, tzw. samotną.
– Ponieważ, w przeciwieństwie do pozostałych szlaków, na tej trasie nie będzie żadnego zabezpieczenia medycznego ani służb porządkowych – uprzedza ks. Ładniak. – Osoba, która wyjdzie na czarny szlak jest zdana wyłącznie na siebie.
Lista uczestników lubelskiej EDK jest otwarta.
– Zapisy trwają do samego wyjścia na trasy, ale nie są obowiązkowe – zaznacza ks. Mirosław Ładniak. – Służą bardziej do celów organizacyjnych, żebyśmy mogli się zorientować, które trasy cieszą się największym zainteresowaniem.
Można już odbierać pakiety dla uczestników EDK – opaska i rozważania (cena zestawu kosztuje 10 zł) w Kawiarence Bobolanum przy kościele św. Andrzeja Boboli w Lublinie (ul. Paderewskiego 20) . – Pakiety będą dostępne także w dniu wyjścia w sekretariatach EDK, które będą działać przy trzech kościołach – archikatedrze, u św. Mikołaja na Czwartku i kościele powizytkowskim – przy ul. Narutowicza – dodaje ks. Ładniak.
Z tych świątyń po mszy, która rozpocznie się o godz. 19, wyruszą uczestnicy poszczególnych tras.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie religijne. Każdy uczestnik EDK jest zobowiązany do przestrzegania zasad, w tym m.in. reguły milczenia.