Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 września 2022 r.
6:35

Ważą się losy apartamentów w centrum Lublina. Na rękę deweloperowi, na przekór przeorowi

95 68 A A

W sądowych aktach leży skarga kasacyjna, urzędnicy wydają kolejną WZ-kę, a w biurze sprzedaży dewelopera można się już zapisywać na jeden z apartamentów. Nowe bloki przy Karmelickiej chce budować Piotr Kowalczyk, były szef Rady Miasta. Lubelski ratusz nie po raz pierwszy idzie mu na rękę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Apartamenty Staromiejskie”, które mają powstać w budynku byłej stomatologii i dwóch nowych, które staną tuż obok. Na razie można „zapisać się na zeszyt” i oczekiwać na telefon. Cena za mkw.? – 15-16 tys. zł w zależności od kondygnacji i strony świata – słyszymy.

Podobnie (15,9-16,9 tys. zł/ mkw.) swoje „Apartamenty Pałacowe” wycenia inny deweloper, który buduje po sąsiedzku przy ul. Staszica. One również mają wzięcie. – Zostały tylko na I i II piętrze, metraże od 25 do 67 mkw. – słyszymy w Building Investment. To sporo więcej niż w czerwcu gdy ostatni raz pisaliśmy o planach na intensywną zabudowę tego kwartału. Wówczas ceny mieszkań w blokach, które mają powstać przy Karmelickiej 7, zaczynały się od 11 tys. zł/mkw.

Piotr Kowalczyk - z polityki do deweloperki

Półhektarowa działka w ścisłym centrum miasta (obecnie podzielona na cztery) w prywatne ręce przeszła w 2019 r. Nieruchomość od Uniwersytetu Medycznego kupiła zarejestrowana w Warszawie spółka QRL. Na przełomie 2020/2021 spółka zmieniła nazwę i udziałowców. Dziś jednym ze wspólników jest Piotr Kowalczyk, były szef Rady Miasta, który z polityką i samorządem rozstał się w 2018 r. Tłumaczył wówczas, że chce się poświęcić pracy naukowej”. W rzeczywistości zajął się deweloperką. Z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem wciąż utrzymuje bardzo dobre relacje.

Dziś jego spółki sprzedają gotowe już apartamenty (Spokojna 10), budują nowe bloki (ul. Jutrzenki), kupują grunty pod budownictwo wielorodzinne (Koncertowa, Filaretów/Zana, Orkana/Kaczeńcowa).

Piotr Kowalczyk jest też jednym z trzech oskarżonych w głośnej sprawie „wieżowiec za 1 mln łapówki”, gdzie podczas prokuratorskiego śledztwa przesłuchiwani byli m.in. dyrektorzy kilku wydziałów Urzędu Miasta Lublin i sam prezydent Żuk. Mimo to firmy Kowalczyka wciąż mogą liczyć na przychylność urzędników lubelskiego ratusza. Na nieobjętej miejscowym planem zagospodarowania działce przy Karmelickiej Helvetia Centrum dostała już kilka decyzji WZ (warunki zabudowy), które pozwalają nie tylko na rozbudowę istniejącego budynku dawnej stomatologii (sześć kondygnacji), ale też na budowę dwóch kolejnych o podobnej wysokości.

>>"Zanagate". Były przewodniczący Rady Miasta Lublin jednak stanie przed sądem<<

Zakon niech się nie interesuje

Sąsiedzi z ul. Świętoduskiej, którzy żywo interesują się nową inwestycją, napotykają na urzędniczy mur. – Dwa razy urząd odmówił nam informacji o decyzjach wydawanych na tę działkę, tłumacząc, że nas to nie dotyczy. Nawet wtedy gdy występowaliśmy o to z trybu dostępu do informacji publicznej. Dopiero jak zagroziliśmy skargą do sądu na opieszałość urzędniczą, to zobaczyliśmy te WZ-tki. Zaskarżyliśmy je – mówi o. Piotr Nyk, przeor sąsiadującego z ul. Karmelicką Klasztoru Karmelitów Bosych.

Jeśli powstaną tu nowe apartamentowce, to klasztor może zapomnieć o fotowoltaice, którą planował zainstalować na budynku pralni czy o słońcu w niewielkim ogrodzie, do którego mogą wychodzić zakonnicy. Zamiast słońca zaglądać tu będą lokatorzy z sześciu pięter „Apartamentów Staromiejskich”.

– A my tu przecież żyjemy – podkreśla przeor, który martwi się też jak 400-letni zabytek zniesie tak wielką budowę tuż za klasztornym murem. – Kościół trzymają żelazne pręty w ścianach. Już teraz wilgoć w klasztorze jest ogromna, bez słońca będzie to nie do opanowania – tłumaczy.

Zakon chciał uczestniczyć w procedurach wydawania WZ-ek na Karmelickiej 7 na prawach strony. – Tego nam również odmówiono – mówi o. Piotr Nyk.

Z podobnym wnioskiem do Ratusza wystąpiła Fundacja Wolności. I też dostała odmowę. – Urząd Miasta stwierdził, że nie ma tu interesu publicznego – mówi Krzysztof Kowalik z FW.

 „Zwarta zabudowa śródmiejska”

Inni sąsiedzi inwestycji – właściciele kamienicy przy Świętoduskiej 10 – jedną z decyzji WZ (o istnieniu pozostałych nie wiedzieli) zaskarżyli do sądu. Posiłkowali się przy tym opinią Towarzystwa Urbanistów Polskich, które nie miało wątpliwości, że „decyzja została wydana z naruszeniem prawa”. W kwietniu Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał im rację. Sędzia Grażyna Pawlos-Janusz nie miała wątpliwości, że nowe wysokie bloki zaburzą ład przestrzenny tej okolicy. A urzędnikom wytyka m.in. to, że pozwolili na zbyt wysokie budynki, zabudowę działek na maksymalnym poziomie 81,6 proc., czy jedynie 10 proc. powierzchni biologicznie czynnej.

Inwestor się nie poddaje. W sądowych aktach można już znaleźć skargę kasacyjną na ten wyrok sporządzoną przez pełnomocnika spółki Monikę Drozd-Kowalczyk, prywatnie żonę Piotra Kowalczyka, przez lata prawniczkę lubelskiego Ratusza i kilku miejskich spółek (nadal jest w Radzie Nadzorczej MPWiK).

W piśmie do sądu Drozd-Kowalczyk przekonuje, że „mamy tu do czynienia ze zwartą zabudową śródmiejską”, której nie dotyczy ministerialne rozporządzenie o 25 proc. udziale terenu biologicznie czynnego, a „planowane budynki są średniowysokie”. Sąd zajmie się skargą 27 września.

Nie Helvetia a Julianów

Jednocześnie inwestor występuje o kolejne WZ-ki na ten teren, a miasto decyzje wydaje. Ta ostatnia (projekt WZ do uzgodnienia z Zarządem Dróg i Mostów i Miejskim Konserwatorem Zabytków) jest z 19 sierpnia. Jest w niej mowa m.in. o dobudowie balkonów, „rozbudowie VI kondygnacji na cele mieszkaniowe” i mniejszej niż w do tej pory powierzchni zabudowy – maks. 55 proc.

Nie oznacza to jednak, że mniejsze będą dwa nowe budynki, które chce tu stawiać deweloper. Procenty są inne, bo powiększył się teren inwestycji. Obecnie jest większy o działkę należącą do innej spółki (Zielona 5a), która po sąsiedzku na ul. Zielonej chce stawiać trzypiętrową kamienicę z garażem podziemnym.

Tym razem wniosek o WZ-kę na Karmelicką 7 nie złożyła Helvetia, ale Apartamenty Julianów sp. z o.o. To jedna ze spółek należących do Jerzego Korszenia, architekta projektującego „Apartamenty Staromiejskie”.

Kontakt z autorką artykułu: agnieszka.mazus@gmail.com, tel. 691-770-061

Ulica Filaretów. Co i komu obiecał prezydent Lublina?

Na ostatnią sesję Rady Miasta trafił projekt uchwały sprzedaży kilku niedużych miejskich działek przy ul. FilaretówPrezydent poprosił radnych o zgodę na taką transakcję choć jeszcze kilka miesięcy temu obiecywał, że tego nie zrobi. Tak się składa, że z miejskim terenem, który lada dzień zostanie wystawiony na sprzedaż, sąsiadują nieruchomości spółki Piotra Kowalczyka. Biznesowy wspólnik byłego szefa Rady Miasta Robert Siejka kupuje te grunty wiosną 2018. Jak wynika z księgi wieczystej nieruchomości w 2019 przechodzą one na własność Helvetia Investment, a od 2020 należą do Helvetia Development. To 11 działek o łącznej powierzchni 3924 mkw. W międzyczasie – latem 2019 roku – miasto uchwala plan zagospodarowania dla tego terenu. Pozwala on na zabudowę 75 proc. terenu, a nowe „obiekty usługowe” lub mieszkalne wielorodzinne mogą mieć 42 m wysokości. Od strony ul. Zana mogą powstać nawet 12-pietrowe bloki. – To jeden zlepszych planów z punktu widzenia deweloperów. Drugie takie miejsce to Nałęczowska, gdzie bloki buduje Zbigniew Jakubas – komentuje osoba od lat związana z branżą deweloperską

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty