Mirosław Brodziak, ekspert ARiMR, odpowiadał na pytania naszych Czytelników o to, jak i kiedy rolnicy powinni wypełniać i składać wnioski o unijne dopłaty z 2006 r.
– Musi pan zgłosić się do ARiMR z wnioskiem o nadanie numeru ewidencyjnego. Po jego otrzymaniu można już wypełnić wniosek o dopłaty. Dopłaty może otrzymać producent rolny: właściciel lub dzierżawca, użytkownik, zarządca itd. Ale gospodarstwo (nie mniejsze niż 1 ha) musi być utrzymywane w dobrej kulturze rolnej, przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska.
Warunkiem jest złożenie wniosku – od 15 marca do 15 maja br. (oraz w terminie 25 dni kalendarzowych po 15 maja, jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia będzie stosowane obniżenie w wysokości 1 proc. kwoty płatności).
• Czy do działek obsadzonych ziemniakami otrzymam, oprócz obszarowej, także dopłatę uzupełniającą?
– W tym (jak i ubiegłym) roku płatności uzupełniające będą przysługiwały do takich roślin jak: zboża i ich mieszanki, oleiste: rzepak, rzepik, słonecznik, soja; wysokobiałkowe: bób, bobik, łubin słodki, groch siewny; strączkowe: wyka siewna, soczewica jadalna, ciecierzyca pospolita; orzechy: włoskie, leszczyna; len włóknisty i oleisty; konopie włókniste; materiał siewny kategorii elitarny i kwalifikowany (zboża, oleiste i włókniste, trawy i motylkowate); przeznaczone na paszę uprawiane
na łąkach i pastwiskach, gruntach ornych: trawy, motylkowate drobnonasienne, rośliny strączkowe pastewne, mieszanki traw z roślinami motylkowatymi drobnonasiennymi, okopowe pastewne – z wyłączeniem ziemniaków pastewnych. (zof)