Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2019 r.
8:37

Wojewoda prosi o wyjaśnienia ws. studium przestrzennego. A prezydent Lublina wylicza korzyści dla dzielnic

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
27 136 A A
Studium przestrzenne zostało uchwalone 1 lipca na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta
Studium przestrzenne zostało uchwalone 1 lipca na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta

Wojewoda poprosił władze Lublina o wyjaśnienia w sprawie studium przestrzennego, które określa przeznaczenie poszczególnych części miasta. Prezydent oznajmił wczoraj, że przesłał wszystkie dokumenty i publicznie zapewniał, że studium przyniesie korzyści praktycznie każdej dzielnicy Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Studium zostało uchwalone 1 lipca na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta. Wojewoda ma czas do 5 sierpnia na ewentualne stwierdzenie nieważności tej uchwały. Apelują o to aktywiści przeciwni częściowej zabudowie górek czechowskich. Blisko 30 proc. tego terenu zostało przeznaczone w studium pod urbanizację, głównie budowę bloków. Przeciwnicy takiej inwestycji twierdzą, że studium uchwalono z naruszeniem procedur, a sama treść może być sprzeczna z prawem.

– Zażądaliśmy szczegółowego uzasadnienia przyczyn zwołania sesji nadzwyczajnej oraz wyjaśnienia, jakie szczególne okoliczności miały wpływ na umieszczenie w porządku tych obrad projektu uchwały w sprawie studium. Zgodnie z przepisami tryb nadzwyczajny może być wykorzystywany w sytuacjach specjalnych, szczególnie uzasadnionych – mówi Marek Wieczerzak, rzecznik wojewody. – Zwróciliśmy się także o kopie dokumentów związanych ze zwołaniem sesji, w tym potwierdzeń doręczenia radnym zawiadomień o obradach. Poprosiliśmy ponadto o informację, w jaki sposób umożliwiono radnym analizę zgłoszonych wcześniej i nieuwzględnionych uwag do projektu studium. Zażądaliśmy też projektu protokołu z obrad.

– Wszystkie wyjaśnienia i opinie zostały przekazane służbom wojewody – oznajmił wczoraj prezydent Krzysztof Żuk na zwołanej dość naprędce konferencji prasowej. Tłumaczył, że zaprosił media, by się odnieść do internetowej krytyki i pokazać, że studium dotyczy nie tylko górek. – Dotyczy całego miasta i rozwiązuje istotne problemy, przezwycięża bariery rozwojowe.

Tłem dla prezydenckiej konferencji były plansze z wypisanymi efektami uchwalenia studium dla każdej z 27 dzielnic Lublina. Wśród korzyści Żuk wymieniał m.in. ochronę dla istniejących ogrodów działkowych i wyznaczenie terenów pod nowe: 83 ha w Abramowicach, 20 ha na północ od ul. Wojtasa.

– Kolejna korzyść to wskazanie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe i pod usługi, także na dotychczasowych terenach inwestycyjnych, wojskowych czy rolniczych – mówił prezydent. Wymieniał m.in. dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ul. Choiny, Związkowej, Łęczyńskiej i Abramowickiej. – Możemy mówić również o dzielnicy Szerokie, Zemborzycach, o Głusku – wyliczał prezydent i podkreślał, że właściciele wielu gruntów, dziś traktowanych jako rolne, od dziesięcioleci czekali na umożliwienie im budowy domów jednorodzinnych.

Żuk chwalił się także wyznaczeniem nowych parków (m.in. Nadrzecznego) i chronionych zespołów przyrodniczo-krajobrazowych (np. Wąwóz Węglinek, czy Uroczysko Krężnickie). Podkreślał, że część ulic ma się stać alejami miejskimi ze staranniej ukształtowaną zielenią, oświetleniem i lepszą nawierzchnią). Jako przykłady wymieniał m.in. Głęboką, Zana, al. Kraśnicką i Drogę Męczenników Majdanka.

Prezydent nie chciał się odnosić do informacji o możliwym referendum w sprawie jego odwołania, do którego przymierza się część aktywistów przeciwnych zabudowie górek. – Nie komentuję. Jak będą tego typu działania, będziemy się do tego odnosili – odparł Żuk. W przyszłym tygodniu ma się odnieść do planowanego przez Lubelski Ruch Miejski umieszczenia na ulicach billboardów z nazwiskami radnych, którzy zagłosowali za studium. Wykaz nazwisk ma być zatytułowany „ścianą wstydu”.

Korzyści dla dzielnic z uchwalenia studium przestrzennego. Materiał Urzędu Miasta Lublin

e-Wydanie

Pozostałe informacje

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Jak pozbyć się wilgoci w łazience

Wilgoć w łazience to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów i mieszkań. Nadmiar wilgoci nie tylko prowadzi do nieestetycznych zacieków i pleśni, ale także może negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników, powodując problemy z układem oddechowym. Co więcej, wilgoć może uszkodzić struktury budynku, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Czytaj dalej!

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat
pilne

Ewakuacja szkoły. Uczeń przyniósł granat

Uczeń przyniósł do szkoły granat. Konieczna była ewakuacja. Na miejsce jadą kontrterroryści.

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie współpracował z Massimo Bottim

Maciej Kołodziejczyk na kolejny rok w Bogdance LUK Lublin

Maciej Kołodziejczyk nadal będzie asystentem Massimo Bottiego na trenerskiej ławce Bogdanki LUK Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty