19. Lubelska Brygada Zmechanizowana czeka na koniec pandemii, aby wznowić proces rekrutacji kandydatów do zawodowej służby wojskowej. Mimo wirusa trwają remonty jednostek w Lublinie przy ul. Herberta i na Majdanku
Budynek administracyjno-sztabowy dowództwa 19. Brygady przy Herberta jest w remoncie. – Prace są prowadzone zgodnie z terminarzem zaktualizowanym po wystąpieniu pandemii COVID-19. W dalszych etapach będą remontowane obiekty szykowane na potrzeby nowo formowanych dywizjonu przeciwlotniczego oraz batalionu czołgów, które stanowią trzon pododdziałów Kleeberczyków stacjonujących w Lublinie – mówi por. Jakub Szyndlar, rzecznik prasowy 19. Brygady im. gen. Franciszka Kleeberga.
W jednostce przy Herberta, poza dowództwem 19. Brygady, stacjonuje także 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Terytorialsi mają się przenieść do koszar na Majdanku. – Terminarz przewiduje zakończenie inwestycji jesienią tego roku. Wprawdzie w czasach pandemii plany mogą ulec zmianie, ale na dzisiaj prace są bardzo poważnie zaawansowane – dodaje kapitan Damian Stanula, rzecznik prasowy 2. LBOT. Obiekty na Majdanku wróciły do wojska po długoletniej dzierżawie przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Stare budynki wojskowe wymagają przebudowy pod potrzeby terytorialsów – zarówno socjalne, jak i szkoleniowe.
Po wielu latach nieobecności liniowa jednostka wraca do Lublina. 19. Brygada rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Działa w ramach struktur 18. Dywizji Zmechanizowanej, tzw. „Żelaznej”, z dowództwem w Siedlcach. - Wirus pokrzyżował nam plany, bo ze względów sanitarnych musieliśmy wstrzymać rekrutację żołnierzy – dodaje.
Przypomnijmy, że 19. Brygada posiada w swoich strukturach batalion dowodzenia, dwa bataliony zmechanizowane – w Zamościu i Chełmie – oraz dywizjon artylerii samobieżnej w Chełmie. W kolejnych latach powstanie batalion logistyczny. 19. Brygadą dowodzi pułkownik Michał Rohde, prawnuk generała Kleeberga. 19. Brygada Zmechanizowana ma osiągnąć pełną gotowość bojową w 2022 roku.