Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 stycznia 2018 r.
16:01

WOŚP ma dla kogo grać. W Lubelskiem rodzi się coraz więcej wcześniaków

Problem wcześniactwa dotyczy średnio co dziesiątego pacjenta oddziału noworodkowego<br />
Problem wcześniactwa dotyczy średnio co dziesiątego pacjenta oddziału noworodkowego
(fot. Maciej Kaczanowski)

W skrajnych przypadkach noworodek waży zaledwie 480 g i trafia na intensywną terapię. To właśnie dla ratowania życia m.in. takich dzieci gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Noworodki przedwcześnie urodzone to ok. 6,5 proc. wszystkich noworodków, czyli na ok. 20 tysięcy porodów w 2016 roku około 1200 było przedwczesnych – mówi dr n.med. Witold Lesiuk, kierownik oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

Dziecko mieszczące się na dłoni

Do specjalistów z USD często trafiają dzieci urodzone przed granicznym 37. tygodniem od poczęcia.

– Wśród nich są te z tzw. bardzo małą masą ciała – poniżej 1000 g, w tym 500 g czy nawet 480 g, które muszą być hospitalizowane w oddziale intensywnej terapii – tłumaczy dr Lesiuk.

I wspomina przypadek z ubiegłego roku, gdy dziewczynka urodziła się tuż po 22 tygodniach ciąży. – Przeżyła i jest w całkiem dobrej kondycji – opowiada lekarz.

Było to możliwe m.in. dzięki sprzętowi od WOŚP. Od 1996 roku USD otrzymał sprzęt o wartości ponad 16 mln zł. To m.in. monitory, pompy infuzyjne, tomograf komputerowy, aparaty USG czy rezonans magnetyczny o wartości aż 6 milionów złotych.

Podobne statystyki dotyczące wcześniaków podaje szpital przy ul. Staszica w Lublinie.

– W ostatnich latach w naszym szpitalu rodzi się około 6 proc. wcześniaków z niską masą urodzeniową – poniżej 2500 g i około 4 proc. wcześniaków blisko terminu porodu – mówi Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. – Problem wcześniactwa dotyczy więc średnio co dziesiątego pacjenta naszego oddziału noworodkowego. Najmniejszy pacjent w 2016 roku ważył 570 g. Obecnie mamy troje dzieci urodzonych przedwcześnie. Najmniejsze z nich urodziło się w 28. tygodniu.

Szybkie życie, słabsze pokolenie

Skąd taka tendencja? – To efekt większego tempa życia, kobiety w ciąży są bardziej aktywne. Znaczenie ma tu też na pewno fakt, że mamy słabsze pokolenie – mówi Agnieszka Kais, położna i wiceprzewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. – Opieka okołoporodowa, ale też świadomość samych mam jest jednak coraz lepsza. Wcześniactwo nie musi się więc wiązać z nieprawidłowościami w rozwoju. Ostatnio jedna z moich podopiecznych urodziła trojaczki w 32. tygodniu. Dzieci mają teraz 9 tygodni i rozwijają się prawidłowo.

Wcześniaki mogą być obciążone wadami wrodzonymi lub wrodzonymi infekcjami.

– Najbardziej typowe powikłania to retinopatia (choroba oczu – dop. red.), dysplazja oskrzelowo-płucna, krwawienia dokomorowe z powodu niedostatecznie wykształconych naczyń mózgu oraz martwicze zapalenie jelit – wylicza dr Lesiuk.

Zaznacza jednak, że z roku na rok powikłań jest coraz mniej. – Mamy bardzo dobrą kadrę, coraz lepszy sprzęt i nieustanny postęp w technologiach medycznych – mówi dr Lesiuk. – Jeżeli takie powikłania wystąpią, to jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej interweniować. Dzięki stałemu nadzorowi lekarskiemu i rehabilitacji, której są poddawane takie dzieci, większość wraca do zdrowia i może funkcjonować tak, jak rówieśnicy.

Nawet najlepsza kadra byłaby bezradna...

Większy problem jest u wcześniaków, które są obciążone wadami wrodzonymi. – W większości przypadków mogą być one leczniczo korygowane i te dzieci mogą funkcjonować w bardzo dobrej kondycji. W przypadku niektórych wad niemożliwe jest przywrócenie zdrowia – tłumaczy dr Lesiuk. – Plusem jest to, że dzięki zaawansowanej diagnostyce możemy szybko wykrywać wadę, często przed urodzeniem i odpowiednio wcześnie planować i rozpoczynać leczenie. W związku z tym bardzo rzadko jest tak, że jakaś nieprawidłowość ujawni się nagle w toku rozwoju.

– Mój oddział jest w 95 proc. wyposażony w sprzęt z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gdyby nie on, nawet najlepsza kadra byłaby czasami bezradna i dla części dzieci nie byłoby ratunku – zaznacza Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologicznego szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej. – Dzięki WOŚP mamy m.in. inkubatory hybrydowe, które spełniają warunki sali operacyjnej i tym samym umożliwiają wykonywanie różnych zabiegów, inkubatory transportowe, kardiomonitory, pompy infuzyjne, respiratory.

Dotychczasowy efekt 26. finału WOŚP:

81 423 542 zł

w samym Lublinie:

280 000 zł

Zobacz także: WOŚP w Lublinie. Sonda wśród wolontariuszy

Pozostałe informacje

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty