Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2019 r.
18:47

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszego dnia dwa występy. „Tribute to Markijan”, czyli hołd dla założyciela legendarnego klubu Dzyga we Lwowie oraz dyrektora Jazz Bezu Markijana Ivaszczyszyna, który zmarł w maju tego roku. Koncert ku jego pamięci został zagrany przez jego przyjaciół i wychowanków z Polski i Ukrainy. Ciemne piwnice Centrum Kultury zostały zalane blaskiem jazzowych improwizacji dzięki Anesthesis Trio. Ci najbardziej aktywni muzycy na lubelskiej scenie jazzu eksperymentalnego nie boją się miksować stylów. Połączyć jazz, punk, noise i  funk w jedno? Do odważnych scena należy.

Ola i Kacper uczą się w szkole jazzowej. Dziś zostawili w domach swoje instrumenty i  przyszli do Centrum Kultury, by poszerzać muzyczne horyzonty.

- Lubimy, gdy w jazzie jest umiar pomiędzy atonalnymi częściami, a nie w pełni improwizowanymi. To jest dla nas dobry balans. Pełno improwizowane utwory są często, jak słuchanie ludzi, którzy spotykają się  na jam session. Dlatego bardziej niż występ Anesthesis, podobał nam się koncert „Tribute to Markijan", a w nim najbardziej powracanie do motywów, które były wcześniej oraz budowanie napięcia. To była bardzo ładnie opowiedziana historia. Rok temu byliśmy też na koncercie, gdzie był zachowany piękny balans pomiędzy free jazzem, a częściami aranżowanymi. Jazz łamie wszelakie zasady. Wszystko w nim wygina się na lewo i prawo. Miesza – opisuje Kacper.

- Słucham jazzu na co dzień. Jest w nim wielka dowolność. Miejsce na ekspresję, wyrażanie emocji. Jest mnóstwo rzeczy ukrytych, o których cały czas się dowiadujemy. Poruszył mnie koncert PKP Trio z gośćmi z Ukrainy. Cały czas było w nim nabudowywanie. To była historia – dodaje Ola.

Łukasz Prokop gra w Anesthesis na perkusji. Jest też wiceprezesem Fundacji Badania Możliwości. - Daliśmy swoją energię. Coś, co stworzyliśmy na bieżąco. Nic nie planowaliśmy wcześniej. Tworzymy jazz improwizowany. Z kolegami założyliśmy też Fundację Badania Możliwości, która będzie propagować muzykę free, czyli improwizowaną. Ale nie tylko. Będzie też ta mocno skomponowana. Nie tworzymy ograniczeń, a przestrzeń dla ludzi, żeby mogli przyjść, pograć sobie, wymienić się informacjami, muzyką, energią. W Lublinie strasznie brakuje takiego miejsca. Nie ma nigdzie przestrzeni, gdzie można przyjść i wypowiedzieć się na zasadzie wolnej interpretacji. Są jamy, ale one są w jakiejś stylistyce. Brakuje miejsca, gdzie wszyscy wspólnie mogą muzycznie odlecieć – podsumowuje muzyk.

- W jazzie jest wszystko. Jest to muzyka niedefiniowalną. Pokrywa cała masę różnych obszarów. W jazzie eksperymentalnym znajdziemy m.in. punk rock, klasykę, blues, awangardę – opisuje graną przez siebie muzykę Jacek, który w zespole Anesthesis gra na basie.

W sobotę usłyszeliśmy dwa koncerty, zwieńczone setem dj-skim Przemysława Jankowiaka o pseudonimie 1988. Najpierw recital Piotra Sałajczyka i Mihkela Polla, pochodzącego z Estonii. Artyści zaprezentowali kompozycje m.in. Karola Szymanowskiego, Władysława Szpilmana i Aleksandra Tansmana. Zwieńczeniem tego dnia był koncert zespołu Lotto. Piwnice Centrum Kultury zamieniły się w centrum eksploracji muzycznych granic, takich gatunków jak improv, country, noise czy minimalizm.

- U nas to jest trochę jazz bez jazzu. Gdy zaczynaliśmy, graliśmy w stu procentach improwizowaną muzykę. Potem wydało nam się to za proste. Zaczęliśmy wymyślać nowe rzeczy, choć ciągle jest w tym element improwizacji. Muzyka nie ma ograniczeń. Postrzegam ją jako jedno. Teraz gramy trasę koncertową z Przemkiem (1988), który gra zupełnie inną muzykę, ale zarówno my jak i on odnajdujemy w tym wspólną płaszczyznę. Najbardziej lubimy grać właśnie w takich miejscach, jak piwnice Centrum Kultury. Bardzo nam się podoba w Lublinie. Wczoraj graliśmy w klubie Alchemia w Krakowie, tu przypomina nam się klimat tamtej sali – opowiada Łukasz Rychlicki, gitarzysta zespołu.

Michał tuż po koncercie biegnie do zespołu, aby podpisali jego nowy nabytek – winylową płytę. - Wcześniej słyszałem tylko jeden album Lotto, spodobał mi się i byłam bardzo ciekawy jak wyjdzie to na żywo. Nie zawiodłem się. Nie powiem, że jestem zaskoczony, bo wiedziałem, że będzie ciekawie, ale na pewno było lepiej niż się spodziewałem. Pierwsze porównanie, jakie wpadło mi do głowy, kiedy zacząłem słuchać koncertu to the Swans bez wokalu. Odbieram tę muzykę, jako nieprzerwaną ścianę dźwięku, która nie jest podkręcona, tak jak w przypadku np. Swansów wokalem, a jest czystym dźwiękiem. Jest to ciężkie, ale też bardzo przyjemne w odbiorze – kwituje.

Kaśka jest słuchaczką jazzu. Nie odpuści żadnego jazzowego festiwalu w Lublinie. - Organizatorzy tych festiwali stają na wysokości zadania i zespoły, które zapraszają zawsze są dopieszczone. Trafiają w moje preferencje. Wolałabym, żeby takich imprez i koncertów było więcej - dzieli się wrażeniami. I dodaje: - Nie od dziś znam zespół Lotto. I nie piewszy raz słyszałam ich na żywo. Jak zwykle - koncert bardzo mi się podobał. Są inni, dynamiczni i mam wrażenie, że bardzo cieszą się z tego, co robią na scenie.

Sylwia uczestniczyła w trzech występach podczas festiwalu. - Najbardziej spodobał mi się dzisiejszy koncert zespołu Lotto. Choć na co dzień nie jestem wielką fanką perkusji, dziś najbardziej poruszyły mnie jej dźwięki. Podobało mi się też oświetlenie, które wprowadzało w bardzo dobry nastrój. Optymalna długość koncertu pozwoliła mi się wyciszyć. Czuję po tym koncercie spokój, a muzyka skłoniła mnie do różnych refleksji – opowiada.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty