Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 grudnia 2019 r.
18:47

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin

21 4 A A

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszego dnia dwa występy. „Tribute to Markijan”, czyli hołd dla założyciela legendarnego klubu Dzyga we Lwowie oraz dyrektora Jazz Bezu Markijana Ivaszczyszyna, który zmarł w maju tego roku. Koncert ku jego pamięci został zagrany przez jego przyjaciół i wychowanków z Polski i Ukrainy. Ciemne piwnice Centrum Kultury zostały zalane blaskiem jazzowych improwizacji dzięki Anesthesis Trio. Ci najbardziej aktywni muzycy na lubelskiej scenie jazzu eksperymentalnego nie boją się miksować stylów. Połączyć jazz, punk, noise i  funk w jedno? Do odważnych scena należy.

Ola i Kacper uczą się w szkole jazzowej. Dziś zostawili w domach swoje instrumenty i  przyszli do Centrum Kultury, by poszerzać muzyczne horyzonty.

- Lubimy, gdy w jazzie jest umiar pomiędzy atonalnymi częściami, a nie w pełni improwizowanymi. To jest dla nas dobry balans. Pełno improwizowane utwory są często, jak słuchanie ludzi, którzy spotykają się  na jam session. Dlatego bardziej niż występ Anesthesis, podobał nam się koncert „Tribute to Markijan", a w nim najbardziej powracanie do motywów, które były wcześniej oraz budowanie napięcia. To była bardzo ładnie opowiedziana historia. Rok temu byliśmy też na koncercie, gdzie był zachowany piękny balans pomiędzy free jazzem, a częściami aranżowanymi. Jazz łamie wszelakie zasady. Wszystko w nim wygina się na lewo i prawo. Miesza – opisuje Kacper.

- Słucham jazzu na co dzień. Jest w nim wielka dowolność. Miejsce na ekspresję, wyrażanie emocji. Jest mnóstwo rzeczy ukrytych, o których cały czas się dowiadujemy. Poruszył mnie koncert PKP Trio z gośćmi z Ukrainy. Cały czas było w nim nabudowywanie. To była historia – dodaje Ola.

Łukasz Prokop gra w Anesthesis na perkusji. Jest też wiceprezesem Fundacji Badania Możliwości. - Daliśmy swoją energię. Coś, co stworzyliśmy na bieżąco. Nic nie planowaliśmy wcześniej. Tworzymy jazz improwizowany. Z kolegami założyliśmy też Fundację Badania Możliwości, która będzie propagować muzykę free, czyli improwizowaną. Ale nie tylko. Będzie też ta mocno skomponowana. Nie tworzymy ograniczeń, a przestrzeń dla ludzi, żeby mogli przyjść, pograć sobie, wymienić się informacjami, muzyką, energią. W Lublinie strasznie brakuje takiego miejsca. Nie ma nigdzie przestrzeni, gdzie można przyjść i wypowiedzieć się na zasadzie wolnej interpretacji. Są jamy, ale one są w jakiejś stylistyce. Brakuje miejsca, gdzie wszyscy wspólnie mogą muzycznie odlecieć – podsumowuje muzyk.

- W jazzie jest wszystko. Jest to muzyka niedefiniowalną. Pokrywa cała masę różnych obszarów. W jazzie eksperymentalnym znajdziemy m.in. punk rock, klasykę, blues, awangardę – opisuje graną przez siebie muzykę Jacek, który w zespole Anesthesis gra na basie.

W sobotę usłyszeliśmy dwa koncerty, zwieńczone setem dj-skim Przemysława Jankowiaka o pseudonimie 1988. Najpierw recital Piotra Sałajczyka i Mihkela Polla, pochodzącego z Estonii. Artyści zaprezentowali kompozycje m.in. Karola Szymanowskiego, Władysława Szpilmana i Aleksandra Tansmana. Zwieńczeniem tego dnia był koncert zespołu Lotto. Piwnice Centrum Kultury zamieniły się w centrum eksploracji muzycznych granic, takich gatunków jak improv, country, noise czy minimalizm.

- U nas to jest trochę jazz bez jazzu. Gdy zaczynaliśmy, graliśmy w stu procentach improwizowaną muzykę. Potem wydało nam się to za proste. Zaczęliśmy wymyślać nowe rzeczy, choć ciągle jest w tym element improwizacji. Muzyka nie ma ograniczeń. Postrzegam ją jako jedno. Teraz gramy trasę koncertową z Przemkiem (1988), który gra zupełnie inną muzykę, ale zarówno my jak i on odnajdujemy w tym wspólną płaszczyznę. Najbardziej lubimy grać właśnie w takich miejscach, jak piwnice Centrum Kultury. Bardzo nam się podoba w Lublinie. Wczoraj graliśmy w klubie Alchemia w Krakowie, tu przypomina nam się klimat tamtej sali – opowiada Łukasz Rychlicki, gitarzysta zespołu.

Michał tuż po koncercie biegnie do zespołu, aby podpisali jego nowy nabytek – winylową płytę. - Wcześniej słyszałem tylko jeden album Lotto, spodobał mi się i byłam bardzo ciekawy jak wyjdzie to na żywo. Nie zawiodłem się. Nie powiem, że jestem zaskoczony, bo wiedziałem, że będzie ciekawie, ale na pewno było lepiej niż się spodziewałem. Pierwsze porównanie, jakie wpadło mi do głowy, kiedy zacząłem słuchać koncertu to the Swans bez wokalu. Odbieram tę muzykę, jako nieprzerwaną ścianę dźwięku, która nie jest podkręcona, tak jak w przypadku np. Swansów wokalem, a jest czystym dźwiękiem. Jest to ciężkie, ale też bardzo przyjemne w odbiorze – kwituje.

Kaśka jest słuchaczką jazzu. Nie odpuści żadnego jazzowego festiwalu w Lublinie. - Organizatorzy tych festiwali stają na wysokości zadania i zespoły, które zapraszają zawsze są dopieszczone. Trafiają w moje preferencje. Wolałabym, żeby takich imprez i koncertów było więcej - dzieli się wrażeniami. I dodaje: - Nie od dziś znam zespół Lotto. I nie piewszy raz słyszałam ich na żywo. Jak zwykle - koncert bardzo mi się podobał. Są inni, dynamiczni i mam wrażenie, że bardzo cieszą się z tego, co robią na scenie.

Sylwia uczestniczyła w trzech występach podczas festiwalu. - Najbardziej spodobał mi się dzisiejszy koncert zespołu Lotto. Choć na co dzień nie jestem wielką fanką perkusji, dziś najbardziej poruszyły mnie jej dźwięki. Podobało mi się też oświetlenie, które wprowadzało w bardzo dobry nastrój. Optymalna długość koncertu pozwoliła mi się wyciszyć. Czuję po tym koncercie spokój, a muzyka skłoniła mnie do różnych refleksji – opowiada.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty