Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 grudnia 2018 r.
6:45

Lubelskie badaczki opracowały rozwiązanie na skalę światową

0 12 A A
Dr hab. Marta Fiołka (z prawej) i mgr Kinga Lewtak pracując nad ekstraktem badały kilkanaście różnych roślin. Najlepsze wyniki dały nasiona ślazowca pensylwańskiego
Dr hab. Marta Fiołka (z prawej) i mgr Kinga Lewtak pracując nad ekstraktem badały kilkanaście różnych roślin. Najlepsze wyniki dały nasiona ślazowca pensylwańskiego

Rozwiązanie nowe na skalę światową opracowały badaczki z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Stworzony przez nie ekstrakt z nasion ślazowca pensylwańskiego może posłużyć do powstania nowego antybiotyku przeciwgrzybiczego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Droga do tego jest jeszcze daleka. Musimy wykonać identyfikację chemiczną związków, które wchodzą w skład ekstraktu i scharakteryzować go na wszelkie możliwe sposoby, zanim zaczniemy badania na zwierzętach – mówi dr hab. Marta Fiołka, która wraz z inną badaczką z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS mgr Kingą Lewtak i prof. dr hab. Jolantą Rzymowską z Uniwersytetu Medycznego opracowała nowatorski preparat. Wynalazek został już opatentowany, a według wydanej przez Urząd Patentowy RP decyzji, jest to rozwiązanie nowe na skalę światową i nadaje się do przemysłowego zastosowania.

- To potwierdzenie tego, że zmierzamy w dobrym kierunku i możemy wykorzystać nasz ekstrakt jako źródło do opracowania antybiotyku służącego w leczeniu zakażeń wywołanych przez grzyba Candida albicans – zapowiada dr hab. Fiołka.

Chodzi o drobnoustrój, który naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym i oddechowym, układzie moczowo-płciowym oraz na skórze u ok. 40 proc. populacji. Ale jego zwiększona ilość w organizmie może prowadzić do grzybicy. Dotyczy to zwłaszcza osób z obniżoną odpornością, np. chorych na grypę, choroby nowotworowe czy zakażonych wirusem HIV oraz osób przyjmujących leki immunosupresyjne. Ryzyko może być zwiększone także w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych, długotrwałego leczenia steroidami i antybiotykami o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym, zwiększonego spożycia alkoholu, niewłaściwej diety, narażenia na stres czy uszkodzenia skóry w wyniku poparzeń.

Preparat, z którego może powstać nowy lek przeciwgrzybiczy stworzono dzięki wykorzystaniu nasion ślazowca pensylwańskiego. To pochodząca z Ameryki Północnej roślina uprawiana głównie w celach energetycznych do produkcji brykietu i peletu oraz jako pasza dla zwierząt. Nigdy wcześniej nie była badana pod kątem zastosowania w leczeniu zakażeń wywoływanych przez grzyby.

Zanim do tego doszło, lubelskie badaczki sprawdziły kilkanaście różnych roślin. - Były to m.in. pelargonia pasiasta, rzodkiew, słonecznik, cytryna, imbir, pokrzywa, truskawka. Badałyśmy aktywność zarówno całych roślin, jak i różnych ich części, jak łodyga, liście korzeń czy nasiona. Okazało się, że aktywność przeciwgrzybowa ślazowca pensylwańskiego była jedną z największych – wylicza mgr Kinga Lewtak.

Obiecująco wypadły też wyniki badań ekstraktu z łodyżek podkwiatostanowych pelargonii pasiastej. Okazał się on jednak w pewnym stopniu toksyczny dla komórek skóry. W przypadku nasion ślazowca działania takiego nie stwierdzono. Otrzymane efekty pozwalają na prowadzenie dalszych prac. – Możemy je kontynuować i dążyć do tego, by zastosować ekstrakt w leczeniu ludzi i zwierząt– podsumowują badaczki.

Pozostałe informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty