Do wtorku 9 lutego trwa nabór na rachmistrzów spisowych Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań. W tym roku po raz pierwszy będzie trzeba spisać się samemu.
Przeprowadzane co 10 lat badanie opisuje stan ludności pod względem demograficznym, struktury społecznej i zawodowej. Zebrane dane osobowe są poufne.
– Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny. Jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia – przypomina dr Krzysztof Marowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Zebrane informacje mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych. W tym roku po raz pierwszy obowiązkowy będzie tzw. samopis internetowy. Każdy będzie musiał samodzielnie sprawdzić i uzupełnić dane w formularzu. Będzie to można zrobić od 1 kwietnia na komputerze lub smartfonie. Posłuży do tego aplikacja dostępna na stronie internetowej GUS.
Kto nie ma dostępu do sieci, będzie mógł skorzystać z komputera w urzędach statystycznych oraz urzędach miast i gmin. Jeśli ktoś nie będzie mógł spisać się samodzielnie np. ze względu na podeszły wiek lub stan zdrowia, może liczyć na pomoc rachmistrzów. Przeprowadzą oni wywiad telefonicznie lub odwiedzą nas w domu. W całym województwie potrzebnych będzie 874 rachmistrzów. Najwięcej, bo aż 138 ma pracować w Lublinie. Nabór trwa do 9 lutego.
Rachmistrze będą pytać nie tylko o wiek, adres czy stan cywilny. Zbiorą również informacje dotyczące naszej sytuacji zawodowej, pobieranych świadczeń i wykształcenia. Zapytają także, jak długo mieszkamy w danym miejscu oraz czy mieszkaliśmy kiedyś za granicą. W formularzu będą też pytania o przynależność narodową lub etniczną, wyznanie i posiadane nieruchomości.