Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie trafią pod skrzydła Politechniki Lubelskiej. Popularny ogólniak podpisał z uczelnią porozumienie o współpracy.
Najważniejsze cele tej inicjatywy to pokazanie licealistom innych form nauczania, by z chęcią zdobywali nową wiedzę oraz skuteczne zarażenie ich bakcylem studiowania i kontynuowania nauki właśnie na Politechnice Lubelskiej.
– W chwili, kiedy zmagamy się z niżem demograficznym, zależny nam, by jak najwięcej obecnych licealistów wybierało uczelnie w naszym regionie. Współpraca pozwoli nam na wcześniejsze zidentyfikowanie utalentowanych uczniów, co może prowadzić do lepszego pozyskiwania zdolnych studentów – uważa prof. Zbigniew Pater. I przypomina, że w tegorocznym rankingu Perspektyw V LO uplasowało się na wysokiej ósmej pozycji w województwie lubelskim.
Współpraca z uczelnią będzie bardzo istotna dla uczniów z ul. Lipowej. – My podajemy im wiedzę teoretyczną, natomiast na uczelni mają możliwość skorzystania z zajęć praktycznych, czy to warsztatów, czy laboratoriów. Aktualnie mamy 2 klasy o profilu matematyczno-fizycznym bądź matematyczno-informatycznym, jak również 2 klasy o profilu matematyczno-geograficznym, dlatego zależy nam głównie na zajęciach związanych z matematyką, fizyką i geografią – mówi Beata Jezierska, dyrektor V LO.
Obecnie na Politechnice Lubelskiej studiować można aż na 26 kierunkach studiów I i II stopnia. Ciekawe propozycje dla uczniów przygotował Wydział Inżynierii Środowiska, który chce zachęcić licealistów do pogłębiania wiedzy z zakresu inżynierii środowiska i energetyki.
– W tym roku zaprosiliśmy uczniów na drzwi otwarte wydziału, potem na wykład dotyczący zrównoważonej energetyki. Kolejnym krokiem we współpracy będzie seria zajęć. Zaplanowaliśmy dla uczniówwarsztaty, które pozwolą im zagłębić się w tajniki energii słonecznej, odkryć barwny świat chemii oraz zbadać tajemnice wody – informuje dr inż. Aneta Czechowska-Kosacka, prodziekan ds. rozwoju Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.