Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2011 r.
18:01
Edytuj ten wpis

Zasłużeni dla Lubelszczyzny. Lista laureatów

Autor: Zdjęcie autora (mm)
Mirek Olszówka został pośmiertnie wyróżniony tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Jacek Świerczyń
Mirek Olszówka został pośmiertnie wyróżniony tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (Jacek Świerczyń

Dziś na uroczystej gali w Hotelu Unia poznaliśmy 12 laureatów konkursu Bene Meritus Terrae Lublinensi, czyli Dobrze Zasłużonych dla Lubelszczyzny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nagroda jest przyznawana od 6 lat. Co roku z tej okazji jest wydawany specjalny kalendarz. Tym razem jury doceniło ludzi związanych ze sztuką.

Wśród odznaczonych znalazł się zmarły pod koniec ub. roku Mirek Olszówka. Był producentem muzycznym, a wymyślony przez niego festiwal "Inne Brzmienia” okazał się nie tylko sukcesem, ale wyjątkową imprezą na mapie muzycznego Lublina.

WSZYSCY LAUREACI

* Jan Bernad – jego misją jest uczenie, czym dla nas była i jest muzyka tradycyjna. Dwadzieścia lat temu założył Fundację Muzyka Kresów, którą kieruje do dzisiaj. Dzięki niemu w Lublinie odbywa się festiwal "Najstarsze Pieśni Europy”.

* o. Tomasz Dostatni – urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka w Lublinie. Dominikanin, w wykształcenia jest teologiem i filozofem, w przeszłości był m.in. korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Prasowej. Nie boi się poruszać trudnych tematów w czasie debat z cyklu "Przekraczać mury” na UMCS, których jest gospodarzem. W 2010 roku, wspólnie z Szewachem Weissem, wydał książkę "W dwóch światach”.

* Mietek Jurecki – znany multiinstrumentalista. Szerokiej publiczności jest znany jako basista "Budki Suflera”. Wymyślił festiwal "Solo życia”, w trakcie którego młodzi ludzie grają solo instrumentalne.

* Piotr Kotowski – o dobrych, ambitnych filmach wie wszystko. Jest szefem kina studyjnego "Chatka Żaka” i prezesem DKF "Bariera”. Dzięki niemu lublinianie mogą obejrzeć w kinie – na przykład w trakcie Konfrontacji Filmowych – najlepsze filmy z całego świata. Kotowski jest także pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu filmowego Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

* Teresa Księska-Falger – pianistka i wieloletnia dyrektorka Filharmonii Lubelskiej. Niestrudzona organizatorka koncertów muzyki poważnej. Obecnie jest prezesem Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

* Grzegorz Kuprianowicz – historyk wykładający na UMCS. Jest prezesem Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie. Kuprianowicz napisał książkę "1938. Akcja burzenia cerkwi prawosławnych na Chełmszczyźnie i Południowym Podlasiu”.

* Anna Nawrot – od 1985 roku wspólnie z mężem Janem Gryką prowadzi w Lublinie, docenianą w kraju, autorską "Galerię Białą”. Dyplom z malarstwa zrobiła w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS.

* Tomasz Pietrasiewicz – dziełem jego życia jest Ośrodek Brama–Grodzka Teatr NN, miejsce magiczne nie tylko dla lublinian. Pietrasiewicz od lat przywraca nam pamięć o polsko-żydowskim Lublinie.

* Mirosław Olszówka – zmarły w ub. roku człowiek-instytucja. Zaczynał od teatru – najpierw był Teatr Wizji i Ruchu Jerzego Leszczyńskiego, a potem już własna Scena Ruchu, którą założył wspólnie z Małgorzatą Mazurkiewicz. Był świetnym producentem muzycznym, a wymyślony przez niego festiwal "Inne Brzmienia” okazał się nie tylko sukcesem, ale wyjątkową imprezą na mapie muzycznego Lublina.

* Janusz Opryński – twórca i charyzmatyczny reżyser lubelskiego Teatru Provisorium. Efektem współpracy tej sceny z Kompanią Teatr Witolda Mazurkiewicza są niezwykłe przedstawienia, m.in. obsypane nagrodami i pokazywane na całym świecie "Ferdydurke”.

* Piotr Zieliński – założyciel i szef lubelskiej galerii Wirydarz. Zieliński pokazywał w Lublinie m.in. prace Jerzego Dudy Gracza, Kiejstuta Bereźnickiego, Adama Myjaka i Tadeusza Kantora, czy fotografie Edwarda Hartwiga.

* Anna Żak – tancerka, choreografka i pedagog. Najpierw występowała w Grupie Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, obecnie jest tancerką Lubelskiego Teatru Tańca i współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty