W Lublinie ma powstać elektrociepłownia zasilana biomasą. To kolejny projekt tego rodzaju. Ma być realizowany wspólnie przez Megatem EC i PGE.
Wstępny plan ma kilka wariantów. Pierwszy zakłada budowę bloku energetycznego do spalania biomasy i ewentualnie paliw alternatywnych np. pochodzących z odpadów komunalnych. Druga opcja to modernizacja istniejących urządzeń EC Megatem. Ostatni wariant zakłada budowę nowego bloku gazowo-parowego na terenie Elektrociepłowni Lublin Wrotków. Moc planowanych instalacji szacowana jest na ok. 10 MW.
– Za wcześnie jednak, by składać konkretne deklaracje w tej sprawie – mówi Tadeusz Karczmarczyk, prezes zarządu Megatem EC Lublin. – Nasza grupa robocza określi dokładne warunki techniczne. Wpłynie na to również kształt ustawy o odnawialnych źródłach energii, nad którą pracują parlamentarzyści.
Harmonogram realizacji projektu ma być gotowy w ciągu sześciu miesięcy. Budowa nowej, ekologicznej ciepłowni oznacza, że wyłączone zostaną niektóre z działających obecnie urządzeń.
– Chcemy uruchomić nowe źródło na bazie istniejącej infrastruktury – dodaje Karczmarczyk. – Nie powinno z tym być problemów technicznych. Każda z firm jest bowiem w stanie samodzielnie zaspokoić zapotrzebowanie miasta na energię.
Realizacja projektu to okazja do zarobku dla rolników. Nowy blok energetyczny będzie potrzebował sporych ilości biomasy, np. słomy. Przedstawiciele Megatem szacują, że dostawy surowca będą się opłacać rolnikom, którzy działają w promieniu do 100 km od Lublina.
Budowa nowego bloku energetycznego ma potrwać od 2 do 3 lat. Podobne plany przedstawia norweska spółka Tergopower. Firma chce zbudować elektrociepłownię na biomasę przy ul. Mełgiewskiej. Obiekt miałby stanąć tuż za sklepem sieci Castorama. Z deklaracji Norwegów wynika, że instalacja ma wytwarzać 43 MW energii elektrycznej i 15 MW energii cieplnej. Pod koniec lutego spółka chce złożyć w PGE wniosek o przyłączenie do sieci energetycznej. Trwają już badania środowiskowe.
– Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec roku moglibyśmy rozpocząć budowę – zapewnia Kenneth Fredriksen, dyrektor operacyjny Tergopower.
Wartość inwestycji szacowana jest na 140 mln euro. Elektrociepłownia mogłaby rozpocząć pracę w 2015 roku.