Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 czerwca 2016 r.
19:35

Znaleziska sprzed 10 tys. lat na budowie ekspresówki (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Mezolityczne krzemienne drapacze sprzed 10 tysięcy lat - to tylko jeden z kilkuset przedmiotów wykopanych przez archeologów na budowie ekspresówki od S17 do mostu w Puławach. Dwupasmówka ma być gotowa za dwa lata, w kwietniu 2018 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 200 robotników oraz 160 różnego rodzaju maszyn pracuje przy przygotowaniu terenu pod budowę ekspresówki od węzła Kurów Zachód do nowego mostu na Wiśle w Puławach. Droga powstaje w trybie „zaprojektuj i zbuduj”, dlatego dopiero półtora roku od podpisania umowy, co miało miejsce w grudniu 2014, na placu budowy pojawili się ludzie.

Najpierw projekty i pozwolenia

Ten tryb wykonania inwestycji drogowej wymusza inny harmonogram działań, niż na dotychczas realizowanych budowach nowych dróg w naszym regionie. – Wykonawca, czyli konsorcjum Energopol Szczecin i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Zwoleń, najpierw musiał opracować dokumentację techniczną, projekt i złożyć wniosek o wydanie decyzji zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej(ZRID – przyp. red.) – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 30 marca wojewoda lubelski wydał ZRID, co uruchomiło zielone światło dla rozpoczęcia działań.

Operaty i piły

ZRID to przede wszystkim szybka ścieżka przejęcia nieruchomości leżących na przebiegu drogi. – Wydanie decyzji ZRID uruchomiło procedurę odszkodowawczą za tereny przejęte pod budowę. Na 513 przejętych działek otrzymaliśmy już 240 operatów z wyceną. Po wydaniu przez wojewodę decyzji odszkodowawczych GDDKiA przeleje pieniądze na konta byłych właścicieli – dodaje K. Nalewajko.

Niemal równolegle ruszyła wycinka drzew. – Droga biegnie po nowym śladzie, dlatego musi być wycięte ponad 30 hektarów lasów. Zajmują się tym leśnicy. Na przebiegu nowej drogi znalazły się też szkółki roślin ozdobnych. One też poszły pod topór – mówi Przemysław Maliszkiewicz, kierownik kontraktu z Energopolu Szczecin.

Mezolit i II Wojna Światowa

Niemal równocześnie z wycinką lasów prowadzone są prace archeologiczne. Za poszukiwanie artefaktów odpowiada Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. – Najcenniejsze zabytki wydobyliśmy na stanowisku Pulki I. Były to mezolityczne krzemienne groty, ostrza drapaczy służących do obróbki upolowanych zwierząt. Jest to niezwykle rzadkie i cenne znalezisko z kultury sprzed około 10 tysięcy lat. Te elementy wydobyliśmy na ok. 3 arach. Prawdopodobnie było tam krzemienisko, czyli chata gdzie ludzie wytwarzali takie narzędzie – mówi Przemysław Muzolf, archeolog z fundacji.

Poszukiwacze znaleźli też kurhan okresu kultury trzcinieckiej, czyli ok. 1,5 tys. lat przed naszą erą., średniowieczną ceramikę. Jednak najwięcej „fantów” pozostawili po sobie żołnierze z dwóch ostatnich wojen światowych.

Wcześniej teren przyszłej drogi dokładnie zbadali saperzy, którzy unieszkodliwili tylko 14 pocisków artyleryjskich. To niewiele biorąc pod uwagę, że podczas obu wojen te tereny były miejscem zażartych walk.

- Po żołnierzach z II wojny światowej pozostały przedmioty użytkowe, butelki, metalowe elementy uprzęży, niemiecki zasobnik na maskę przeciwgazową, resztki amunicji – dodaje Mirosław Mazurek, kierownik prac archeologicznych. – Niewiele, bo te okopy wcześniej zostały bardzo dokładnie spenetrowane przez amatorów militariów – dodaje.

Kwerenda dokumentów pozwala sądzić, że te przedmiotu należały do żołnierzy do 2. i 5. Pułku Piechoty LWP, którzy tu okopali się przed forsowaniem Wisły. Natomiast niemieckie pozostałości mogły należeć do Ormian, do legionu który podobno szkolił się w pobliskim obozie, podczas wojny zlokalizowanym na terenie obecnego Tesco. – Być może mieli tu mały poligon – dodaje Mazurek.

Trudności

Zanim ruszy budowa samej drogi, trzeba usunąć szereg kolizji z sieciami energetycznymi średniego i wysokiego napięcia, gazowymi, kanalizacyjnymi, wodnymi i innymi. – Musimy też w niektórych miejscach wzmocnić grunt. Palowanie na pewno nas czeka w okolicach Młynek, na odcinku 300 metrów – dodaje Maliszkiewicz. Także kierowcy muszą się już oswoić z trudnościami. – Pod ruchem będziemy pracować na odcinku ok. 1300 metrów, od zjazdu do Zakładów Azotowych do początku dwupasmówki w kierunku mostu. Już teraz obowiązuje tu ograniczenie do 50 km/h – dodaje K. Nalewajko.

W ramach budowy dojazdu od Węzła Kurów do mostu w Puławach o łącznej długości ok. 11,8 km powstaną dwa węzły, cztery wiadukty, trzy mosty i przejścia dla zwierząt. W tym jedno górą, dla dużych zwierząt, takie jak w Konopnicy na Zachodniej Obwodnicy. Prace budowlane będą kosztować 233 mln złotych a wartość całego kontraktu (wykup nieruchomości, nadzór budowlany, itd...) to ok. 323 mln zł. Zakończenie prac jest przewidziane na 30 kwietnia 2018.

Pozostałe informacje

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty