Trener lubelskich piłkarek ręcznych Edward Jankowski, specjaliści od piłki nożnej: Lesław Ćmikiewicz i Andrzej Strejlau oraz mistrzyni świata w karate Marta Niewczas będą uczyć lubelskich studentów. Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza otwiera nowy kierunek: wychowanie fizyczne.
Uczelnia właśnie dostała zgodę Państwowej Komisji Akredytacyjnej na otworzenie nowego kierunku. Pierwsi studenci wychowania fizycznego pojawią się w Lublinie w październiku. Na początek: stu, połowa na studiach dziennych, połowa na zaocznych.
– Mimo tak wielu uczelni w Lublinie, głównie ze względu na koszty, ten kierunek był u nas pomijany. A nasza młodzież musiała jeździć na studia do Białej Podlaski czy Warszawy – podkreśla rektor. – Teraz młodzi ludzie z Lublina i okolic, a także nasi sportowcy będą mogli pogłębić swoją wiedzę w Lublinie.
– Podstawową sprawą było dla nas pozyskanie kadry. Na terenie naszego miasta nie ma ani jednego nauczyciela akademickiego z tego kierunku – mówi Henryk Stefanek, kanclerz WSSP. – "Zaimportowaliśmy” więc wykładowców z Warszawy czy Rzeszowa. Zaprosiliśmy też bardzo znane osoby ze świata sportu.
Piłką nożną będą zajmowali się byli selekcjonerzy piłkarskiej reprezentacji Polski: Lesław Ćmikiewicz i Andrzej Strejlau. Zajęcia z piłki ręcznej poprowadzi wieloletni szkoleniowiec lubelskich piłkarek Edward Jankowski. – Który ma bardzo duże doświadczenie i ogromną wiedzę – podkreśla kanclerz Stefanek.
Będą także specjaliści od tenisa ziemnego, karate (m.in. Marta Niewczas – pięciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i Włodzimierz Kwieciński, prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego), lubelscy trenerzy różnych dyscyplin, specjaliści od przygotowania fizycznego i medycyny sportowej.
Zajęcia będą się odbywały na terenie całego Lublina. – W Gimnazjum nr 16, w Szkole Podstawowej nr 43, w Zespole Szkół nr 5, tuż obok naszej uczelni, który ma piękne obiekty. Za oknem buduje się kolejna sala, w Zespole Szkół im. Paderewskiego – wylicza kanclerz.
– Zawarliśmy wstępne porozumienie z władzami miasta na temat miejskich obiektów, mamy umowę z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji (m.in. w sprawie stadionu Startu przy Al. Zygmuntowskich – red.). Rozmawiamy także z klubami sportowymi – dodaje Stefanek.
Wysokość czesnego na nowym kierunku nie jest jeszcze ustalona. – Na pewno nie przekroczy 2 tys. zł za semestr – zapowiada kanclerz Stefanek.