Rozmowa z nadkomisarzem Sławomirem Goździem, szefem lubelskiej drogówki.
- Nie muszę sprawdzać, bo tornistry, jakich używają moje dzieci, mają elementy odblaskowe. Wielu rodziców bagatelizuje te sprawy. A wystarczyłoby trochę rozsądku przy zakupach. Trzeba wybierać odzież, kierując się poczuciem estetyki, modą, ale także profilaktyką. Dzięki odblaskowi na ubraniu, butach czy tornistrze kierowca dostrzega nocą pieszego z odległości ok. 300 metrów. Bez tego elementu, z 50 metrów. Warto też pamiętać o właściwym oświetleniu roweru.
Przypominam także, że dzieci do 15 roku życia, poruszające się po zmroku w terenie niezabudowanym, muszą posiadać element odblaskowy.
• Nierzadko widzi się jak rodzice niemal przeciągają dziecko przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle...
- I właśnie docieramy do sedna. Wszyscy dookoła żądają od instytucji państwowych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa, a tym czasem sami pokazują dzieciom zachowania nierozsądne. Bezpieczeństwo wynosi się z domu. Rodzice powinni pamiętać, że to oni są przed wszystkim odpowiedzialni za swoje dzieci. Dlatego powinni z nimi rozmawiać o prawidłowym zachowaniu się na drodze.
• Lubelskie to region rolniczy. Jesienią i zimą gros dzieciaków wraca do domu po południu, kiedy zapada zmrok, idąc poboczem ruchliwych tras. Co pan poradziłby młodym ludziom?
- Bardzo istotną sprawą jest zachowanie się pieszych uczestników ruchu drogowego, szczególnie przy głównych drogach 17, 12 i 19. Dzieci i dorośli muszą mieć świadomość, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu, a konfrontacja pieszego z jadącym pojazdem stawia go na z góry straconej pozycji, a także to, że na tej grupie uczestników ruchu drogowego również ciążą pewne obowiązki.
Przypominam zatem, że pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Pieszy, poruszając się po poboczu, jest obowiązany iść lewą stroną drogi. Przy przechodzeniu przez jezdnię, trzeba zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejść.
Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m, jednak w tym przypadku jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.
Zgłoś zagrożenie przy Twojej szkole!
Na sygnały czekam pod telefonem 0 697 770 379, pod e-mailem:
puzio@dziennikwschodni.pl
Konkurs rysunkowy
Każda szkołą musi wytypować trzy prace plastyczne, technika dowolna, i przesłać pod nasz adres: Dziennik Wschodni, ul. Staszica 20, 20-081 Lublin. Na prace czekamy do 25 września br. Komisja konkursowa wybierze trzech najlepsze prace, które zostaną nagrodzone atrakcyjnymi upominkami - sprzętem RTV. Wyniki ogłosimy podczas festynu w dniu 5 października.
W razie wątpliwości służymy informacją pod numerem telefonu 0 697 770 379.
Zawsze pamiętaj!
2. Nie pozwalaj dziecku słuchać muzyki czy korzystać z telefonu komórkowego, gdy idzie pieszo do szkoły.
3. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym)
4. Przypomnij dziecku, aby zawsze było skoncentrowane na otoczeniu.
Smutna statystyka
Dzieci do lat 14 były jako piesi ofiarami w 70 zdarzeniach, zginęło jedno dziecko, 69 odniosło rany. Jako rowerzyści i motorowerzyści dzieci do 14 lat uczestniczyły w 33 zdarzeniach, jedno dziecko zginęło, 32 odniosło rany, jako pasażerowie małoletni brali udział w 61 zdarzeniach, w których troje zginęło, 58 zostało rannych.