Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 grudnia 2010 r.
15:43
Edytuj ten wpis

Białoruś: "Jeśli się sprzeciwisz, to już możesz się bać"

W Polsce mam poczucie, że wszystko zależy ode mnie; że mogę normalnie żyć. Tam wszystkim steruje wła
W Polsce mam poczucie, że wszystko zależy ode mnie; że mogę normalnie żyć. Tam wszystkim steruje wła

Rozmowa z Olegiem, białoruskim lekarzem mieszkającym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dlaczego wyjechał pan z Białorusi?
- W Polsce mam poczucie, że wszystko zależy ode mnie; że mogę normalnie żyć. Tam wszystkim steruje władza. Jeśli się sprzeciwisz, to już możesz się bać. Teraz wybieram się do Mińska odwiedzić rodzinę i przyjaciół. Chciałbym tu bez problemu wrócić, dlatego właśnie nie chciałem podawać nazwiska.

• Jak wyglądała sytuacja po ostatnich wyborach prezydenckich?
- 6 kontrkandydatów Łukaszenki oraz 20 dziennikarzy i obrońców praw człowieka trafiło do więzienia. Do większości nie dopuszczono adwokatów. W najgorszej sytuacji są dziennikarze. Opozycyjni kandydaci są na świeczniku, więc mają trochę większe szanse na uwolnienie. To dziennikarze są największym zagrożeniem dla reżimu. KGB aresztowało kilku moich przyjaciół m.in. Dmitrija Bondarenkę, dziennikarza, który publikuje na stronie internetowej opozycyjnej organizacji "Karta ‘97”, Natalię Rodinę, redaktor naczelną tej strony i Irinę Halip, dziennikarkę i żonę opozycyjnego kandydata na prezydenta. Funkcjonariusze KGB aresztowali ich następnego dnia po wyborach. Wiem, że z córką Bondarenki kontaktował się śledczy informując, że zatrzymali go na 72 godziny. Nadal go jednak nie wypuścili. Za kratki trafili za publikowanie informacji przeciwko Łukaszence i zapowiedź demonstracji po wyborach.

• A jak przebiegała demonstracja po zamknięciu lokali wyborczych?
- Tak, jak planowano: pokojowo. Demonstranci przeszli od Placu Październikowego na Plac Niezależności, gdzie mieści się siedziba białoruskiego rządu. Chcieli, żeby ktoś z przedstawicieli władz do nich wyszedł i porozmawiał. To samo było z milicją. W końcu szef milicjantów, którzy pojawili się na demonstracji, obiecał rozmowę. I w tym momencie zaczęła się prowokacja. Grupa cywilów z tłumu zaczęła atakować gmach rządowy. To był oczywiście tylko pretekst, żeby milicjanci mogli zaatakować demonstrantów. Kontrkandydaci Łukaszenki i wiele innych osób została dotkliwe pobita. Jeden z opozycjonistów został porwany ze szpitala, do którego trafił po demonstracji.

• Czy zagraniczni obserwatorzy mogli uczestniczyć w liczeniu kart wyborczych?
- Po zamknięciu lokali wyborczych obserwatorzy mogli zostać. Ale co z tego, skoro głosy były liczone np. w drugim pomieszczeniu? Wyniki zostały ogłoszone już po dwóch godzinach! To przecież nierealne. Zajmuje to ok. 2-3 dni. Kluczowym momentem wyborów prezydenckich jest głosowanie przedterminowe. Organizuje się je dla tych, którzy wyjeżdżają w czasie wyborów. Wtedy najczęściej karty są podmieniane i dosypywane do urn. Dlatego później przy liczeniu głosów okazuje się, że frekwencja w niektórych miejscach wynosiła nawet 120 proc.! Żeby to ukryć, karty są palone albo wyrzucane na śmietnik. To wyjaśnia, dlaczego w tym roku Łukaszenka wygrał z blisko 80 proc. poparciem. To już jego 5 kadencja i od dawna jest przyzwyczajony do miażdżącej przewagi. Musi pokazać, że popiera go prawie całe społeczeństwo. Wtedy może poczuć się jak bóg.

• Jak wyglądała kampania wyborcza?
- W tym roku po raz pierwszy kandydaci opozycyjni mogli pokazać się w telewizji. Ich czas na antenie był jednak bardzo ograniczony. Zaprezentowali się indywidualnie i w dyskusji. Do innych mediów nie mieli dostępu. Na ulicach nie był też ich plakatów. Była jeszcze możliwość publicznego zbierania podpisów, no i oczywiście kampania na opozycyjnych stronach internetowych.

• W jaki jeszcze sposób łamie są prawa człowieka na Białorusi?
- Każdy, kto publicznie wypowiada się przeciwko reżimowi musi się liczyć z tym, że może zostać aresztowany i trafić do więzienia. Na porządku dziennym są pogróżki, podsłuchy, zastraszanie, pozornie przypadkowe pobicia na ulicy. W tym roku głośna była śmierć Olega Bebenina, byłego szefa strony "Karta ‘97”. Oficjalnie popełnił samobójstwo, ale nikt w to nie wierzy. Zbyt wiele rzeczy przemawia za tym, że to było zabójstwo. To był bardzo ostry dziennikarz. Zapowiadał, że zostanie szefem kampanii wyborczej jednego z opozycyjnych kandydatów. Poza tym miał dużą wiedzę o niektórych dokumentach administracji Łukaszenki. Jego żona jest prawnikiem i często współpracuje z członkami administracji państwowej. Jeżeli chodzi o media to normą jest cenzura. Mamy kilka opozycyjnych tytułów, natomiast prywatne telewizja i radio zachowują bezpieczną dla siebie apolityczność.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium