Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lipca 2011 r.
14:58
Edytuj ten wpis

"Bukietowa” lokomotywą PO w Lublinie

0 48 A A
Magdalena Gąsior-Marek (Archiwum)
Magdalena Gąsior-Marek (Archiwum)

Nie Joanna Mucha, nie Włodzimierz Karpiński, ale Magdalena Gąsior-Marek będzie w najbliższych wyborach "jedynką” na lubelskiej liście Platformy Obywatelskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czym zasłużyła sobie na to młoda posłanka, która zasłynęła wręczeniem kwiatów ministrowi Cezaremu Grabarczykowi w czasie, gdy cała Lubelszczyzna walczyła z nim o drogę do Warszawy?

Było dwoje murowanych faworytów do pierwszego, najważniejszego miejsca na liście PO w naszym regionie. Joanna Mucha: niezwykle medialna, błyskotliwa, uważana za najładniejszą posłanką w Sejmie. I Włodzimierz Karpiński: doświadczony poseł, zasiadający w najważniejszych sejmowych komisjach, były członek zarządu Zakładów Azotowych w Puławach.

Karpiński zajmie jednak na lubelskiej liście platformy trzecie miejsce, Mucha drugie. "Jedynką” będzie Magdalena Gąsior-Marek.

Wsparcie i pomoc

Kim jest "lokomotywa” lubelskiej platformy? Urodziła się w 1983 r. w Lublinie. Uczyła się w I LO im. Stanisława Staszica, potem na Wydziale Ekonomicznym UMCS (jest magistrem ekonomii). Przez chwilę pracowała w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta SA. Przez chwilę, bo już w 2006 roku, w wieku 23 lat, została wybrana do Rady Miasta Lublin.

Na pierwszym posiedzeniu jako najmłodsza wywoływała radnych do ślubowania. Sama ślubując nie dodała słów "tak mi dopomóż Bóg”, podobnie jak radni lewicy i jeden kolega z jej klubu.

W jej karierze doszukiwano się raczej ziemskiej pomocy Dariusza Piątka, zamożnego przedsiębiorcy (wtedy w PO), który wsparł ją w kampanii. On też później zgłosił jej kandydaturę na przewodniczącą Komisji Budżetowo-Ekonomicznej, najważniejszej w Radzie Miasta.

Jedno pytanie

Gdy w maju 2007 r. komisja debatowała nad fatalną kondycją finansową MPK radna miała inne troski. – Czy jest możliwe, żeby przed godziną 8.30 zwiększyć liczbę kursów na linii 26? – pytała Gąsior-Marek.
Radną była przez niecały rok. W tym czasie Rada Miasta odbyła trzynaście sesji. Przejrzeliśmy ich protokoły. Gąsior-Marek tylko raz włączyła się dyskusji. Pozostałe jej wypowiedzi to prezentacja głosowań z podległej jej komisji. Raz zadała też na sesji pytanie. Dociekała, kiedy miasto wyda foldery promocyjne.

Rada Miasta okazała się dla niej tylko odskocznią do wielkiej polityki. W 2007 r. znalazła się na 8 miejscu lubelskiej listy PO do Sejmu. Wyborców kusiła hasłem: "Jedyna z Lublina”.

Ósemka

Ku zaskoczeniu wielu, zdobyła 16114 głosów. Dla porównania: w okręgu nr 6 ówczesny lider PO, Janusz Palikot, zdobył 44186, Joanna Mucha: 21028, a Włodzimierz Karpiński 16873. Magdalena Gąsior-Marek, mając 24 lata, została posłanką.

– Uzyskanie mandatu posła z 8 miejsca na liście było dla mnie dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, że to była moja pierwsza kadencja w Sejmie – mówi teraz Gąsior-Marek. – Starałam się ten mandat sprawować jak najlepiej. Tak, żeby mieszkańcy mieli parlamentarzystę, na którym mogą polegać, zarówno w sprawach kraju, jak i regionu. Cel, który sobie postawiłam od początku kadencji, był taki, żeby ktokolwiek trafi do mojego biura poselskiego, nie wyszedł z niego bez pomocy.
Bukiet róż

W ciągu czterech lat działalności poselskiej zasłynęła jednak najbardziej kwiatami dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Do zdarzenia, które zniesmaczyło posłów opozycji, doszło w styczniu tego roku, po głosowaniu nad wnioskiem SLD o wotum nieufności dla Grabarczyka. Posłowie odrzucili wniosek, a minister dostał bukiet róż m.in. od Magdaleny Gąsior-Marek.

Wniosek uzasadniany był głównie chaosem na nadzorowanej przez Grabarczyka kolei, który zapanował po nieudolnym wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy. – Czy kwiaty są od pasażerów, którym nie udało się wsiąść do pociągu 1 i 2 stycznia? – pytał Wiesław Szczepański, poseł SLD.

Bukietowa lokomotywą PO - udostępnij na Facebook


Ja też walczyłam

W tym czasie mieszkańcy naszego regionu walczyli o drogę krajową S17, łączącą Lublin z Warszawą. Według projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011–2015, które minister infrastruktury przedłożył do konsultacji społecznych, duża część budowy ekspresówki była zagrożona. Mieszkańcy, lokalni politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy organizowali akcje protestacyjne, jeździli do Warszawy przedstawiać lubelskie postulaty.

Ostatecznie, pieniądze na "17” się znalazły i droga do stolicy powstanie. Ale niesmak po kwiatach dla niepopularnego w naszym regionie ministra pozostał. – Kiedyś napisałam na swoim blogu, że w polityce jest tak, że jeśli popełni się jeden błąd czy zrobi coś kontrowersyjnego, to jest to potem tak eksploatowane, że nawet jeśli zrobi się sto innych rzeczy, i tak wszyscy mówią o tej jednej – podkreśla Gąsior-Marek. – Teraz mówi się o kwiatach. Ale chcę przypomnieć, że ja także walczyłam o drogę S17, razem z mieszkańcami regionu i dziennikarzami.

Poza tym to świetny minister

Dodaje, że do wręczenia kwiatów została oddelegowana przez szefa klubu PO. – Taka jest tradycja, że ministrowi, który uzyska wotum zaufania w głosowaniu, wręcza się kwiaty – zauważa posłanka. – Zresztą, co mówiłam już wiele razy, pana ministra Grabarczyka szczególnie szanuję, z różnych względów. Uważam go za jednego z najlepszych ministrów w obecnym rządzie. Ale i za najlepszego ministra infrastruktury do tej pory. Za jego kadencji w Polsce podpisano najwięcej umów na budowę dróg od lat i najwięcej dróg się buduje, wystarczy przejechać się po Polsce i zobaczyć. Minister Grabarczyk jako pierwszy skutecznie zajął się też problemem kolei, jej zadłużeniem i restrukturyzacją.

Nie ma kwalifikacji

Inne zdanie ma Janusz Palikot, były lider PO w naszym regionie, za którego rządów w lubelskiej platformie cztery lata temu Gąsior-Marek znalazła się na liście kandydatów do Sejmu. – Magdalena Gąsior-Marek jest słabym posłem, nie ma odpowiednich kwalifikacji: ani merytorycznych, ani mentalnych do sprawowania tej funkcji. Niczym się nie wyróżniła – mówi Palikot. – Błędem było już to, że została posłem w pierwszej kadencji. Ale jak ktoś wpadł w tryby machiny partyjnej, już w niej zostanie.
Zdaniem Palikota, błyskotliwa polityczna kariera Gąsior-Marek była możliwa właśnie dzięki Grabarczykowi. – Jak wiemy, zasłynęła bukietem kwiatów dla ministra, dla którego okazała się ważną osobą. W trudnym dla niego momencie była blisko niego.

Obrona pozycji

Efekt tego, zdaniem Palikota, to pierwsze miejsce na lubelskiej liście PO. – To absolutnie wynik wewnętrznych podziałów w Platformie Obywatelskiej: spółdzielni Grabarczyka, do której należy Magdalena Gąsior-Marek i grupy Schetyny, do której należy Joanna Mucha – wyjaśnia polityk. – W wyniku tego obroniono pierwszą pozycję na liście dla Gąsior-Marek.

Obroniono, bo dyskusja na krajowym zarządzie partii była najdłuższa właśnie na temat lubelskiej listy PO. "Jedynkę” dla Gąsior-Marek zaproponował po konsultacjach Stanisław Żmijan, szef Platformy w województwie. Według propozycji zarządu regionu PO, Joanna Mucha miała zająć dopiero czwarte miejsce na liście.
Siła "brania” głosów

Mucha nie ma silnego poparcia działaczy w regionie. Jej przeciwnicy wykorzystali również wywiad, jakiego udzieliła kilka miesięcy temu do partyjnej gazety "POgłos”. Stwierdziła w nim m. in., że starsi ludzie często chodzą do lekarza dla rozrywki. Posłanka tłumaczyła, że źle autoryzowała wywiad, ale spadł na nią grad krytyki. – Jestem absolutnie przekonany, że lista została ustawiona optymalnie jeśli chodzi o siłę "brania” głosów – tłumaczył na naszych łamach Żmijan.

Dodał, że wysoko ceni działalność parlamentarną Joanny Muchy. – Ale też Magdalena Gąsior-Marek, choć jest młodym politykiem, to ma wiele osiągnięć i inicjatyw. Takie ustawienie listy gwarantuje, że obie dostaną się do Sejmu.

Akceptacja

Mucha odwołała się do władz krajowych partii. Te zmieniły tydzień temu lubelską listę. Mucha awansowała z czwartej na drugą pozycję, Karpiński – z piątej na trzecią. Ale "jedynka” pozostała bez zmian.

– Każdy polityk jest poddawany weryfikacji i to na różnych szczeblach. Od regionalnego: koła, powiatu, zarządu regionu, po ogólnopolski: klub parlamentarny czy zarząd partii – mówi Magdalena Gąsior-Marek. – Jest mi niezwykle miło, że dostałam akceptację szefa i zarządu regionu, którą potem podtrzymał zarząd krajowy. To ocena czterech lat mojej działalności parlamentarnej i społecznej. Ale dla mnie prawdziwą weryfikacją są głosy wyborców. Bo zdarza i zdarzało się tak, że osoby z pierwszego miejsca na liście nie dostawały się do Sejmu.

Kobieta zapracowana?

Na swoim internetowym blogu Magdalena Gąsior-Marek zamieściła w tym tygodniu obszerne podsumowanie swojej 4-letniej działalności parlamentarnej. Pisze o swoim zaangażowaniu w promowanie honorowego krwiodawstwa w Sejmie, o pracy w sejmowej grupie bilateralnej Polska–RPA, w sejmowych komisjach do spraw Unii Europejskiej, Finansów Publicznych oraz Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, o wycieczkach uczniów, które przyjmowała w Sejmie, a najwięcej: o pracy na rzecz regionu lubelskiego.

– W polskim prawodawstwie mandat poselski jest tzw. mandatem wolnym. Oznacza to, że poseł jest przedstawicielem całości społeczeństwa – pisze Gąsior-Marek. – Pamiętam jednak, że to mieszkańcy Lubelszczyzny powierzyli mi tę misję, dlatego też w swojej działalności staram się śledzić lokalne i regionalne problemy oraz zabiegać o ich rozwiązanie. Duża część złożonych przeze mnie interpelacji wiązała się zatem właśnie z województwem lubelskim.

Posłanka chwali się też, że rozpoczęła organizację cyklu spotkań z politykami oraz ministrami, którzy na jej zaproszenie przyjeżdżali do Lublina. Do Lublina przyjechali m.in. posłowie z Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Jarosław Wałęsa oraz ministrowie: sportu i turystyki Adam Giersz, sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (dwukrotnie) i infrastruktury Cezary Grabarczyk (również dwukrotnie). Pisze też sporo o Centrum Interwencji Obywatelskiej, które powołała razem z radną wojewódzką Bożeną Lisowską i radną miejską Martą Wcisło.

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!