Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 marca 2012 r.
13:47
Edytuj ten wpis

Cykający sposób na życie

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Gekonów nie można złapać za ogon, bo w obronnym odruchu go odrzucą. Świerszcze można rozróżnić po sposobie cykania. Szarańcza może ugryźć, ale to nic nie boli. Młode małżeństwo z Lublina prowadzi największą w Polsce hodowlę gekonów i owadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy mąż otworzył sklep zoologiczny. Najpierw hodowaliśmy rybki na sprzedaż – opowiada Katarzyna Lipska, współwłaścicielka hodowli gekonów, świerszczy i szarańczy. – Potem zwróciliśmy uwagę na gady i tak dotarliśmy do gekonów. Pierwsze sztuki sprowadzaliśmy z USA.

Garażowe królestwo gekonów

W ciągu kilku lat hodowla gekonów państwa Lipskich rozrosła się do jednej z największych w Polsce. Zwierzęta żyją w specjalnie przystosowanym do tego garażu. W pudełkach ułożonych niemal po sam sufit żyje około tysiąca dorosłych gekonów. Nie sposób zliczyć jajek, jakie składają.

– W jednym pudełku żyje samiec z czterema – pięcioma samicami, gdyby żył z jedną, zamęczyłby ją na śmierć – śmieje się Katarzyna Lipska.

W trakcie dojrzewania jaja w zależności od temperatury można ustalić, czy będzie to samiec, czy samica. – W wyższej temperaturze w jaju powstaje samiec, w niższej: samica. Ile czasu musi minąć, by mały gekon mógł zmienić właścicieli?

– Po miesiącu, wtedy już nie ma takiego ryzyka przy zmianie otoczenia – tłumaczy pani Katarzyna. Gekony mogą poznawać swoich ludzkich właścicieli. – Nasi klienci opowiadają, że jak wracają do domu to słyszą, że w terrarium zaczyna się ruch, gekon wyczuwa, że to znajoma osoba.

Czeskie podróże za owadami

Gady żywią się owadami – szarańczą i świerszczami. Problem w tym, że w Polsce… nie można ich kupić.– Musieliśmy jeździć raz na dwa tygodnie do Czech, by wykarmić gekony. Nieważne, czy mroźna zima, czy upalne lato. Problem w tym, że nieraz nie mogliśmy dostać tyle owadów, ile potrzebowaliśmy – mówi Lipska. Tak państwo Lipscy wpadli na pomysł hodowli owadów, najpierw na zapleczu sklepu zoologicznego, na własny użytek.
Tam mnożyli owady przez cztery lata. W tym czasie stwierdzili, że jest luka na rynku zoologicznym, którą mogą wykorzystać i zapełnić. Pomysł hodowli owadów na tyle spodobał się urzędnikom, że udało im się uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

Wrota piekieł, czy cykający spokój?

Tuż obok ich domu jest niewielki budynek gospodarczy, który zaadaptowali. Poza informacją o hodowli owadów, na drzwiach jest napis "Wrota piekieł, wchodzisz na własną odpowiedzialność”.

Przekraczając próg budynku, wchodzimy jednak do miejsca, które można określić oazą spokoju. Przynajmniej tak działa wszechobecne cykanie świerszczy. Wszystkie owady są trzymane w pudełkach lub w niewielkich terrariach, jak szarańcza. Gdzieniegdzie na podłodze przemknie świerszcz, któremu udało się wydostać "na wolność”. W pomieszczeniu jest gorąco. – Utrzymujemy temperaturę 30 stopni Celsjusza, w takich warunkach owady mogą się mnożyć.

Chińska pomoc z Internetu

Skąd młodzi hodowcy wiedzieli, jak utrzymywać świerszcze i szarańczę tak, by prawidłowo się rozwijała? – Trochę pomagali nam inni hodowcy z Czech, jednak nie wszystkie ich rady sprawdzały się w naszym klimacie. Pomogło nam oglądanie filmów na chińskim Youtube.

Dlaczego właśnie tam? – W Azji owady hoduje się do jedzenia, to jedna z części ich kuchni – śmieje się nasza rozmówczyni. – Czy sama próbowałam? Nie, nie umiem tego przyrządzić. Próbował kucharz z telewizji TVN, kiedy byliśmy gośćmi programu. Mówił, że mięso jest nawet niezłe, w końcu to czyste białko.

Świerszcza poznasz po cykaniu

Teraz Lipscy hodują cztery rodzaje owadów – szarańczę i świerszcze – śródziemnomorskie, domowe i klasyczne. Można je rozpoznać po cykaniu.– Świerszcze śródziemnomorskie wydają odgłos jak cykanie zegarka, u domowych to brzmi bardziej jak pisk małych kurczaczków – opowiada Lipska. Świerszcze rozwijają się w pudełkach, z umieszczonymi w środku wytłoczkami od jajek. Dlaczego?

– Zapewnia im to więcej przestrzeni, na której mogą przebywać. Gdybym trzymała je swobodnie w pustym pudełku zabrakłoby dla nich miejsca i mogłyby się potratować wchodząc jeden na drugiego. Zawsze w hodowli jest więcej samic. To jednak tylko samce wydają odgłos cykania. W ten sposób zwabiają samice do siebie, ocierając skrzydełka o siebie. Samice składają jajka w torfie. Tam dojrzewają i wykluwają się młode. Owady jedzą warzywa i owoce. Czy potrafią być agresywne? Szarańcza potrafi ugryźć, jednak człowieka to nie boli.

Uważaj na ogon gekona!

Właściciele hodowli muszą jej poświęcać dziennie ok. 12 godzin. Więcej czasu trzeba poświęcić owadom.– Jeśli gekon dostanie kilka świerszczy, to starczy mu to na dłużej, poza tym magazynuje w ogonie tłuszcz, by mieć siłę. Ogona jednak nie można dotykać. W odruchu samoobrony odrzuca go, potem wyrasta mu o wiele mniejszy. Gady w ten sposób nauczyły się wyswobadzać z uścisku większego drapieżnika.

Właściciele hodowli za ok. trzy miesiące zaczną sprzedawać pierwsze partie owadów. Co planują na przyszłość? – Myślimy o rozszerzaniu hodowli świerszczy o kolejne gatunki.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium