Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 marca 2012 r.
13:47
Edytuj ten wpis

Cykający sposób na życie

2 3 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Gekonów nie można złapać za ogon, bo w obronnym odruchu go odrzucą. Świerszcze można rozróżnić po sposobie cykania. Szarańcza może ugryźć, ale to nic nie boli. Młode małżeństwo z Lublina prowadzi największą w Polsce hodowlę gekonów i owadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wszystko zaczęło się 10 lat temu, kiedy mąż otworzył sklep zoologiczny. Najpierw hodowaliśmy rybki na sprzedaż – opowiada Katarzyna Lipska, współwłaścicielka hodowli gekonów, świerszczy i szarańczy. – Potem zwróciliśmy uwagę na gady i tak dotarliśmy do gekonów. Pierwsze sztuki sprowadzaliśmy z USA.

Garażowe królestwo gekonów

W ciągu kilku lat hodowla gekonów państwa Lipskich rozrosła się do jednej z największych w Polsce. Zwierzęta żyją w specjalnie przystosowanym do tego garażu. W pudełkach ułożonych niemal po sam sufit żyje około tysiąca dorosłych gekonów. Nie sposób zliczyć jajek, jakie składają.

– W jednym pudełku żyje samiec z czterema – pięcioma samicami, gdyby żył z jedną, zamęczyłby ją na śmierć – śmieje się Katarzyna Lipska.

W trakcie dojrzewania jaja w zależności od temperatury można ustalić, czy będzie to samiec, czy samica. – W wyższej temperaturze w jaju powstaje samiec, w niższej: samica. Ile czasu musi minąć, by mały gekon mógł zmienić właścicieli?

– Po miesiącu, wtedy już nie ma takiego ryzyka przy zmianie otoczenia – tłumaczy pani Katarzyna. Gekony mogą poznawać swoich ludzkich właścicieli. – Nasi klienci opowiadają, że jak wracają do domu to słyszą, że w terrarium zaczyna się ruch, gekon wyczuwa, że to znajoma osoba.

Czeskie podróże za owadami

Gady żywią się owadami – szarańczą i świerszczami. Problem w tym, że w Polsce… nie można ich kupić.– Musieliśmy jeździć raz na dwa tygodnie do Czech, by wykarmić gekony. Nieważne, czy mroźna zima, czy upalne lato. Problem w tym, że nieraz nie mogliśmy dostać tyle owadów, ile potrzebowaliśmy – mówi Lipska. Tak państwo Lipscy wpadli na pomysł hodowli owadów, najpierw na zapleczu sklepu zoologicznego, na własny użytek.
Tam mnożyli owady przez cztery lata. W tym czasie stwierdzili, że jest luka na rynku zoologicznym, którą mogą wykorzystać i zapełnić. Pomysł hodowli owadów na tyle spodobał się urzędnikom, że udało im się uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

Wrota piekieł, czy cykający spokój?

Tuż obok ich domu jest niewielki budynek gospodarczy, który zaadaptowali. Poza informacją o hodowli owadów, na drzwiach jest napis "Wrota piekieł, wchodzisz na własną odpowiedzialność”.

Przekraczając próg budynku, wchodzimy jednak do miejsca, które można określić oazą spokoju. Przynajmniej tak działa wszechobecne cykanie świerszczy. Wszystkie owady są trzymane w pudełkach lub w niewielkich terrariach, jak szarańcza. Gdzieniegdzie na podłodze przemknie świerszcz, któremu udało się wydostać "na wolność”. W pomieszczeniu jest gorąco. – Utrzymujemy temperaturę 30 stopni Celsjusza, w takich warunkach owady mogą się mnożyć.

Chińska pomoc z Internetu

Skąd młodzi hodowcy wiedzieli, jak utrzymywać świerszcze i szarańczę tak, by prawidłowo się rozwijała? – Trochę pomagali nam inni hodowcy z Czech, jednak nie wszystkie ich rady sprawdzały się w naszym klimacie. Pomogło nam oglądanie filmów na chińskim Youtube.

Dlaczego właśnie tam? – W Azji owady hoduje się do jedzenia, to jedna z części ich kuchni – śmieje się nasza rozmówczyni. – Czy sama próbowałam? Nie, nie umiem tego przyrządzić. Próbował kucharz z telewizji TVN, kiedy byliśmy gośćmi programu. Mówił, że mięso jest nawet niezłe, w końcu to czyste białko.

Świerszcza poznasz po cykaniu

Teraz Lipscy hodują cztery rodzaje owadów – szarańczę i świerszcze – śródziemnomorskie, domowe i klasyczne. Można je rozpoznać po cykaniu.– Świerszcze śródziemnomorskie wydają odgłos jak cykanie zegarka, u domowych to brzmi bardziej jak pisk małych kurczaczków – opowiada Lipska. Świerszcze rozwijają się w pudełkach, z umieszczonymi w środku wytłoczkami od jajek. Dlaczego?

– Zapewnia im to więcej przestrzeni, na której mogą przebywać. Gdybym trzymała je swobodnie w pustym pudełku zabrakłoby dla nich miejsca i mogłyby się potratować wchodząc jeden na drugiego. Zawsze w hodowli jest więcej samic. To jednak tylko samce wydają odgłos cykania. W ten sposób zwabiają samice do siebie, ocierając skrzydełka o siebie. Samice składają jajka w torfie. Tam dojrzewają i wykluwają się młode. Owady jedzą warzywa i owoce. Czy potrafią być agresywne? Szarańcza potrafi ugryźć, jednak człowieka to nie boli.

Uważaj na ogon gekona!

Właściciele hodowli muszą jej poświęcać dziennie ok. 12 godzin. Więcej czasu trzeba poświęcić owadom.– Jeśli gekon dostanie kilka świerszczy, to starczy mu to na dłużej, poza tym magazynuje w ogonie tłuszcz, by mieć siłę. Ogona jednak nie można dotykać. W odruchu samoobrony odrzuca go, potem wyrasta mu o wiele mniejszy. Gady w ten sposób nauczyły się wyswobadzać z uścisku większego drapieżnika.

Właściciele hodowli za ok. trzy miesiące zaczną sprzedawać pierwsze partie owadów. Co planują na przyszłość? – Myślimy o rozszerzaniu hodowli świerszczy o kolejne gatunki.

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium