Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2012 r.
12:18
Edytuj ten wpis

Dziś Dzień Płynu do Mycia Naczyń

 (Galeria Biała / archiwum)
(Galeria Biała / archiwum)

Można nie mieć telewizora, poglądów politycznych albo planów na przyszłość. A ten specyfik mają nawet i tacy. W niedzielę mamy Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bez względu na irracjonalność takiego święta, płynowi się ono należy.

Zmywanie naczyń kuchennych i stołowych to czynność wykonywana przynajmniej 356 razy w roku w każdym domu. Jak wyliczają autorzy testu płynów do ręcznego mycia naczyń, jaki zrobiono w 2007 roku dla Polskiego Towarzystwa Ekonomiki Gospodarstwa Domowego (we współpracy z Federacją Konsumentów), w czteroosobowej rodzinie zmywa się w ciągu roku stertę naczyń złożoną z około: 18000 sztuk noży, widelców, łyżek i łyżeczek, ok. 1300 sztuk talerzy, ok. 6000 sztuk filiżanek i szklanek oraz ok. 3000 sztuk innych naczyń.
I kto powie, że płyn do mycia tego wszystkiego nie jest wart święta?

Ludwik wiecznie żywy

– Kto żył w bloku w czasach PRL-u i dowiadywał, się że lipiec (albo sierpień) będzie miesiącem remontu ciepłowni wiedział, że tylko wystany w kolejce Ludwik albo TipTop uratują zmywanie w lodowatej wodzie – wspomina pani Dorota z lubelskiego LSM. – TipTop już znikł z półek, choć jak mi się wówczas wydawało, miał fajny zapach i niesamowite opakowanie: żółtą przezroczystą wytłoczkę, której się ucinało nożyczkami dziobek. W miarę zużywania, wytłoczkę się zduszało do ostatniej kropelki – dodaje matka dorosłych dzieci, które mgliście pamiętają gary z wrzątkiem na kuchni. Mniejszy na zmywanie, większy do mycia. Płynu TipTop nie pamiętają.

– Ludwik to tradycyjna marka i ludzie do niej przywiązani ją kupują. Pomimo dużej ilości zapachów w asortymencie, najczęściej ten najstarszy miętowy. Ale nie powiem dokładnie, ile. My mamy takie ilości produktów, że takich zestawień nie robimy – mówi Janusz Borkowski, kierownik lubelskiej hurtowni chemii gospodarczej Frega z ulicy Chemicznej. – Można powiedzieć, że klienci robiąc zakupy w markecie kierują się ceną, a kiedy idą do zwykłego sklepu czy kiosku, wybierają płyn zgodnie z przyzwyczajeniem. Czyli najczęściej Ludwika.

Lato płynie

Kierownik hurtowni pytany, czy we wszystkich butelkach z płynem do naczyń jest to samo, tłumaczy, że zasada działania jest ta sama, ale nie wnikał w niuanse produkcyjne. – Może jedynie jeśli jakiś producent wypuszcza na rynek płyn droższy i tańszy można się spodziewać, że ten drugi jest bardziej rozcieńczoną wersją droższego.

Co ciekawe, handel płynem do mycia naczyń podlega rytmowi pór roku. – Najwięcej płynów sprzedaje się latem. Nie wiem dlaczego. Jak jest ciepło, to ludzie więcej zmywają? – zastanawia się Borkowski, który nie wiedział, że niedziela jest świętem płynu do mycia naczyń. – No, ale toastów wznosić się nim nie da – żartuje. Pytany, jakiego płynu on używa, przyznaje, że takie zakupy robi żona i przy wyborze kieruje się w markecie ceną.

Za dużo, za dużo!

Okazuje się, że większość z nas myje naczynia pod bieżącą wodą, a płyn dozuje na myjkę (gąbkę, ściereczkę, szczotkę – 76 proc. ankietowanych). Pozostali zmywają nalewając do jednej komory zlewu wodę z płynem, a w drugiej płuczą. Tyle samo osób nie stosuje się do zaleceń określonych w "sposobie mycia” podawanym na etykiecie płynów! Czyli nie rozcieńczamy porcji płynu. Ba, nie robimy tego nawet w przypadku, gdy kupujemy koncentrat. Wówczas też nie przestrzegamy zalecanych proporcji rozcieńczania.

Poezja myjąca

Możliwe, że to z myślą o takich, przedawkujących klientach, producenci informują "płyn zawiera pozyskiwany z orzechów palmy brazylijskiej olej babassu, działający przeciwstarzeniowo i nawilżająco na skórę dłoni. Gliceryna i alantoina regenerują, koją i wygładzają naskórek, usuwając spękania i zgrubienia. Obecność protein mleka…”.

"Słoneczna moc cytrusów, połączona ze świeżością kwiatu wiśni. Niezwykle apetyczny zapach, który na zawsze zagości w Twojej kuchni”.

Tymczasem testy, jakie pięć lat temu wykonano za pieniądze unijne i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mówią więcej prawdy o tym najpopularniejszym domowym środku czystości. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zbawienny wpływ na dłonie zmywających.

Albo tłuste, albo paluszki

To ważne, bo jak wykazują badania konsumenckie, tylko co trzeci respondent przyznaje, że zmywa w rękawiczkach, a prawie połowa czuje, że musi po zmywaniu użyć kremu do rąk. Pół setki osób, które poprosili ankieterzy o to, by zmywały w 10 różnych płynach do naczyń dostępnych na rynku, wskazało płyn, który ich zdaniem nie niszczy rąk. Jeden! To był Frosch z charakterystyczną zielona żabką na etykiecie. Ale w ocenie ogólnej ten specyfik zyskał zaledwie ocenę "dobrą”. Najlepiej zmywacze ocenili te płyny, które… najbardziej niszczyły im ręce. Czyli były wydajne i dobrze sobie radziły z zabrudzeniami. Takim radykalnym płynem był w ich ocenie Morning Fresh.

Moje panie przepytane

Na 10 moich koleżanek redakcyjnych 4 używają Ludwika, 2 kupują Pur, a 1 Fairy. Pozostałe nie są wierne marce, kierują się ładnym zapachem płynu albo funkcjonalnością opakowania. Nie wierzą reklamom: w łagodność i wydajność itp. 1 nawet bardzo nie wierzy i używa rękawiczek. Kilka marzy o zmywarce, 1 ma zmywarkę. 1 zmywającego męża.

Pan Henryk M.

Na bardzo pouczającym blogu o minimalizmie, prostocie, oszczędzaniu i zdrowiu, autor Henryk Minimalista chwali się, że nie używa zmywarki i płynu do naczyń. – Nie narażam się na negatywne działanie detergentów, nie zagracam kuchni, jestem przyjaźniejszy środowisku, a przez odpowiednie techniki mycia nawet oszczędzam – zapewnia. Uważa, że używając płynu zużywa więcej wody. Zdradza autorska technikę: namoczyć, potem wziąć dobrą gąbkę i myć. – Zmywanie może być nawet przyjemne, jeśli się do tego odpowiednio podejdzie.

Na Facebooku polubiło metodę blogera… 9 osób.

Sztuka przedmiotów codziennych

– Dla mnie najciekawsze jest to, w jaki sposób namaluję plamki i brudki – mówi Karolina Komorowska z Lublina. Absolwentka UMCS tworzy obrazy malarskie, których podstawowym motywem są zużyte przedmioty codziennego użytku. Są tam talerze z zeschniętą resztką śniadania, ze zużytą torebką ekspresowej herbaty. Ich kształty wycina z płyty mdf, a następnie bardzo precyzyjnie maluje. Ukazują piękno rzeczy porzuconych, brzydkich a jednocześnie stanowią refleksję o ludzkim działaniu, w które wpisuje się kruchość życia czy świadectwo mijającego czasu.
"Buble”, wystawę prac Karoliny Komorowskiej, można było zobaczyć w lubelskiej Galerii Białej i zamojskiej galerii Drugie Piętro Strefa Sztuki.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium