Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 listopada 2009 r.
18:37
Edytuj ten wpis

Epidemia grypy na Ukrainie, raport ze Lwowa

0 0 A A

Lwów podzielił się na dwa "obozy”. Tych którzy noszą maseczki, i tych, którzy twierdzą, że nic i tak im nie pomoże, a grypa to wymysł polityków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
18 tysięcy chorych, z czego 8 tysięcy to dzieci. To dane ze Lwowa (ze środy), gdzie z powodu powikłań pogrypowych czy z zapalenia płuc zmarło już 10 osób. Jak twierdzi dyżurny lekarz Lwowa, sytuacja nie jest najlepsza, ale zachorowania się nie nasilają.

Granica prawie szczelna

Przekraczając granicę, we wtorek około godziny 7 na przejściu granicznym w Hrebennem ruch w kierunku Ukrainy był bardzo mały. W pierwszym momencie, wjeżdżając na terminal myśleliśmy, że w międzyczasie służby zamknęły całkowicie granicę. Nie było żadnego samochodu osobowego. Szlaban był zamknięty, w terminalu nikogo nie było widać żadnego strażnika czy celnika.

Dopiero po chwili podjechały inne samochody. – Gdzie jedziecie? – rzucił celnik.
Do Lwowa. – A po co, przecież tam grypa jest.

Ale żaden z celników nie pracował w masce, czy nawet w rękawiczkach.

Kolejna odprawa, tym razem po Ukraińskiej stronie. – Jest u was Tamiflu, bo u nich nigdzie nie można dostać –pyta celnik. – To jedyny dobry środek na Kalifornijską grypę (tak na Ukrainie potocznie nazywa się grypę spowodowaną wirusem A/H1N1 –red.).
Na pierwszej stacji paliw pracownicy najpierw byli bez masek, ale po chwili – żartując sobie z grypy i epidemii – je założyli.

Ospałe miasto bez turystów

Lwów. W zwykłe dni, kiedy nie ma doniesień o epidemii, przejazd przez miasto dla turysty jest bardzo utrudniony. Korki, kierowcy jadący na oślep według tylko sobie znanym przepisom, chaos. Tym razem było znacznie spokojniej.

Trafiliśmy do Ratusza. W biurze prasowym kilka młodych osób. Wszyscy w maskach. – Monitorujemy na bieżąco sytuację, telefony się urywają – mówi Andriy Moskalenko z biura prasowego i dodaje, że Lwów zwrócił się z prośbą o pomoc do ośmiu miast w Polsce i do czterech w Austrii. Pomoc jak na razie zaoferowały tylko Wrocław i Kraków.

Kiedy z nim rozmawialiśmy, na granicy w Hrebennem i Dorohusku polskie władze województwa przekazywały 200 tysięcy masek i dwa respiratory. Przygotowywana była również inna pomoc z naszego kraju.

Maseczka za głos

Co jest teraz potrzebne na Ukrainie? – Brakuje lekarzy, łóżek w szpitalach i lekarstw. Dostajemy co prawda partie leków, ale może się okazać, że to nie wystarczy – dodaje Moskalenko. – Zważywszy, że choruje już około 15 procent populacji Lwowa.

Na ulicach rozdawane są maseczki. Jednak nie rozdaje ich miasto czy szpitale, tylko… politycy. – To element kampanii prezydenckiej – mówi nam o mężczyznach w niebieskich kamizelkach, do których ustawiła się kilkudziesięcioosobowa kolejka, Suzanna Bobkowa, dziennikarka lokalnego dziennika Wysoki Zamek. Maski rozdawali mężczyźni w imieniu Partii Regionów, z której to na urząd prezydenta startuje Wiktor Janukowycz.

My się grypy nie boimy, ale maski nosimy

Co o zagrożeniu sądzą mieszkańcy miasta? – W ubiegłym roku było gorzej i nikt nie ogłaszał epidemii, nie kazali nosić maseczek i kupować leków w aptekach – mówi pani Irena, która na jednym z bazarów handluje warzywami. – Czy się boję? Co ma być, to będzie, ale przyjść na bazar muszę, bo tak zarabiam na życie – spod kołnierza wystaje jej maseczka ochronna. I choć rozmawia z nieznajomymi, nie zakłada maseczki.

Jak reagują klienci? – Panie, a co to za epidemia, to politycy wymyślili – rzuca zza ramienia mężczyzna kupujący jabłka.

– Ja się zabezpieczam czosnkiem i cebulą – mówi kolejna klientka. – Mam do Lwowa, do pracy, jakieś dwie godziny drogi. Przez ten czas trzymałam w ustach czosnek. I jak do tej pory mnie grypa nie bierze.

Oleksandra, razem z innymi handlującymi, też narzeka. – Klientów jest mniej niż zazwyczaj. Większość siedzi w domu i słucha tych bredni jakie serwują im politycy. Zastanawiam się czemu ma to służyć.

Turystów jak na lekarstwo

Na ulicach Lwowa, choć jak mówią mieszkańcy ruch jest mniejszy, nic szczególnego się nie dzieje. Kilka osób w maskach i zero turystów. – Nie mamy dla kogo tu stać – mówi handlująca na bazarze z pamiątkami kobieta. – Dzisiaj żadna wycieczka nie przyjechała.

Skąd się wzięła grypa na Ukrainie

– Ludzie chodzili do pracy, do szkoły. Nie dbali o to czy mają katar, czy są osłabieni. Tak właśnie wirusy się rozprzestrzeniły – tłumaczy Krystyna Buczko, kierownik oddziału internistycznego pierwszej kliniki lwowskiej. – Zapalenia płuc? Ludzie późno zaczęli się leczyć i stąd te wszystkie choroby.

– Sytuacja jest niepocieszająca, ale nie tylko ze względu na ogrom pracy i dezinformację. Wydłużyliśmy czas pracy o 2 godziny i dyżurujemy do 20. Jednak w mediach publikowane były wręcz zakazy przychodzenia do przychodni czy szpitali. Trzeba dzwonić po lekarza, który przyjeżdża do domu chorego – opowiada nam szef Pierwszej Kliniki we Lwowie, dr Igor Andrijovicz.

Leczą się sami

– Najwięcej osób zgłaszało się od piątku do niedzieli. W poniedziałek ich liczba spadła. Ale być może jest to spowodowane tym, że zamknięto szkoły i uniwersytety, a młodzież wyjechała do domów. Dodatkowo, w większości przypadków pacjenci wolą zostać w domach, lecząc się na własną rękę – przyznaje Andrijovicz.

Diagnozy to głównie objawy grypopochodne. – Ale przy grypie nie ma mowy o katarze. A u większości zgłaszających się pacjentów leje się z nosa. Od pozostałych pobieramy wymazy, które wysyłamy do laboratoriów na badania. Niestety, nieleczony katar może się przeobrazić w coś poważniejszego, jak na przykład zapalenie płuc. A kataru przy tej pogodzie nie trudno się nabawić.

Lekarz w toyocie

– Na wyjazdy mer Lwowa przekazał lekarzom wszystkie swoje samochody. Może to dziwnie zabrzmi, ale teraz zamiast starą wysłużoną karetką, jeździmy do chorych nowiutką toyotą – mówi Andrijovicz. – Ale nie to jest ważne. Najważniejsze jest to, że mimo wszystko możemy pomagać ludziom.

Pozostałe informacje

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Koparka trafiła na minę. I to dosłownie

Podczas prac budowlanych operator koparki natrafił na minę przeciwpancerną z czasów II wojny światowej.

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

Lublin kocha żużel. Karnety na mecze Orlen Oil Motoru wyprzedane w około pięć minut

W poniedziałek o godzinie 20.25 rozpoczęła się sprzedaż karnetów na mecze mistrzów Polski w 2025 roku. Zainteresowanie, zgodnie z przewidywaniami, było ogromne. Wejściówki rozeszły się błyskawicznie i część kibiców wpadło w szał radości, a zdecydowana większość musiała obejść się smakiem

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Dachówka ceramiczna, betonowa, a może inny materiał na poszycie dachowe? Poznaj popularne rozwiązania stosowane przez dekarzy!

Na rynku jest wiele materiałów przeznaczonych do estetycznego wykończenia konstrukcji dachowej. To jednak nie oznacza, że każdy produkt nada się do konkretnego rodzaju więźby na dachu. Trzy popularne opcje do wykorzystania to dachówka betonowa, ceramiczna i blachodachówka. Przejrzyj poradnik i dokonaj wyboru!

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma
TEMAT OD CZYTELNIKA

Wyświetlacze nie działają i działać nie będą. Na nowe jednak pieniędzy jeszcze nie ma

Każdy użytkownik komunikacji miejskiej chciałby wiedzieć kiedy odjedzie jego autobus. Niestety, na niektórych przystankach w Lublinie pasażerowie mogą mieć z tym problem. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego o sytuacji wie, jednak na pieniądze na nowy sprzęt przyjdzie jeszcze poczekać.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wywalczyły w Warszawie cztery medale MMP

Cztery medale Cementu-Gryfa Chełm i jeden Sokoła Lublin na młodzieżowych mistrzostwach Polski

Dobry występ zawodniczek Cementu-Gryfa Chełm oraz przedstawicielki Sokoła Lublin podczas Międzynarodowych Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w zapasach kobiet.

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Wjechał motocyklem w betonowe płyty. Interweniował śmigłowiec LPR

Do wypadku z udziałem motocykla doszło w poniedziałek w miejscowości Oleśniki. Na miejscu potrzebny był śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

Pimcore – Poznaj kompleksowe narzędzie dla Twojego biznesu

W świecie pełnym danych i złożonych procesów biznesowych zarządzanie informacjami produktowymi (PIM), zasobami cyfrowymi (DAM) i treścią (CMS) staje się wyzwaniem. Pimcore to innowacyjna platforma open-source, która umożliwia firmom centralizację i optymalizację tych procesów. Jednak skuteczne wdrożenie Pimcore wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej i doświadczenia. Dlatego współpraca z software housem specjalizującym się w Pimcore może przynieść Twojej firmie nieocenione korzyści.

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Co na prezent świąteczny dla koleżanki z pracy?

Nadchodzące dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby okazać koleżance z pracy swoją sympatię. Wybór idealnego prezentu może być jednak wyzwaniem. Jak znaleźć coś, co zarówno wyrazi wdzięczność za współpracę, jak i sprawi przyjemność obdarowanej osobie? Podpowiadamy jak znaleźć najlepszy upominek dla kogoś, z kim nie łączy Cię nic więcej niż tylko wspólna praca.

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę
film

Studenci zaprojektują nam miasto? To możliwe dzięki współpracy na szeroką skalę

Dzisiaj w naszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy o wyjątkowej współpracy między lubelskimi uczelniami a miastem! Studenci kierunków architektonicznych mają szansę zmieniać przestrzeń miejską, projektując nowatorskie rozwiązania dla Lublina. Jak wygląda ten proces? Co mogą zdziałać studenci w miejskich przestrzeniach. O tym opowie nasz gość, prof. Małgorzata Michalska-Nakonieczna z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji.

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób
galeria

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium