Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2009 r.
16:25
Edytuj ten wpis

Europoseł, urzędnik, związkowiec - najlepsze fuchy w czasach kryzysu

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 9 A A

Nie trzeba inwestować w pistolet i kominiarkę, a potem ryzykować skoku na bank. Wystarczy wystartować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wygrać i przez pięć lat cieszyć się potężnymi apanażami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaleta dodatkowa: po jednej kadencji do końca naszych dni co miesiąc na konto będzie wpływać unijna emerytura.

Ciężka harówka europosła

Niedawno zmieniły się zasady wynagradzania pracy europosłów. Co miesiąc każdy europoseł dostanie: 7665 euro brutto z unijnego budżetu (dotychczas unijni posłowie mieli uposażenie takie, jak ich krajowi koledzy, polscy ok. 2200 euro) 287 euro dziennej diety na noclegi i wyżywienie, ok. 4000 euro na prowadzenie biura i jeszcze

17000 euro na asystentów. A i to nie wszystko, bo na polityków czekają różnego rodzaju bonusy, jak dostaną zwrot kosztów podróży.

Pieniądze to nie wszystko?

Kandydaci do PE przekonują, że nie o pieniądze im chodzi. - Wysokość diety jest dla startujących zachętą, ale myślę, że nie podstawową. To jest ciężka praca: nie ma się życia rodzinnego i wypada się z bieżącej polityki krajowej - twierdzi Jacek Czerniak, przewodniczący sejmiku, szef lubelskiego SLD i lider listy tej partii.

- Bardzo bym się zdziwił, gdyby ktoś chciał iść do Parlamentu Europejskiego tylko ze względu na pieniądze. Zresztą, to nie jest dobry biznes, trzeba się poświęcić, odłożyć na bok inne zajęcia, przygotować na rozłąkę z rodziną - dodaje Andrzej Pruszkowski, były prezydent Lublina, a teraz radny PiS, który zapewnia, że nie zamierza startować. A jeszcze sama kampania wyborcza to spory - i niepewny - wydatek.

Szturm na urzędy

Kiedy prywatne firmy zwalniają pracowników, a inni boją się takiej możliwości, bo oglądają ciągle w telewizji ekspertów zapowiadających redukcje zatrudnienia, coraz więcej osób z zazdrością patrzy na kolegów pracujących na państwowych lub samorządowych posadach.

- Praca w urzędach wiąże się ze stabilizacją. Firmom prywatnym łatwiej zwalniać pracowników w czasie kryzysu. Tymczasem w administracji publicznej trzeba bardzo się starać żeby stracić pracę - podkreśla Katarzyna Kępa, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

- Od kilku tygodni mam na biurku rosnącą stertę podań o pracę w moim urzędzie. Nie trafiają do kosza, staramy się pomóc tym ludziom, np. proponować szkolenia czy anonsować ich u innych pracodawców.

Strach poszukiwaczy

Wydaje się, że rekord ostatnich miesięcy mógł paść w grudniu w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim. Na konkurs na stanowisko ds. organizacyjnych w Departamencie Organizacyjno-Prawnym Urzędu Marszałkowskiego zgłosiło się 113 osób, a do drugiego etapu przeszło 90 kandydatów.

Inne konkursy również przyciągają rzesze chętnych. Na stanowiska ds. ochrony powietrza i ochrony przed hałasem starało się po 46 osób. Ponad 60 osób starało się o posadę w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego. Urzędnicze posady zawsze cieszyły się wzięciem, ale teraz chętnych jest jeszcze więcej.

- Ludzie boją się kryzysu i poszukują pewnej pracy - ocenia Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa. Mimo oszczędności Urząd Marszałkowski będzie robił nabory, bo trzeba ludzi do dzielenia unijnych funduszy przyznanych na lata 2007-2013., a potem ich rozliczenia. Praca zatem jest.

Najlepiej, żeby wymagań nie było

Zmasowany atak idzie na posady, na których nie ma szczególnych wymogów (np. wystarczy tylko wyższe wykształcenie). - Tam, gdzie wymagania są wyśrubowane, np. na stanowiska dla architektów, mamy chętną jedną, dwie osoby - mówi Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody. Albo w ogóle. Na początku marca nie wypalił konkurs na stanowisku ds. urbanistyki i architektury w Delegaturze w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, bo brak było chętnych.

Stres i emeryturę

- Rzeczywiście, mamy większe zainteresowanie pracą u nas - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. W tym roku do komendy trafiło już tysiąc podań o pracę. Jednak wolnych miejsc jest mało.

- Wspólnie z Komendą Główną ustalamy, ile mamy etatów do obsadzenia. I teraz mamy ich najmniej od lat.

Wójtowicz dodaje jednak, że praca jest ciężka i stresująca. - Ale można wcześniej przejść na emeryturę (po 15 latach - red.) wypłacaną z MSWiA, a nie z ZUS. Pensja co miesiąc trafia na konto, nie grozi upadek "firmy”, po roku przysługuje trzynasta pensja. Ludzie z wyższym wykształceniem mają też perspektywy awansu.
W lubelskiej policji trwa właśnie nabór, kolejny planowany jest na lipiec.

Jak trwoga to do związku

Ostatnia deska ratunku to związki zawodowe. Najlepiej własny. Jak taki założyć? - Zebrać przynajmniej dziesięć osób, zorganizować spotkanie założycielskie odnotowane w protokole i wybrać tymczasowego szefa - tłumaczy Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”. Później trzeba jeszcze zarejestrować związek w sądzie.

- Jeśli pracownicy skrzyknęli się, żeby bronić się przed zwolnieniami, to wszystko jest w porządku, każdy ma prawo się bronić - mówi Król. I dodaje, że ostatnio więcej osób jest zainteresowanych przystąpieniem do związków, choć i tak bardzo daleko nam do Niemiec, gdzie 80 proc., a w Skandynawii 90 proc. pracujących, działa w związkach.

Pozostałe informacje

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium