Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 maja 2008 r.
18:21
Edytuj ten wpis

Gablotka przeszłości, czyli osobiste wyrazy

W pochodach pierwszomajowych szli z szarfami z napisem "przodownik pracy”. Śrubowali normy, robili za trzech.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Współczesny pracodawca wyróżnia najlepszych pracowników zabierając ich... na Seszele lub honorując tytułem "pracownik miesiąca”.


Przejażdżki jeepami po pustyni lub na wielbłądach, wyprawa na skuterach śnieżnych czy rejs statkiem - wyliczają organizatorzy atrakcje, jakie może zafundować pracodawca współczesnym stachanowcom.

Stachanowcom, czyli komu?

- Stachanowiec. Usłyszeć coś takiego to było raczej obraźliwe, bo tak naprawdę, to koledzy nie przepadali za przodownikami pracy - wspomina pan Roman Koralski, któremu ojciec, budowniczy domów na lubelskich Bronowicach i połowie Tatarów opowiadał to i owo. - O zawyżaniu liczonych oddanych mieszkań i zaniżaniu norm, by przodownik - obowiązkowo członek PZPR - mógł wyrobić 300 procent normy i przekroczyć plan. - Na dodatek bywało, że talony na pralkę, fiata 126 i skierowanie na wczasy w Bułgarii i tak dostawali towarzysze po znajomości, a przodownicy pracy wisieli w gablotce przed zakładem pracy - macha ręką pan Roman, sugerując, że ojciec miał wyniki, ale do pracy jeździł komunikacją miejską.

Jeśliby ktoś sądził, że zmiana ustroju spowodowała zmianę w pomyśle na wyróżnianie pracowników, to się myli. To że w każdym sklepie stoi kilkanaście różnych pralek, a dealerzy aut błagają o kupno nowego modelu nie zmienia faktu, że pracodawca nadal ma wybór: marchewka czy kij. Zmieniła się tylko odmiana marchewki.

Przodownik XXI wieku

Współcześni przodownicy pracy nie wiszą w zakładowych gablotkach, tylko w Internecie. Na przykład na stronie firmy Euro-ZOO można zobaczyć cały poczet pracowników miesiąca. Szczęśliwców typuje, uwaga: Wielka Kapituła Miecza. Na przykład to gremium nominowało na pracownika miesiąca panią Ewę. Pani Ewa, koordynator Regionu Sprzedaży Zachód zaplanowała działania naprawcze i pomocnicze dla działu żywych zwierząt w Katowicach, przez cały miesiąc "koordynowała pracowników działu ryb w zakresie dotarcia do klientów” i "zorganizowała zsynchronizowany system zbierania zamówień wspólnie z działem ryb”. Zdaniem Wielkiej Kapituły Miecza, "wartością dodaną powyższych działań Ewy jest pozytywne postrzeganie naszej firmy wśród klientów jako zorganizowana całość”. Na stronie Euro-Zoo są zdjęcia wyróżnionych pracowników, można też zobaczyć cały poczet najlepszych z kilku lat.

Nagroda czysty zysk

- Niekiedy premia w formie materialnej może być nieadekwatna do dotychczasowych osiągnięć. Wyjazd motywacyjny stanowi fantastyczną nagrodę dla pracowników. Jest nie tylko formą wyróżnienia pracowników, ale także motywuje ich do efektywniejszej pracy, integruje zespół, zacieśnia przyjaźnie, co w następstwie owocuje wzrostem lojalności wobec firmy - zapewniają organizatorzy tzw. marchewkowych wyjazdów dla firm i instytucji. Zachęcają pracodawców do takiej formy okazywania zadowolenia w wydajności jeszcze tym, że jest to... tańsza forma nagrody dla pracowników. Dlaczego? - Podróże motywacyjne często łączone są ze szkoleniami, co pozwala na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu - wyjaśniają pracodawcom fachowcy z firmy Blizejslonca.pl, przekonani, że każdy pracodawca chciałby w sposób szczególny wynagrodzić swoich pracowników za dobre wyniki pracy.

Nie masz pomysłu? Masz książkę

- To jedna z lepiej sprzedających się pozycji. W tej serii były trzy tytuły, a ten sprzedał się w całości - mówi Agnieszka Batuk z działu marketingu wydawnictwa One Press o książce Boba Nelsona "1001 sposobów na nagradzanie pracowników”. - Prywatnie uważam, że marchewka jest lepszym rozwiązaniem niż kij, gdy zarządza się ludźmi - dodaje pani Agnieszka, która nie jest zdziwiona popularnością tego tytułu. I zdradza, że sporo osób o książkę pytało, bo... szukało prezentu dla swojego przełożonego.

A co radzi dr Bob Nelson, twórca wielu pracowniczych systemów nagradzania, który prowadzi firmę doradczo-szkoleniową Nelson Motivation?

Za co marchewka

Na początek zastanawia się, dlaczego przełożeni tak rzadko nagradzają podwładnych. Brakuje im czasu, a niekiedy też pomysłowości. I trudno się dziwić: są zagonieni i... sami nie dostają nagród tak często, jakby chcieli. Tymczasem - zdaniem Nelsona - każdy lubi być doceniany. I radzi szefom: nie zaczynaj od podwyższania pensji - przemyślane, osobiste i szczere wyrazy uznania motywują bardziej niż pieniądze. Wyjaśnia, jak stosować następujące rodzaje nagród: wiele pomysłów, jak powiedzieć "dziękuję”, publiczne wyrazy uznania, jak ważne są motywujące imprezy integracyjne. Udowadnia, że nawet dzielenie się wiadomościami może być formą nagrody! Wystarczy zrobić to umiejętnie. Autor układa też listę rzeczy, które można nagrodzić. Na przykład współczesny przodownik pracy może się wykazać szczególnymi osiągnięciami, sugestiami zgłaszanymi pracodawcy, wzorową obsługą klienta czy zrealizowaniem planu sprzedaży.

W "1001 sposobach na nagradzanie pracowników” jest nawet rozdział poświęcony temu, gdzie kupić interesujące prezenty.

A to było tak...

"Patrzę na moją obrabiarkę, jak na broń żołnierza, którą powierzył mi mój kraj... Czy dobrze poznałem moją obrabiarkę? Czy wykorzystuję wszystkie jej mechanizmy? Co robię, aby dodatkowo wyposażyć moją maszynę?” - zastanawiał się Paweł Bykow, stachanowiec w jednym ze swoich tekstów.

Bykow pracował za dwóch, choć jego przełożeni chyba nie stosowali zaleceń z www.biznesforum.pl, gdzie internauta maximo radzi: "Skutkują motywacje związane z wyjściem całej kadry pracowników do restauracji, teatru etc.”.

Słowniczek dla młodszych czytelników

Pochód pierwszomajowy - forma uczczenia wolnego od pracy Święta Pracy czyli 1 Maja. Za czasów PRL głównymi ulicami miast i miasteczek przy których stały trybuny maszerowali pracownicy zakładów pracy, nauczyciele, uczniowie, urzędnicy... Wszyscy. Nieśli szturmówki, transparenty, zdjęcia Lenina, aktualnych I sekretarzy PZPR, przodowników pracy. Na trybunach stali aktualni notable partyjni i pozdrawiali maszerujących. Po pochodzie można było robić zakupy w ustawionych w mieście ciężarówkach.

Przodownik pracy - tytuł przyznawany w okresie PRL-u pracownikom znacznie przekraczającym normy przewidziane do wykonania. Początkowo pojęcie to przede wszystkim dotyczyło pracowników fizycznych, później taki tytuł mógł otrzymać inżynier często zgłaszający wnioski racjonalizatorskie (przodownik racjonalizacji), rolnik wprowadzający jako pierwszy w okolicy mechanizację i stawiający na produkcję wielkotowarową (przodownik mechanizacji). Wprowadzając współzawodnictwo pracy oraz tytuły przodowników wzorowano się na radzieckich doświadczeniach. Tam odpowiednikiem naszego przodownika pracy był Stachanowiec i tym terminem początkowo posługiwano się także w Polsce.

Stachanowiec - określenie pochodzi od nazwiska Aleksieja Stachanowa, górnika z Zagłębia Donieckiego, prekursora ruchu stachanowskiego, który rozpoczął się pod koniec lat 20. XX wieku w związku ze wzmożoną industrializacją ZSRR. Pierwszymi stachanowcami byli z reguły prawdziwi robotnicy kierujący się dobrymi intencjami. Ruch ten był prezentowany jako przejaw osobistego zaangażowania robotników w budowę socjalizmu. Później regułą stawało się, że stachanowcem mógł zostać tylko działacz partyjny - o tym, kto będzie przodownikiem pracy, decydowały odpowiednie gremia partyjne. Ruch stachanowski istniał we wszystkich państwach bloku socjalistycznego, włączając w to Chiny i Koreę Północną.

Nasz stachanowiec - w Polsce stachanowski styl przyjął w 1947 górnik Wincenty Pstrowski. Innym równie znanym przodownikiem pracy był Stanisław Sołdek - traser stoczniowy.

Kalendarz socjalistyczny - dzięki stachanowcom pierwsza pięciolatka stalinowska została ukończona w cztery i pół roku, a druga w cztery lata i trzy miesiące.
Skierowanie na wczasy - Fundusz Wczasów Pracowniczych był instytucją wysyłającą Polaków na wczasy. Skierowania przydzielała Rada Zakładowa. Zagraniczne do kurortów innych państw socjalistycznych też zakład pracy a właściwie organizacja partyjna.

Pozostałe informacje

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium