Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2013 r.
8:38
Edytuj ten wpis

Gorączka złota. Reportaż z Sudanu Południowego

W Sudanie sponsorowane przez rząd milicje przemocą przejmują kontrolę nad złożami złota w Darfurze. W Sudanie Południowym, który uzyskał niepodległość niespełna dwa lata temu, złoty interes kwitnie poza prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Garang obraca w palcach grudę złota wielkości orzecha włoskiego. Uważnie ogląda ją z każdej strony, po czym kładzie na małej elektronicznej wadze. "30 gramów, czyli niecałe 2 tys. dolarów. Nic wielkiego, kiedyś przynieśli mi grudę wielkości pięści" - chwali się w rozmowie z PAP, siedząc w ciemnym sklepiku pośród chińskich klapek, butelek z olejem i worków z sorgo. Garang prowadzi interes w centrum Kapoety - skleconego z blachy falistej miasteczka w Sudanie Południowym - najmłodszym państwie świata.

W metalowym pudełku po ciastkach handlarz trzyma kilkanaście grudek złota i woreczek wielkości kuli bilardowej wypełniony złotym pyłem. Znalezienie grudki złota to kwestia szczęścia lub wykrywacza metalu. Wypłukiwanie złotego pyłu to żmudna robota.

Okolice wioski Namorinyang, położonej kilkanaście kilometrów dalej, wyglądają, jakby grasowała tu gigantycznych rozmiarów nornica, kopiąc w ziemi dziury głębokie na 4-8 metrów. To szyby wykopane przez mężczyzn z plemienia Toposa, którzy ziemię z kruszcem zanoszą nad rzekę. Tam kobiety z dziećmi godzinami wypłukują złoty pył.

"Ja taki pył kupuję hurtem, nie chcę sobie zawracać głowy małymi ilościami" - mówi Garang w swoim sklepiku.

Wielkość złóż złota w Sudanie Południowym jest wciąż niewiadomą. Ostatnie badania geologiczne prowadzono tu w latach 80., jednak większość dokumentacji przepadła podczas wojny. Według specjalistów złotonośne tereny mogą być trzykrotnie większe niż w Ghanie, która jest największym producentem złota w Afryce.

Entuzjazm poszukiwaczy złota wzbudzają doniesienia o dużych samorodkach znajdowanych tuż pod powierzchnią ziemi.
W kolejce do Ministerstwa Górnictwa Republiki Sudanu Południowego po koncesje wydobywcze ustawiło się już 90 firm z całego świata.

"Korupcja w naszym kraju jest straszna, ciekawe, czy zwykli obywatele będą coś z tego mieć - zastanawia się Garang, wciskając pod ladę blaszane pudełko po ciastkach. - Po uzyskaniu niepodległości interes idzie gorzej". Miejscowa ludność nie sprzedaje już kruszcu za bezcen, a w okolicy pojawiło się sporo profesjonalistów z wykrywaczami metalu, którzy przemycają złoto bezpośrednio do sąsiedniej Kenii. "To już nie to, co podczas wojny" - wzdycha handlarz.

Legendy o workach złota, za które Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu (SPLA ) kupowała broń, by walczyć z arabską Północą, krążą po całym kraju.

Wojna domowa pomiędzy Południem i Północą trwała w Sudanie 23 lata. Secesja Sudanu Południowego pozbawiła rząd w Chartumie dostępu do ponad dwóch trzecich zasobów ropy naftowej. Nic dziwnego, że Północ, pozbawioną dopływu petrodolarów, ogarnęła gorączka złota. Bogate złoża cennego kruszcu znajdują się w Darfurze i Południowym Kordofanie - prowincjach od lat ogarniętych konfliktem.

Jeszcze niedawno Dżebel Amir było niewielką mieściną w Północnym Darfurze. Na zdjęciach satelitarnych wykonanych na przestrzeni roku wyraźnie widać, jak to miasteczko w krótkim czasie zmieniło się w zagłębie górnicze, gdzie w prymitywnych szybach, gołymi rękami, złoto wydobywają dziesiątki tysięcy ludzi.

Brakuje tam profesjonalnego sprzętu ratowniczego. Kilka tygodni temu w jednej z kopalń zginęło stu górników.

To właśnie z Dżebel Amir pochodzi jedna trzecia całego eksportu cennego kruszcu, którego wydobycie w zeszłym roku osiągnęło ponad 40 ton, czyniąc Sudan trzecim największym producentem złota w Afryce.

Aby zwiększyć wydobycie i utrzymać kontrolę nad złotonośnymi terenami, rząd w Chartumie sięgnął po stare metody represji. Z raportu opublikowanego w maju br. przez organizację Enough Project wynika, że dozbrajane przez Chartum plemienne milicje dopuszczają się aktów przemocy wymierzonych w ludność zamieszkującą Darfur Północny.

Eskalacja przemocy obserwowana od początku roku spowodowała najcięższy od lat kryzys humanitarny. Według ONZ w lutym przed walkami rywalizujących o dostęp do kopalni złota arabskich milicji ze swoich domów uciekło ponad 100 tys. ludzi.

Dziesięć lat temu wojna domowa w Darfurze kosztowała życie ponad 300 tys. ludzi. W obozach dla uchodźców do tej pory przebywa ponad milion ludzi, którzy nie mogą powrócić do swoich domów.

Sudańskie Siły Zbrojne (SAF) nadal walczą w tej prowincji z rebeliantami, co jakiś czas wybuchają również konflikty na tle etnicznym.

Prezydent Sudanu Omar el-Baszir jest ścigany listem gończym przez Międzynarodowy Trybunał Karny za ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Darfurze.

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Krzysztof Gralewski zastąpił na stanowisku prezesa LZPN Zbigniewa Bartnika

Lubelski Związek Piłki Nożnej ma nowego prezesa

W poniedziałek Lubelski Związek Piłki Nożnej wybierał nowego prezesa na kolejną, czteroletnią kadencję. W szranki stanęli: obecny szef związku Zbigniew Bartnik oraz Krzysztof Gralewski. Wygrał ten drugi, co oznacza, że w LZPN dojdzie do zmiany na szczycie po... 13 latach.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium