Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 listopada 2004 r.
18:42
Edytuj ten wpis

Hitler

Urodził się w  malowniczym miasteczku Braunau nad rzeką Inn.
Był wątłym, czwartym dzieckiem Klary Polltz. Jako dziecko nie grzeszył pilnością. Udzielał się w szkolnym chórze i zaczytywał w powieściach Karola Maya

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Był także miłośnikiem psów, górskich wycieczek i architektury. Był też dobrym szefem dla swojego personelu. I zawsze pamiętał o prezencie urodzinowym dla sekretarki.
- To największy zbrodniarz w naszych dziejach - mówi prof. Zygmunt Mańkowski, historyk z UMCS. I chyba nikt normalny mu nie zaprzeczy.

Kontrowersyjny upadek

O Hitlerze napisano już niemal wszystko. Biografie, wspomnienia, opracowania historyczne i całe morze najdziwniejszych książek. Np. o tym, że Hitler był gejem, Żydem, że przeżył wojnę i ukrywa się do dziś w Argentynie. A nawet o tym, że kontaktował się z siłami nadprzyrodzonymi czy kosmitami. Ale jeszcze żadna książka nie wywołała takiej dyskusji jak jeden film. Niemiecki film.
Bilety na premierowe pokazy "Upadku” w "Bajce” były wyprzedane do ostatniego. Waldemar Niedźwiedź, kierownik kina, był tym nawet zaskoczony. Nie było pikiet, demonstracji ani wygolonych neofaszystów salutujących pod kinem. - Były właściwie tylko pozytywne opinie o "Upadku” - mówi Niedźwiedź. - To nie jest film tylko do oglądania. Ten film się przeżywa.
Przeżywa tym bardziej, że "Upadek” od samego początku wzbudza wiele emocji i kontrowersji. To w końcu niemiecki film, z niemieckimi aktorami i za niemieckie pieniądze. I najważniejsze: pokazuje Hitlera jako człowieka.
Film Olivera Hirschbiegela pokazuje ostanie 12 dni Hitlera i jego Rzeszy. Cała akcja dzieje się w Berlinie, a właściwie w bunkrze pod Kancelarią III Rzeszy. W tych dniach Hitler już praktycznie z niego nie wychodził. W bunkrze przebywało wtedy kilkanaście osób. Goebbels, lekarz Hitlera, kilku oddanych essesmanów i sekretarki.

Kim był ten człowiek?

- Były obawy, że ten film zbanalizuje tyrana. Że uczłowieczy Hitlera i pozwoli zapomnieć o jego zbrodniach - mówi Mańkowski. - Tak nie jest. Ja w filmie zobaczyłem prawdziwy obraz tamtych wydarzeń i prawdziwego Hitlera.
A kim był Hitler?
Nieudanym malarzem. W 1907 r. Adolf pojechał do Wiednia z zamiarem rozpoczęcia studiów w Akademii Sztuk Pięknych. Próbował trzy razy. Bezskutecznie. W końcu zrzucił winę na żydowskich profesorów.
Był kloszardem. Nieprzyjęty do akademii mieszkał w wiedeńskim hospicjum. Żył w skrajnej nędzy, ukrywając przed matką swoją sytuację.
Hitler był też żołnierzem. Służył w I kompanii 16 regimentu infanterii. Za walkę pod Ypres otrzymał Żelazny Krzyż. Jednak opinia jego przełożonego była miażdżąca: "Nie zasługuje na dalszy awans, ponieważ nie ma cech dowódcy i nie jest odpowiedzialny”. Jesienią 1916 r. trafił lekko ranny do szpitala. Tu zastaje go wiadomość o klęsce Niemiec. Winą za porażkę obarcza Żydów i marksistów.
Był politykiem. Krótko po wojnie przeszedł kurs prowadzenia propagandy antymarksistowskiej i został członkiem niemieckiej partii robotniczej (NSDAP). Wydawało się, że jego karierę zakończy pucz monachijski, po którym trafił do więzienia. Za kratami spędził swoje 35 urodziny i napisał jedyną książkę ,,Mein Kampf”. Po wyjściu z więzienia nawiązał ścisłą współpracę z Goebbelsem. Heinricha Himmlera, w przeszłości farmera i hodowcę kur, uczynił swym zastępcą w SS. W końcu w 1927 r. doprowadził do zjednoczenia nazistów. W 1933 został kanclerzem III Rzeszy.
Był dyktatorem. To były pierwsze lata jego rządów. Najpierw likwidował swoich przeciwników politycznych. Potem likwidował demokrację. Aż w końcu zaczął likwidować wszystkich, którzy mu nie odpowiadali. Rozpoczęły się pogromy Żydów. Na stosach zapłonęły ,,niegodne niemieckiego ducha narodowego”' książki. Na kongresie NSDAP w Norymberdze, w sierpniu 1935 r. Hitler narzucił prawo wykluczające ze społeczeństwa wszystkich ,,nie-aryjczyków''. Lekarze pochodzenia żydowskiego musieli odejść z pracy. W lipcu 1936 r. wysłano do obozu koncentracyjnego pierwszą grupę Cyganów. Wkrótce rozpoczęły się masowe aresztowania świadków Jehowy.
Hitler by zbrodniarzem. Obozy koncentracyjne, komory gazowe, rozstrzeliwania, eksterminacja mniejszości narodowych i miliony, miliony ofiar. To wszystko jego dzieło.

Kwiaty w Oświęcimiu

Nie można tylko zapominać o jednym: Hitler był bożyszczem tłumów. Popierały go dziesiątki milionów Niemców. Ci ludzie go podziwiali, kochali i bezgranicznie mu ufali. Byli gotowi na wszystko.
- Inna rzecz, że Hitler, podobnie jak Stalin, był produktem swoich czasów. Bez niego historia byłaby podobna. Przecież dziś za groźniejszego uznaje się Goebbelsa. To w końcu Goering zakładał obozy. Za Hitlerem stała cała armia katów.
- Hitler, Stalin, Mao Tse Tung... Oni osiągnęli apogeum - mówi dr Iwona Niewiadomska z katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL. - Powstanie dyktatury to powolny proces utraty przez społeczeństwo kontroli nad władzą. Ale każda dyktatura musi mieć swojego wodza. Tylko dlaczego Hitler?
Profesor Mańkowski zna odpowiedź. Wie dlaczego miliony Niemców kochały swego Führera. - To ukryta schizofrenia - mówi. Charyzma, którą promieniował, wynikała z jego choroby. Najnowsze badania lekarskie nie pozostawiają wątpliwości.
Wątpliwości nie budzi też to, co pokazano w "Upadku”: Hitler bywał całkiem zwyczajnym człowiekiem. Czasem dowcipkował, czasem zachwycał się operą, a innym razem sympatycznie gawędził z sekretarką. Bo nawet największy tyran i zbrodniarz ma swoje ludzkie oblicze.
Pol Pot był doktorem filozofii, a wymordował dwa miliony Kambodżan.
Stalin uwielbiał rubaszne komedie i robienie dowcipów swoim podwładnym.
- A komendant Oświęcimia kochał kwiaty - dodaje Zygmunt Mańkowski. - Nawet w Oświęcimiu miał swój ogród. •

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium