Co drugi Polak po czterdziestce miał, ma lub będzie miał problemy z seksem. Dziś, kiedy leczenie kłopotów ze wzwodem jest skuteczne, nie warto zamykać się z tym w zaciszu sypialni.
d Lekceważenie spadku sprawności seksualnej, poczucie bezsilności i wstyd potrafią najlepszy związek zamienić w koszmar. A przecież można tego uniknąć.
Wszystko zależy od stylu życia mężczyzny. Zgubny wpływ na „męskie sprawy” mają złe odżywianie, brak ruchu, przepracowanie, stresy, nadużywanie alkoholu, tytoń oraz wiele leków.
– Wystarczy mądrze zmienić swoje życie, by zaburzenia erekcji zmniejszyły się lub zniknęły – mówi dr Jacek Grzywnowicz, zastępca ordynatora Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Kolejowego w Lublinie.
Większość mężczyzn nie przywiązuje wagi do swego zdrowia i uważa za niemęskie dbanie o dietę, zdrowy styl życia czy badania kontrolne.
– W dodatku mają słabszy układ immunologiczny i są mniej odporni na długotrwały stres. Dlatego nieustanny pośpiech, napięcia psychiczne i brak odpoczynku wyrządzają im więcej szkód niż paniom – dodaje Jacek Szast, psychoterapeuta z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Lublinie.
Jak działa penis?
Żeby zrozumieć, skąd biorą się kłopoty z potencją, mężczyzna musi poznać i zrozumieć budowę penisa oraz fizjologię erekcji.
– Penis jest skomplikowanym urządzeniem „hydraulicznym”. Dwa układy zastawek regulują napływ i odpływ krwi do wnętrza ciał jamistych, co pozwala utrzymać wzwód. Jeden układ zastawek pozwala wpompować krew, drugi umożliwia odpływ krwi i powrót prącia do stanu spoczynku – tłumaczy dr Janusz Ciechan, specjalista urolog.
Duże znaczenie dla życia seksualnego mężczyzny ma testosteron, męski hormon płciowy, który wpływa na pracę ośrodka płciowego w mózgu, jąder, prostaty oraz samego penisa.
Mechanizm erekcji jest zależny także od myśli i uczuć. Mózg bierze udział w wywołaniu erekcji, mózg może także do niej nie dopuścić.
– Głębokie poczucie winy, złość, strach, znudzenie prowadzą do awarii w łóżku – dodaje Jacek Szast.
Erekcja krok po kroku
Podniecenie to jeden z głównych warunków erekcji. Proces podniecenia zaczyna się w mózgu. Mózg, za pośrednictwem połączeń nerwowych, biegnących wzdłuż kręgosłupa, wysyła „rozkazy” do tętnic penisa, żeby się rozszerzyły i do mięśni gładkich, żeby się rozkurczyły.
Na skutek pobudzenia erotycznego dochodzi do uwolnienia tlenku azotu i innych substancji chemicznych, które sprawiają, że do penisa dopływa więcej krwi tętniczej. Zaczyna się erekcja.
Mechanizm zamykania żył powoduje, że krew zostaje w penisie.
Kiedy „hydraulika” zawodzi
Ponieważ prawidłowa erekcja zależy przede wszystkim od sprawnego napływu krwi do ciał jamistych, każde utrudnienie przepływu krwi powoduje kłopoty ze wzwodem.
Kiedy na ścianach naczyń tętniczych, zaopatrujących penisa w krew, odłoży się cholesterol, zaczynają się kłopoty z erekcją. Cząsteczki tłuszczu osadzają się na ścianach naczyń, co prowadzi do ich zwężenia.
Choć w przypadku miażdżycy naczyń zaopatrujących penis w krew nie dochodzi do zawału penisa, co spowodowałoby jego obumarcie – to jeśli miażdżyca zbyt zwęzi naczynia, można powiedzieć, że ... już jest po mężczyźnie.
Inne przyczyny kłopotów z erekcją
– W 50 procentach kłopoty z erekcją mają podłoże organiczne, w 50 procentach psychogenne. Wśród przyczyn organicznych najgroźniejsza jest cukrzyca, która często uszkadza nerwy kontrolujące pracę zastawek ciał jamistych – mówi dr Zofia Wieczerzak, specjalista ginekolog – seksuolog.
– Nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, niedobór testosteronu, uszkodzenia rdzenia kręgowego oraz mózgu i fizyczne deformacje prącia to również przyczyny problemów z erekcją – dodaje dr Ryszard Siwek, kierownik Poradni Zdrowia Mężczyzny w Lublinie.
W życiu seksualnym mężczyzny wielką i do końca nierozpoznaną rolę odgrywa prostata, której schorzenia znacznie obniżają seksualną sprawność mężczyzny. Operacyjne usunięcie przerostu prostaty lub całego gruczołu może uszkodzić nerwy odpowiedzialne za erekcję.
Prostata zlokalizowana jest u podstawy pęcherza moczowego. Usadowiona na seksualnym skrzyżowaniu dróg, gdy się powiększy, przeszkadza w osiągnięciu orgazmu i prawidłowym wytrysku.
Według medycyny Wschodu prostata jest źródłem seksualnych sukcesów i klęsk mężczyzny. Należy o nią dbać, jak o największy skarb. Jak? Wystarczy proste ćwiczenie, polegające na pulsacyjnym zaciskaniu mięśnia zwieracza odbytu. Wykonywane dwa, trzy razy dziennie, dobrze służy prostacie i podnosi seksualną sprawność panów.
Seksualne samobójstwo
W „męskich sprawach” z alkoholem nie ma żartów. Alkohol najpierw hamuje erekcję, następnie może doprowadzić do całkowitej niezdolności do odbywania stosunków płciowych. W dodatku drinki obniżają poziom testosteronu.
– Najgorzej jest z piwem. Ulubiony napój panów nie tylko powiększa brzuch, ale w dodatku zawiera lupulinę, która osłabia intensywność seksualnych odczuć – tłumaczy dr Zofia Wieczerzak.
Jeśli do alkoholu dołączyć tłuste jedzenie i papierosy – to można powiedzieć, że mężczyźni popełniają seksualne samobójstwo – uważają amerykańscy lekarze.
Dlaczego ja?
Na to pytanie nie może znaleźć odpowiedzi coraz więcej panów po czterdziestce. I coraz więcej, zamiast jak najszybciej z męskim problemem udać się do lekarza, przyzwyczaja się do kłopotliwej sytuacji.
– A tymczasem to nie tylko jego problem, ale i partnerki, bo może doprowadzić do rozpadu najszczęśliwszego związku – mówi dr Zofia Wieczerzak.
Do kogo zwrócić się w patowej sprawie?
– Najlepiej do wyspecjalizowanej poradni, gdzie przyczynami „awarii w łóżku” zajmą się lekarz ogólny, urolog i seksuolog – radzi dr Janusz Ciechan.
Na awarię są sposoby
Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny problemów w łóżku można uniknąć.
– Choć kłopoty z potencją to bardzo indywidualna sprawa, poprawić można prawie wszystko: zwiększyć moc erekcji, wydłużyć czas trwania stosunku, zwielokrotnić doznania i częstość współżycia. Odpowiedzialny mężczyzna nie musi wcześnie odchodzić na seksualną emeryturę. Warto przypomnieć że Charlie Chaplin dorobił się udanych dzieci w wieku 80 lat, współżyjąc z młodą żoną – tłumaczy dr Ryszard Siwek.
– Najpierw dokładnie badamy pacjenta, by ustalić przyczyny niedyspozycji. Wykluczamy choroby, korygujemy leki i przedstawiamy sposób postępowania, najkorzystniejszy dla danego mężczyzny. Jednemu pomogą zastrzyki testosteronu, innemu zmiana leków, jeszcze innemu psychoterapia – dodaje dr Wieczerzak.
Przegląd metod leczenia
Współczesna medycyna dysponuje następującymi metodami leczenia
– psychoterapia
– zewnętrzne próżniowe urządzenia pompujące
– leki doustne
– czopki docewkowe
– injekcje doprąciowe
– implanty wewnątrzprąciowe
– chirurgia naczyń
Ich skuteczność zależna jest od indywidualnych przyczyn kłopotów z potencją.
– Jedno jest pewne: na leczenie nigdy nie jest za późno – dodaje dr Janusz Ciechan.
Tabletki szczęścia
Na polskim rynku dostępne są dwa leki, które zapoczątkowały nową erę w leczeniu kłopotów ze wzwodem. W kolejce do rejestracji czekają następne preparaty.
Zanim po nie sięgniesz, spróbuj udoskonalić samego siebie. Seksuolodzy i urolodzy są zgodni co do jednego: osiągnięcie satysfakcji seksualnej zależy od twojego potencjału zdrowotnego. Szczęśliwy seks związany jest bezpośrednio ze stanem zdrowia i kondycją fizyczną.
Othniel J. Seiden w książce „Viagra. Mit i rzeczywistość”, ” w wydanej w 1999 r przez Wydawnictwo „Pruszyński i spółka pisze: „Gdyby dobry Bóg nie chciał, abyśmy to robili, to nie sprawiłby, aby dawało nam to tyle przyjemności”...