Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2010 r.
16:29
Edytuj ten wpis

Jak ziemia, domy i inne majątki wracały do Kościoła na Lubelszczyźnie

0 39 A A

Niemal 10 000 hektarów Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi na Lubelszczyźnie. A wiele postępowań jeszcze trwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komisja Majątkowa od ponad 20 lat zwraca ziemię i budynki zabrane Kościołowi przez komunistów lub przyznaje odszkodowania. Na Lubelszczyźnie rekordową liczbę hektarów dostał KUL. To niespełna 8600 ha ziemi rolnej oraz nieruchomości zabudowanych. Na rzecz uczelni przeszedł nie tylko majątek po dawnych PGR-ach. KUL dostał gmach przy ul. Spokojnej 1 w centrum Lublin użytkowany przez Akademię Medyczną; gdzie działa tam teraz Collegium Iuridicum.

Szpitale i stadnina

W Lublinie największy rozgłos zyskało przekazanie Kościołowi szpitali. Tak było w przypadku PSK 1 przy ul. Staszica, którego budynek przejęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Dyrekcja szpitala przyciśnięta wysokim czynszem poszła do sądu i odzyskała obiekt. Na rzecz Zgromadzenia Sług Jezusa przeszła też działki przy ul. Chmielnej z Kliniką Okulistyczną. Uniwersytet Medyczny wypłacił 420 000. zł rekompensaty.

Sprawy, rozpatrywane przez Komisję Majątkową nie zawsze kończą się przejęciem nieruchomości. Przykładem może być sprawa stadniny koni w Janowie Podlaskim. Tamtejsza parafia domagała się zwrotu ok. 160 ha. Grunty należą do Lasów Państwowych, ale użytkują je hodowcy. O sporze pisaliśmy jesienią, ubiegłego roku.

– Utrata tej ziemi byłaby dla nas sporym problemem – przyznawał wówczas Marek Trela, dyrektor stadniny. – To przecież pastwiska i pola uprawne. Potrzebujemy ich, by wyżywić zwierzęta.

Grunty, rekompensata, rezygnacja

Pierwszą ugodę w tej sprawie zawarto w 2002 roku. Parafia odzyskała działkę o powierzchni 12,5 ha. Trzy lata później Komisja wydała orzeczenie przywracające własność blisko 10 ha. Na rzecz diecezji siedleckiej przekazano też zabytkowy pałac biskupów. Obiekt trafił później w prywatne ręce. Strata kolejnych ziem mogłaby poważnie skomplikować działanie stadniny. Chodzi o blisko osiemset koni i trzysta krów. Stadnina utrzymuje się również z rolnictwa. – Utrata ponad 100 ha nie pozwoliłaby na utrzymanie hodowli w obecnym wymiarze – komentowała Izabella Pawelec-Zawadzka, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

Wśród hodowców pojawiły się pogłoski, że sprawa jest przesądzona i Kościół przejmie sporną ziemię. Wyjść było kilka. Odzyskanie gruntów, lub otrzymanie w ramach rekompensaty innego terenu. Skończyło się na trzeciej opcji. Proboszcz janowksiej parafii zadeklarował rezygnację z roszczeń, w imię utrzymania dobrej współpracy ze stadniną.

Śledztwo

Grunty w Janowie Podlaskim to nie jedyna sprawa z naszego regionu, którą zajmuje się komisja. Parafia we Włodawie domaga się zwrotu 42 ha. Na rozpatrzenie czeka też wniosek jezuitów, dotyczący szpitala przy Al. Racławickich w Lublinie. Zakon odzyskał już sąsiednie grunty. Później sprzedał je deweloperom.

Prace komisji od lat budzą kontrowersje. Prokuratura bada m. in. czy członkowie komisji brali łapówki i czy poświadczyli nieprawdę godząc się na zbyt niską wycenię niektórych nieruchomości. Zarzuty usłyszeli już m. in. pełnomocnik poznańskich elżbietanek (były funkcjonariusz SB), kilku członków komisji oraz rzeczoznawca, który miał zaniżyć wartość działek w Zabrzu.

W kolejce

Wątpliwy jest nieprzejrzysty sposób działania komisji: nie weryfikuje wycen, a jej posiedzenia są niejawne. – Absurdem jest, że decyzje komisji są ostateczne i nie można się od nich odwołać. To jest sprzeczne z zasadami prawa – stwierdza Jacek Czerniak szef SLD na Lubelszczyźnie.

Ile spraw w naszym województwie czeka jeszcze na rozstrzygnięcie Komisji Majątkowej? Zapytaliśmy o to kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i wciąż czekamy na odpowiedź.

Kościół Katolicki miał przed wojną ok. 383 tys. hektarów gruntów. Większość – ok 220 tys. ha – znalazła się po 1945 roku na terenach włączonych do Związku Radzieckiego. Na terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Polskiej zostało ok. 170 tys. ha. Praktycznie całość przejęło komunistyczne państwo.

Kościół stracił szpitale, szkoły i nieruchomości rolne oraz lasy. Przy okazji władze łamały obowiązujące wówczas ustawy. Dlatego jednym z celów Komisji Majątkowej było przekazanie Kościołowi nieruchomości odebranych z pogwałceniem przepisów (np. gwarantujących pozostanie w ręku Kościoła gospodarstw o pow. do 50 lub 100 ha w zależności od lokalizacji).

Na decyzję Komisji czeka wciąż 215 wniosków. Za pośrednictwem Komisji do Kościoła trafiło od 1989 roku: ponad 60 tys. ha ziemi (w tym 1,5 tys. ha lasów), prawie 500 budynków i lokali, a tam gdzie oddanie nieruchomości nie było możliwe przyzano 107, 5 mln zł odszkodowania. Kościół otrzymywał również grunty za pośrednictwem samorządów oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Pozostałe informacje

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium