Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 października 2010 r.
16:29
Edytuj ten wpis

Jak ziemia, domy i inne majątki wracały do Kościoła na Lubelszczyźnie

Niemal 10 000 hektarów Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi na Lubelszczyźnie. A wiele postępowań jeszcze trwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komisja Majątkowa od ponad 20 lat zwraca ziemię i budynki zabrane Kościołowi przez komunistów lub przyznaje odszkodowania. Na Lubelszczyźnie rekordową liczbę hektarów dostał KUL. To niespełna 8600 ha ziemi rolnej oraz nieruchomości zabudowanych. Na rzecz uczelni przeszedł nie tylko majątek po dawnych PGR-ach. KUL dostał gmach przy ul. Spokojnej 1 w centrum Lublin użytkowany przez Akademię Medyczną; gdzie działa tam teraz Collegium Iuridicum.

Szpitale i stadnina

W Lublinie największy rozgłos zyskało przekazanie Kościołowi szpitali. Tak było w przypadku PSK 1 przy ul. Staszica, którego budynek przejęło Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia. Dyrekcja szpitala przyciśnięta wysokim czynszem poszła do sądu i odzyskała obiekt. Na rzecz Zgromadzenia Sług Jezusa przeszła też działki przy ul. Chmielnej z Kliniką Okulistyczną. Uniwersytet Medyczny wypłacił 420 000. zł rekompensaty.

Sprawy, rozpatrywane przez Komisję Majątkową nie zawsze kończą się przejęciem nieruchomości. Przykładem może być sprawa stadniny koni w Janowie Podlaskim. Tamtejsza parafia domagała się zwrotu ok. 160 ha. Grunty należą do Lasów Państwowych, ale użytkują je hodowcy. O sporze pisaliśmy jesienią, ubiegłego roku.

– Utrata tej ziemi byłaby dla nas sporym problemem – przyznawał wówczas Marek Trela, dyrektor stadniny. – To przecież pastwiska i pola uprawne. Potrzebujemy ich, by wyżywić zwierzęta.

Grunty, rekompensata, rezygnacja

Pierwszą ugodę w tej sprawie zawarto w 2002 roku. Parafia odzyskała działkę o powierzchni 12,5 ha. Trzy lata później Komisja wydała orzeczenie przywracające własność blisko 10 ha. Na rzecz diecezji siedleckiej przekazano też zabytkowy pałac biskupów. Obiekt trafił później w prywatne ręce. Strata kolejnych ziem mogłaby poważnie skomplikować działanie stadniny. Chodzi o blisko osiemset koni i trzysta krów. Stadnina utrzymuje się również z rolnictwa. – Utrata ponad 100 ha nie pozwoliłaby na utrzymanie hodowli w obecnym wymiarze – komentowała Izabella Pawelec-Zawadzka, prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

Wśród hodowców pojawiły się pogłoski, że sprawa jest przesądzona i Kościół przejmie sporną ziemię. Wyjść było kilka. Odzyskanie gruntów, lub otrzymanie w ramach rekompensaty innego terenu. Skończyło się na trzeciej opcji. Proboszcz janowksiej parafii zadeklarował rezygnację z roszczeń, w imię utrzymania dobrej współpracy ze stadniną.

Śledztwo

Grunty w Janowie Podlaskim to nie jedyna sprawa z naszego regionu, którą zajmuje się komisja. Parafia we Włodawie domaga się zwrotu 42 ha. Na rozpatrzenie czeka też wniosek jezuitów, dotyczący szpitala przy Al. Racławickich w Lublinie. Zakon odzyskał już sąsiednie grunty. Później sprzedał je deweloperom.

Prace komisji od lat budzą kontrowersje. Prokuratura bada m. in. czy członkowie komisji brali łapówki i czy poświadczyli nieprawdę godząc się na zbyt niską wycenię niektórych nieruchomości. Zarzuty usłyszeli już m. in. pełnomocnik poznańskich elżbietanek (były funkcjonariusz SB), kilku członków komisji oraz rzeczoznawca, który miał zaniżyć wartość działek w Zabrzu.

W kolejce

Wątpliwy jest nieprzejrzysty sposób działania komisji: nie weryfikuje wycen, a jej posiedzenia są niejawne. – Absurdem jest, że decyzje komisji są ostateczne i nie można się od nich odwołać. To jest sprzeczne z zasadami prawa – stwierdza Jacek Czerniak szef SLD na Lubelszczyźnie.

Ile spraw w naszym województwie czeka jeszcze na rozstrzygnięcie Komisji Majątkowej? Zapytaliśmy o to kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i wciąż czekamy na odpowiedź.

Kościół Katolicki miał przed wojną ok. 383 tys. hektarów gruntów. Większość – ok 220 tys. ha – znalazła się po 1945 roku na terenach włączonych do Związku Radzieckiego. Na terytorium Polskiej Rzeczpospolitej Polskiej zostało ok. 170 tys. ha. Praktycznie całość przejęło komunistyczne państwo.

Kościół stracił szpitale, szkoły i nieruchomości rolne oraz lasy. Przy okazji władze łamały obowiązujące wówczas ustawy. Dlatego jednym z celów Komisji Majątkowej było przekazanie Kościołowi nieruchomości odebranych z pogwałceniem przepisów (np. gwarantujących pozostanie w ręku Kościoła gospodarstw o pow. do 50 lub 100 ha w zależności od lokalizacji).

Na decyzję Komisji czeka wciąż 215 wniosków. Za pośrednictwem Komisji do Kościoła trafiło od 1989 roku: ponad 60 tys. ha ziemi (w tym 1,5 tys. ha lasów), prawie 500 budynków i lokali, a tam gdzie oddanie nieruchomości nie było możliwe przyzano 107, 5 mln zł odszkodowania. Kościół otrzymywał również grunty za pośrednictwem samorządów oraz Agencji Nieruchomości Rolnych.

Pozostałe informacje

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

11 maja Bolesław Chrobry przyjmie koronę w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur

Widowisko „Koronacja” poświęcone symbolice koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski pokazane zostanie w Lublinie podczas obchodów 1000. rocznicy tego wydarzenia, zaplanowanych na 11 maja. Spektakl sięga do historycznych tekstów źródłowych, ale też do motywów baśniowych i mitów. Na razie jest jeszcze sporo miejsc na widowisko, a bilet normalny kosztuje 50 złotych.

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Akcja rozliczeń PIT 2024 – zostało tylko kilka dni. Praktyczny poradnik

Do 30 kwietnia 2025 roku wszyscy mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe PIT za rok 2024. Podpowiadamy, jak to zrobić wygodnie i przyjaźnie dla konta i szybko otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

A ja palę faję…
Giełda Staroci w Lublinie
galeria

A ja palę faję…

…a konkretnie Popularne  i Giewonty, a nawet radzieckie papierosy Orbita. Tak, to nieprawdopodobne, ale na jednym ze stoisk sprzedawczyni oferowała stare polskie i radzieckie papierosy, w oryginalnych, zamkniętych opakowaniach.

Wielkie serce, puste konto

Wielkie serce, puste konto

66-latka z gminy Milanów straciła ponad 11 tys. złotych po tym, jak wypełniła formularz zgłoszeniowy dotyczący inwestycji finansowej, która miała pomóc ludziom potrzebującym. Kobieta dokonała wpłaty i oczekiwała na weryfikację.

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Prawie komplet kibiców obejrzał porażkę Motoru z Cracovią

Czwarty raz z rzędu wszystkie bilety na domowy mecz Motoru zostały wyprzedane. Tym razem 14777 osób obejrzało spotkanie beniaminka z Lublina przeciwko Cracovii. Niestety, tym razem kibice opuszczali stadion rozczarowani, bo punkty pojechały do Krakowa. Sprawdźcie nasze fotki z meczu.

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Każda seria ma swój koniec. Górnik Łęczna zaledwie zremisował w Opolu z Odrą

Koniec zwycięskiej passy Górnika Łęczna. W niedzielę podopieczni trenera Pavola Stano nie zdołali strzelić gola Odrze Opole na jej terenie i wracają na Lubelszczyznę bogatsi o tylko jeden punkt

Pola zwyciężyła w międzynarodowym konkursie skierowanym dla dzieci z implantacją ślimakową

Pola z Lublina udoskonala implanty ślimakowe – i zdobywa świat

Dla 9-letniej Poli z Lublina implanty ślimakowe nie mają żadnych tajemnic. W ostatnim czasie dziewczynka wymyśliła jak je ulepszyć, przez co zdobyła uznanie w międzynarodowym konkursie.

ilustracyjne

Czeka nas kolejna noc przymrozków

W nocy z sobotę na niedzielę na termometrach można było zobaczyć temperatury na minusie. Niestety, dzisiaj może być podobnie.

zdjęcie ilustracyjne

Policjant po służbie zatrzymał złodzieja alkoholu. 33-latek zapłacił mandat

Nerwowe zachowanie 33-latka zwróciło uwagę policjanta z wydziału kryminalnego, który po służbie zauważył mężczyznę ukrywającego alkohol. Okazało się, że towar został skradziony ze sklepu. Sprawca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

Pobił i okradł kolegę. Może posiedzieć 15 lat

64-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj padł ofiarą brutalnego rozboju. Sprawcą okazał się jego 50-letni znajomy, który w przeszłości był już karany za podobne przestępstwa. Mężczyzna został zatrzymany przez policję i tymczasowo aresztowany.

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Zana robi mały krok do przodu. Jest decyzja środowiskowa, kiedy ruszą prace?

Ulica Tomasza Zana w Lublinie od lat domaga się remontu. Właśnie została wydana pozytywna decyzja środowiskowa. To oznacza, że już niedługo może ruszyć cały proces przebudowy. Kiedy dokładnie?

Wielkie testowanie w Helium Club
Foto
galeria

Wielkie testowanie w Helium Club

Co tydzień w Helium Club odbywają się imprezy, które przyciągają tłumy. Kusi ich dobra muzyka, atmosfera i temat przewodni imprezy. Ostatnio odbyła się impreza - Taste The Music. Jak zwykle była to niezapomniana noc. Jeśli nie wierzycie, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach
Foto
galeria

Czy Trybunał Koronny w Lublinie odzyska dawny blask? Historia Trybunału na zdjęciach

Wiele ostatnio się mówi o przywróceniu blasku Trybunałowi Koronnemu w Lublinie, który jest symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Lublinie. Zobaczmy, jak na przestrzeni lat zmieniał się wygląd Trybunału Koronnego w Lublinie.

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium