Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2009 r.
16:47
Edytuj ten wpis

"Kapitalny pomysł" zmienił jego życie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 1 A A

Kiedy rok temu w telewizyjnym programie "Kapitalny pomysł” wygrał 300 tys. zł. liczył, że to wystarczy na stworzenie prototypu specjalnych gogli i przeprowadzenie badań. Pieniądze, choć ogromne, okazały się za małe na zrealizowanie tych planów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nic. W głowie 23-latka jest tak wiele pomysłów, że zdoła na nich zarobić na sfinalizowanie swoich zamierzeń

– Nie potrafię teraz powiedzieć, czy to będzie kilka miesięcy, czy może dłużej. Ale uda mi się na pewno – Karol Kowalczuk, pochodzący z Grabowca pod Zamościem student mechatroniki na Politechnice Warszawskiej nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Myślenie to jego specjalność

Grabowiec kilkanaście lat temu. Karol wspólnie z kolegami buduje samoloty z klocków. Te stworzone przez jego rówieśników składają się przeważnie z trzech elementów. Jest kadłub i komplet skrzydeł: dłuższych i krótszych. Konstrukcja Karola została "dozbrojona” w podwieszane bomby i kilkadziesiąt innych elementów. Ma około pół metra. I jest problem: zabrakło klocków.

– Po wygranej w programie mnóstwo ludzi pytało mnie czy pamiętam, kiedy to moje kombinowanie się zaczęło – wspomina Karol. – Właśnie wtedy. A później trwało już bez przerwy. Z tym że konstruowałem i wymyślałem coraz bardziej skomplikowane rzeczy.

Kiedy ponad rok temu telewizja TVN ogłosiła nabór do programu "Kapitalny pomysł” Karol Kowalczuk zastanawiał się tylko nad tym, czy wystartować ze sztucznymi mięśniami, czy goglami, które mogą pomagać oczom. Wybrał to drugie. Bo uznał, że najlepiej postawić na wynalazek, który będzie pomagał ludziom. Ale równie dobrze mógł zgłosić którykolwiek spośród swoich wynalazków. Ma ich na koncie mnóstwo. Np. reaktor jądrowy i rakietę kosmiczną P368028, za którą już jako 17-latek został nagrodzony podczas konkursu w Japonii.

Wynalazków jest u niego dostatek

W tworzeniu tych mniej skomplikowanych wynalazków zawsze pomagał mu tata, znany w Grabowcu mechanik "złota rączka”. On też miał swój udział w skonstruowaniu pierwszych gogli, które Karol pokazał w telewizyjnym konkursie. Wygrana w "Kapitalnym pomyśle” pozwoliła mu na to, by do pracy nad prototypem okularów zaangażować grupę specjalistów.

– Zatrudniłem elektronika i programistę, współpracowałem z firmą optyczną z Krakowa, także z inżynierem materiałowym, a nad ostatecznym wyglądem gogli pracował designer – wylicza wynalazca. – Bo ja jestem tylko konceptykiem. Mam wiedzę podstawową z kilku dziedzin, ale bez specjalistów nie dałbym rady.

Prototyp jest już gotowy. Stworzenie go pochłonęło 25 tys. zł, nie licząc robocizny. Żeby gogle skierować do badań klinicznych, potrzeba aż 20 sztuk. Do tego wygrana w programie gotówka okazała się niewystarczająca. Ale to nie powstrzymało Karola Kowalczuka. – Mógłbym, oczywiście, teraz sprzedać ten prototyp jakiejś firmie i pewnie "ustawić się” na całe życie, ale nie wiem, czy przypadkiem nie wylądowałby w szufladzie. Dlatego postanowiłem sam doprowadzić sprawę do finału.

Redukcja hałasu

Chce starać się o wsparcie z Unii, ale do tego potrzebny jest niemały wkład własny. Karol zdobędzie go, sprzedając inne swoje wynalazki. To nowy rodzaj zawieszenia rowerowego, który sprawia, że w ciągu kilku sekund zwykły miejski bicykl zamienia się w specjalistyczny rower do jazdy po górach. – Mam to zamontowane we własnym rowerze i sprawdza się znakomicie – zapewnia wynalazca. Poza tym, liczy też na "spieniężenie” pompy tlenowej (znakomicie przydaje się np. w silnikach spalinowych) i tłumiku, który hałas redukuje o 95–98 procent.

Plany zbyt ambitne? Absolutnie! Kiedy Karol wygrał "Kapitalny pomysł” przekonał się, że nie ma rzeczy niemożliwych. Otworzyło się przed nim mnóstwo drzwi i mnóstwo możliwości. – Ja sprzed programu i ja dzisiaj to ta sama i taka sama osoba. Inaczej tylko zaczęło mnie postrzegać otoczenie.


Spotykam ważnych ludzi

Nie jest już dla innych wyłącznie zdolnym fantastą i pasjonatem. Jest człowiekiem, z którego pomysłów można czerpać i na nich korzystać. – Dla mnie to sukces, że założyłem własną firmę, że będąc jeszcze studentem, zacząłem prowadzić zajęcia na uczelni, że spotykam się z ważnymi ludźmi. Niedawno np. miałem spotkanie z panią prezes firmy Solaris, która chce w produkowanych u nich autobusach wykorzystywać moje pomysły innowacyjne – mówi jednym tchem Karol. – No i mogłem sobie pozwolić na to, żeby zafundować moim rodzicom prawdziwe wakacje w apartamencie nad morzem. To tak, jakbym teraz miał wreszcie wystarczająco dużo klocków do realizacji tego, co wymyślę.

Karolów mamy więcej

A jak młody mężczyzna widzi swoją przyszłość? Ta najbliższa to zima na snowboardzie (w prezencie gwiazdkowym kupił sobie komplet sprzętu z najwyższej półki), po niej pewnie wiosna na quadach i jeszcze powrót do gimnastyki wyczynowej. A dalsza? – Na pewno nie przestanę tworzyć wynalazków – zapewnia. – Bo ja to robię nawet we śnie.

Ma jednak również bardzo poważne marzenie. Chciałby stworzyć fundację, która wspierałaby rozwój i dawała możliwość realizacji takim pasjonatom, jak on. I wcale nie chodzi mu tylko o pomoc ścisłym umysłom. – Każdy z nas ma w sobie coś wyjątkowego, coś niezwykłego. Tylko trzeba dostać narzędzia, żeby tę pasję wydobyć i pielęgnować.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium