Może być stosowany jako suplement diety lub jako kosmetyk, a przy tym pomaga w leczeniu gronkowca. Preparat został opatentowany w grudniu i już zdobył uznanie na świecie.
Odkrycie naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zdobyło uznanie na międzynarodowych targach wynalazczości w Tajlandii. Badacze z Instytutu Nauk Biologicznych zdobyli złoty medal za „Preparat przeciwbakteryjny pochodzenia naturalnego, zastosowanie oraz sposób jego wytwarzania”, który w grudniu został opatentowany w Polsce.
Chodzi o ekstrakt z opadłych liści drzew, który ze względu na działanie antybakteryjne może być wykorzystywany jako suplement diety oraz kosmetyk o zwiększonym działaniu leczniczym, a nawet środek wspomagający działanie standardowych antybiotyków.
– Ich badania wykazały, że preparat najsilniej hamuje wzrost bakterii z rodzaju gronkowiec. Jego zaletą jest dostępność, łatwość produkcji oraz jej niskie koszty. Surowiec ten traktowany jest obecnie jako biomasa odpadowa, zatem jego wykorzystanie jest działaniem wspierającym świadomość ekologiczną – mówi Monika Stojowska, zastępczyni rzecznika prasowego KUL.
Wynalazek z KUL zyskał uznanie międzynarodowego jury podczas prestiżowych targów wynalazczości w stolicy Tajlandii, Bankoku.
- To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie – mówi Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL.
Autorami wynalazku są: dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL. Podczas targów zespoły z Polski zdobyły łącznie 11 złotych medali, cztery srebrne, dwa brązowe oraz nagrody specjalne delegacji zagranicznych.