
W tym roku lubelski Ogród Botaniczny świętuje 60-lecie istnienia, a z tej okazji przygotował wiele atrakcji dla zwiedzających. Można tu podziwiać tysiące kwiatów i krzewów, a także aktywnie i kreatywnie spędzić wolny czas. Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy dzień otwarcia po zimowej przerwie.

Powrót słonecznej, wiosennej pogody okazał się idealnym momentem na otwarcie Ogrodu Botanicznego UMCS. Po zimowej przerwie jest on już dostępny dla zwiedzających, a tych dzisiaj (13.04) rzeczywiście nie brakowało. Inauguracja sezonu została połączona z wernisażem wystawy malarstwa akwarelowego Artura Przybysza „Cztery pory roku - od świtu do zmierzchu” w Dworku Kościuszki.
– Ten rok jest dla nas ważny, ponieważ obchodzimy jubileusz 60-lecia utworzenia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Sławinku. Wystawa prac naszego lubelskiego artysty jest pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów tego jubileuszu – mówi dyrekcja tego miejsca.
Już teraz wiemy, że w nadchodzących miesiącach nie zabraknie atrakcji dla zwiedzających. Botanik przygotował bogaty program wydarzeń, łączący edukację przyrodniczą, sztukę oraz aktywność fizyczną. Dla miłośników przyrody zaplanowano tematyczne spacery z przewodnikami, m.in. „Spacer przez Ogród w rozkwicie” (4 maja) oraz „Geograficzna podróż po świecie roślin” (1 czerwca). Rodziny z dziećmi mogą wziąć udział w Letniej Akademii Młodego Przyrodnika, oferującej całodzienne warsztaty tematyczne w trzech edycjach. Jak co roku Ogród Botaniczny włączy się również w Narodowe Czytanie, które tym razem będzie poświęcone twórczości Jana Kochanowskiego.
Ogród jest dostępny do zwiedzania dla gości indywidualnych oraz grup zorganizowanych. W kwietniu od godziny 9:00 do 19:00, a w kolejnych, letnich miesiącach do godziny 20. Zdaniem osób, które opiekują się tym miejscem, każda pora roku może tutaj zachwycić – znajdziemy tu tysiące gatunków kwiatów i krzewów, także tych egzotycznych. Chociażby teraz, teren w pobliżu Dworku Kościuszków przemienia się w lazurowy łan kwiatów cebulicy syberyjskiej (Scilla siberica Andrews).
