Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 marca 2002 r.
10:30
Edytuj ten wpis

Kryzys Kościoła czy wiary?

0 0 A A
 Nie sądzę, by jakiekolwiek wydarzenia mogły zabić wiarę w kimś, kto rzeczywiście wierzy (ze zbiorów
Nie sądzę, by jakiekolwiek wydarzenia mogły zabić wiarę w kimś, kto rzeczywiście wierzy (ze zbiorów

Specjalnie dla Dziennika Wschodniego o. Wacław Oszajca, jezuita, redaktor naczelny "Przeglądu powszechnego”, poeta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnie wydarzenia, związane ze sprawą abp. J. Paetza, zasiały w sercach wierzących Polaków ziarna niepokoju. Czy mamy do czynienia z kryzysem Kościoła, czy kryzysem wiary?

- Nie sądzę, by jakiekolwiek wydarzenia mogły zabić wiarę w kimś, kto rzeczywiście wierzy - mówi ksiądz Wacław Oszajca. - Wiara jest przecież jednym z imion miłości. Jeśli jednak jakieś wydarzenie - wszystko jedno: złe czy dobre - sprawia, że człowiek zaczyna wątpić w to, co nazywał wiarą, to dobrze, bo widocznie ten ktoś bardziej wierzył w siebie i ludzi niż w Chrystusa, niż Chrystusowi. Bardziej też wierzył w księży i biskupów niż w Kościół. Jeśli takie zwątpienie ogarnia większą liczbę osób, to znak, że przyszedł czas na krytyczne przyjrzenie się naszej duchowości. Tak przeżywany kryzys powinien prowadzić do wzrostu wiary.

Czy to, co zrobił arcybiskup, jest grzechem? Jaki to grzech?

znański, sprawa jest w toku. Chodzi o człowieka, o ludzi, więc mimo wszystko jeszcze tej sprawy nie przesądzajmy. Wiem jakie stawia się mu zarzuty. Podkreślam: zarzuty. Najpoważniejszym jest sprzeniewierzenie się powołaniu do biskupiej posługi, które, na nieszczęście, przejawiło się w krzywdzie wyrządzonej podwładnym. Taki czyn nazywamy grzechem ciężkim. Natomiast czy człowiek popełniający dany zły czyn grzeszy, o tym wie jedynie Bóg i ten człowiek.

Czy grzech w pałacu biskupim jest grzechem Kościoła?

- Kościół jest rzeczywistością bosko-ludzką, co znaczy, że w nas, chrześcijanach, żyje Chrystus. Tak bliska obecność naszego Boga sprawia, że tym wyraźniej widzimy nasze słabości i grzechy. Jest więc Kościół święty świętością Chrystusa i tych chrześcijan, którzy naśladują Chrystusa, ale i grzeszny grzesznością tychże chrześcijan.

Czy taki grzech może zasiać w sercu wierzącego ziarno niewiary?

- Wiara nie jest czymś, co się ma, posiada raz na zawsze. Wiara jest miłością, a miłość wymaga pielęgnacji. Można próbować odwieść człowieka od tej miłości, ale, jak wskazuje życie, tam gdzie jest miłość, takie poczynania nie odnoszą pożądanych skutków, a jeśli, to na jakiś czas.

Dlaczego dzisiejsze czasy sprzyjają słabnięciu wiary?

- Nie jestem pewien, czy tak właśnie się dzieje. Przeciwnie - mówi się przecież, że XXI wiek albo będzie wiekiem wiary, religii, albo nie będzie go wcale. Owszem, kryzys przeżywają pewne formy wyrażania wiary, instytucje kościelne, systemy teologiczne, ale to akurat dobrze świadczy o żywotności wiary.

Dlaczego wiara nie ma już siły prowadzić człowieka przez życie?

- Jak to: nie ma już siły? Proszę np. usunąć z dzisiejszej kultury dzieła, które wiara zainspirowała, to co nam zostanie? Dzisiejsza poezja, muzyka, malarstwo, również kino, pełne są Boga. Widać to gołym okiem. Jan Paweł II mówi przecież, że wiara wtedy umiera, gdy już nie potrafi tworzyć kultury.

Co sprawia, że kościoły świata opustoszały, a w Polsce pustoszeją?

- Tam, gdzie rzeczywiście świątynie pustoszeją, nie musi oznaczać, że tam Kościół umiera. Być może przeżył się dotychczasowy sposób istnienia Kościoła i teraz szuka się tam nowego sposobu na życie po chrześcijańsku. Pan Jezus nie obiecał nam, że dzisiejszy model jest najwłaściwszy.

Czy Kościół musi się odnowić?

- Tak, wciąż musimy się odwracać od zła i zwracać ku dobru. Wciąż musimy przyznawać się do naszych grzechów, wyznawać je, naprawiać wyrządzone krzywdy, czyli pokutować. Wciąż musimy nasłuchiwać, co Chrystus do nas mówi przez codzienne wydarzenia, zarówno dobre jak i złe.

Jakie kroki powinien zrobić, by powrócić do człowieka?

- Te same, które czynił przez dwa tysiące lat. Wychodzić ludziom naprzeciw, wciąż wierząc, że słaby człowiek jest powołany do wielkich rzeczy. Tak się dochodzi do świętości, czyli pełni człowieczeństwa, zawsze za cenę cierpienia. Ale wtedy cierpienie staje się jeszcze jednym imieniem miłości.

Willigis Jager, autor superbestselleru \" Fala jest morzem” mówi, że religie są jak witraże. Jak światło nie świeci - są martwe. Czy nie ma światła, czy witraż brudny, czy nasze oczy ślepną na światło wiary?

- Witraże najpiękniej święcą nie w południe, nie w pełnym słońcu, ale przez parędziesiąt minut po jego zachodzie. Nasze Światło, Chrystus, tak go nazywa Biblia, świeci jednakowo, o tym mówi Jaeger, a tylko nam się wydaje, że w sytuacjach znaczących, ważnych dla nas, świeci on jakby jaśniej. Pewnie dlatego, że będąc w krytycznym położeniu, człowiek staje się bardziej otwarty na dziejącą się rzeczywistość.

Coraz więcej ludzi zwraca się do duchowości Wschodu. Dlaczego?

- Dlatego, że Wschód, jak też pozostałe części świata oraz ich religie i kultury, są również dziełem Ducha Świętego. Spotkania w Asyżu i modlitwa o pokój są tego dobitnym przykładem. Szukamy więc kontaktów ze wszystkimi, bo chcemy, by to, co nas dzieli, stało się wspólnym bogactwem. Mistycy Wschodu mają nam sporo do zaofiarowania, my im również.

Współcześni psychoterapeuci mówią, że bez odnowy swojej religijności, która jest źródłem energii i motorem rozwoju, niewiele da się dla siebie zrobić. Od czego zatem zacząć? Jak szukać Boga?

- Przede wszystkim nie szukać go poza ziemią. Nasz Bóg żyje na ziemi, po to stał się człowiekiem. Nie ma przecież dwu światów, ale jeden, Boży. W pięknie trzeba Boga szukać. Świat i człowiek, jak to mówimy we mszy, są chwałą Boga. Trzeba więc Boga szukać w Kościele. Dalej, trzeba siebie i innych bronić przed wiarą we wszechmoc zła. Owszem, jest czas wielkiego postu i Wielki Piątek, ale wspominając mękę i śmierć, jednocześnie świętujemy zmartwychwstanie. W grzechu też jest Bóg. Przecież gdy my uciekamy przed Bogiem, on z nas nie rezygnuje, przeciwnie - stara się zagrodzić nam drogę i zatrzymać nas przy sobie. Trzeba również szukać Boga w starzeniu się, cierpieniu i śmierci. A zatem trzeba Boga szukać w słowach, czynach i myślach Jezusa, w nim samym. Z tego bowiem, co od niego wiemy, wynika, że szukający Boga, już go znalazł, bo na cokolwiek człowiek spojrzy, widzi, jak przez witraż, właśnie Boga.

Pozostałe informacje

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

Sylwia Matuszczyk (z piłką) zaliczy kolejny wielki turniej

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych rozegra ostatnie sparingi przed mistrzostwami Europy

Na ostatniego przeciwnika przed startem imprezy, która zadecyduje o przyszłości Arne Senstada wybrano Szwecję. Mecz z drużyną Trzech Koron odbędą się w sobotę Ystad i w niedzielę w Lund.

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Coraz bliżej święta… zrobiłeś już ciasto na piernik?

Wprawdzie do świąt Bożego Narodzenia pozostał jeszcze miesiąc, ale to ostatni dzwonek, by przygotować najpopularniejsze świąteczne ciasto – piernik oraz pyszne pierniczki.

Pląsy w Trzydziestce
foto
galeria

Pląsy w Trzydziestce

Popularna trzydziestka, co weekend przyciąga tłumy spragnionych dobrej muzyki i zabawy. Impreza odbywa się na trzech parkietach. Jeśli chcecie poczuć atmosferę klubu 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Promują sztuki piękne w regionie, teraz obchodzą jubileusz

Lubelskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych obchodziło swoje 60-lecie w wyjątkowy sposób. W piątek, 22 listopada, w Galerii TPSP „Przy Bramie” odbyła się jubileuszowa wystawa, która zgromadziła członków i sympatyków towarzystwa, artystów oraz mieszkańców Lublina.

Paweł Żyra i jego koledzy w sobotę zagrają u siebie z GKS Tychy

Górnik Łęczna kontra GKS Tychy czyli pojedynek specjalistów od remisów

Górnik Łęczna rozpoczyna ostatnią serie gier w tym roku kalendarzowym. Po w rozgrywkach spowodowaną meczami reprezentacji narodowych zielono-czarni podejmą w sobotę na swoim stadionie GKS Tychy. Początek meczu zaplanowano na godzinę 17.30

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław, Łęcznej i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium