Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 grudnia 2010 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Krzysztof Hetman: Chcę dobrze wykonać pracę

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas

Rozmowa z Krzysztofem Hetmanem, marszałkiem województwa i byłym wiceministrem rozwoju regionalnego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Odszedł pan z Urzędu Marszałkowskiego po tym, jak w 2006 r. władzę przejęła koalicja PO–PiS. Byli w niej Krzysztof Grabczuk i Jacek Sobczak. Jak się panu teraz z nimi pracuje?

– Nie jestem pamiętliwy i nie robię z tej sprawy problemu. Nie ma niechęci między nami i już nieraz żartowaliśmy z tej sprawy. Z urzędu odszedłem sam. Zorientowałem się, że nie ma popytu na moją wiedzę i nie trzymałem się na siłę stołka. Gdybym był pamiętliwy, to bym nie powtarzał, że trzeba zerwać z myśleniem plemiennym i rozpoczął urzędowanie od czystek w urzędzie.

• Przecież od trzech lat rządzi Platforma i PSL, więc swoich pan nie będzie wyrzucał?

– Jeszcze by się znalazły osoby do usunięcia, ale kiedyś trzeba przerwać ten zaklęty krąg zemsty.

• Po wyborze na marszałka uścisnął pan dłoń kontrkandydata Andrzeja Pruszkowskiego z PiS. Skończy się na ładnym, ale tylko geście?

– Z mojej strony na pewno nie. Będziemy dyskutować z radnymi PiS podczas obrad sejmiku i na komisjach. I nie chodzi o prawienie sobie złośliwości. W szeregach opozycji jest wiele osób merytorycznie przygotowanych i nie widzę powodu, żeby nie korzystać z ich rad czy podpowiedzi. Tylko to się musi odbywać na zasadzie współpracy i wzajemnego zaufania.

• Czy między PO i PSL jest zaufanie? Kilka tygodni temu krytykował pan ówczesnego marszałka Grabczuka za marne wykorzystanie pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Nie odnosiłem się personalnie; krytykowałem urząd i czynnik ludzki. W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego nasza koalicja działa świetnie, wszyscy są nastawieni na realizację celów. Na poziomie lokalnym muszę się do tego przekonać. Trzeba oddzielić politykę od spraw merytorycznych.

- Jeśli widziałem, że wydawanie pieniędzy z RPO idzie słabo, to powinienem o tym mówić. Za to brałem pieniądze w ministerstwie. Tak samo ostro wypowiadałem się o Adamie Struziku, marszałku województwa mazowieckiego, choć jest z PSL.

- Brak koniunkturalizmu udowodniłem przy okazji pieniędzy na baseny w Rykach i Parczewie. Jako wiceminister miałem obowiązek stać na straży prawidłowego podziału środków unijnych i nie miało znaczenia, że w tych miejscowościach rządził PiS, a o pieniądzach decydował zarząd PO-PSL, ale chciałem podkreślić, że w dobrej wierze.

• Przed wyborami samorządowymi taka krytyka była na rękę ludowcom.

– Nie zgodzę się z taką tezą. O kwestiach związanych z wydawaniem pieniędzy z RPO mówiłem jeszcze na początku roku. Nikt wtedy nie myślał o wyborach. Gdybym nie użył mocnych słów, to czy dziś byłaby taka mobilizacja w Urzędzie Marszałkowskim, żeby szybko i sprawnie wydać unijne pieniądze?

• W Niedźwiadzie od lata czeka na zagospodarowanie 180 ha ziemi. Wiadomo, że nie powstanie tam lotnisko. Jaki ma pan pomysł na tę ziemię?

– Najlepiej utworzyć tam podstrefę ekonomiczną. Jednak teraz to jest, niestety, dyskusja akademicka. Na zakup ziemi województwo dostało dotację celową od państwa. Cel nie został zrealizowany.

- Ziemia nam zostanie, ale grozi, że będziemy musieli oddać te pieniądze. Trzeba usiąść do stołu z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego i naradzić się, czy te pieniądze można uratować. Taką wstępną dyskusje podjąłem jeszcze jako wiceminister tego resortu, niezobowiązująco, jako marszałek wybrany tydzień temu jeszcze nie miałem okazji

• To zaniechanie poprzedniej ekipy PO–PSL?

– Wszyscy byli tak skoncentrowani na budowie lotniska w Świdniku, że sprawa Niedźwiady została odsunięta na dalszy plan.

• Jak rozwiązać spór między władzami województwa a architektem w sprawie Centrum Spotkania Kultur (Teatru w Budowie)?

– Mam jeszcze zbyt mało informacji, by zająć stanowisko w tej sprawie. Natomiast powiem rzecz niepopularną: trzeba myśleć nie tylko o przecięciu wstęgi na CSK, ale też o tym, jak utrzymać potem ten obiekt. Inwestycja jest prestiżowa i trzeba ją zrobić rozsądnie.

• Ma pan pecha. Rozpoczął pan rządy w momencie, kiedy największe i najważniejsze inwestycje, jakie powstaną na Lubelszczyźnie (np. lotnisko czy CSK), już się rozpoczęły. Będą zapisane na koncie pana poprzedników.

– Nie nazwę tego pechem. Czy powstaje już płyta lotniska? Czy widzi pan sprzęt budowlany na placu przy CSK? Czy stanął most nad Wisłą w Kamieniu i czy przebudowana jest droga dojazdowa? Potrzeba dużo wysiłku i pracy żeby wykonać te inwestycje.

- To nie będzie łatwa kadencja wypełniona tylko przecinaniem wstęg. Nikt dotychczas w województwie lubelskim nie miał 1 mld euro do dyspozycji. Trzeba wydać te pieniądze i rozliczyć, prawidłowo.

-W ciągu najbliższych dwóch lat rozstrzygnie się, jak będzie wyglądała Lubelszczyzna w 2015–2020 r. Ile dostaniemy unijnego wsparcia po 2014 r., na co wydamy te pieniądze.

- Trzeba zbudować sojusz województw ze wschodniej Polski. I nie lamentować, że jesteśmy biedni, bo to na nikim w Brukseli czy Warszawie nie robi wrażenia. Musimy mieć własny pomysł, jak chcemy wykorzystać przyszłe środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej.

• To jak będzie wyglądała Lubelszczyzna w 2014 roku na zakończenie pana kadencji?

– Powstaną "cywilizacyjne” projekty: lotnisko i most na Wiśle, mieszkańcy będą mieli dostęp do szerokopasmowego Internetu, pokażemy Lubelszczyznę nie tylko od strony fajnych kulinariów, pięknych krajobrazów czy czystego powietrza. Proszę mi wierzyć, o tym w Warszawie wszyscy wiedzą. Z agroturystyki utrzyma się 5–10 proc. mieszkańców, a co z pozostałymi?

- Trzeba pokazać rodzimych przedsiębiorców, tworzyć sieci podstref ekonomicznych, pomagać lokalnym firmom w nawiązywaniu współpracy, wciągać uczelnie do wspólnych działań gospodarczych. Musimy walczyć o zewnętrznych inwestorów, nie tylko z zagranicy, ale i np. Śląska.

- Trzeba inteligentnie promować nasze uczelnie, bo samo ustawienie we Wrocławiu billboardu "Przyjedź na UMCS” nic nie da. Należy postawić na unikatowe kierunki. Np. mało kto wie, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie jest jedną z dwóch w kraju, która kształci cywilnych pilotów. Chcę, żeby Lubelszczyzna była inteligentnym regionem, a nie Polską B.

• Jaki zostawi pan pomnik po swoim urzędowaniu?

– Nie myślałem o tym w takich kategoriach, chcę dobrze wykonać pracę. Chyba największym sukcesem będzie zmiana wizerunku Lubelszczyzny. Będę zadowolony, jeśli przekonam ludzi do tego, że warto mieszkać, pracować i inwestować w naszym regionie.

- Jeśli sami mieszkańcy uwierzą, że zmiany na lepsze są możliwe, jeśli uda się tchnąć w ludzi optymizm, poparty zrealizowanymi projektami, to będę miał wielką satysfakcję.

Rozmowa była przeprowadzona 6 grudnia

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium