Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 grudnia 2011 r.
15:03
Edytuj ten wpis

Krzysztof Hetman: Cyfryzacja, zaciskanie pasa i pomnik bezradności Lublina

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
Krzysztof Hetman (Archiwum)
Krzysztof Hetman (Archiwum)

- Stawiam na cyfryzację regionu. Województwa z Polski zachodniej już pytają nas, jak udało się zdobyć zgodę Komisji Europejskiej na realizację szerokopasmowego Internetu. Cyfryzacja to przyszłość - mówi Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Krzysztofem Hetmanem, marszałkiem województwa

• Startował pan w wyborach do Sejmu, wygrał je, zdobywając niemal 11 tys. głosów, a potem postanowił zostać jednak na stanowisku marszałka województwa. Czy może pan spokojnie spojrzeć w oczy ludziom, którzy zagłosowali na pana?

– Spoglądam im w oczy każdego dnia. Każdego dnia spotykam kogoś, kto przyznaje się, że na mnie głosował. I 9 na 10 osób dziękuje mi, że zostałem. Zdarza się, że ktoś żałuje, ale ma do tego prawo i wcale się nie dziwię. Natomiast w konkluzji ta osoba zauważa, że w obecnej sytuacji więcej będzie można zrobić dla województwa, zostając w Lublinie. W opinii wielu osób zrezygnowałem ze swoistego raju, bo tak potocznie traktowana jest praca posłów, na rzecz ciężkiej i odpowiedzialnej roboty w urzędzie.

• Pan nie wiedział przed wyborami, że więcej można zdziałać, będąc marszałkiem? A może chodziło o pociągnięcie listy wyborczej PSL?

– Zawsze mówiłem o odpowiedzialności lidera i jako lider lubelskiego PSL musiałem stanąć na czele listy kandydatów mojej partii. Nie było zamiaru, żebym pociągnął listę i zrezygnował. Moi współpracownicy mogą zaświadczyć, czy po wyborze chodziłem w urzędzie zadowolony, czy zamyślony i strapiony. Chyba widzieli to drugie.

• Jako lider listy miał pan bardzo duże szanse na wybór.

– Nie miałem stuprocentowej pewności. Osobą publiczną jestem w tym województwie od grudnia 2010 roku, kiedy zostałem marszałkiem. Zwykli ludzie wcześniej mnie nie znali. Absolutnie nie mogłem mieć pewności, że zostanę wybrany. Szczególnie startując z listy z doświadczonymi posłami i samorządowcami. Startowałem też, żeby wzmocnić pozycję Lublina i regionu. Wygrywając wybory, łatwiej mi negocjować pewne rzeczy w Warszawie. Z punktu widzenia tylko własnego interesu start do Sejmu był mi kompletnie niepotrzebny.

• Jakie punkty z programu wyborczego zrealizuje pan jako marszałek?

– Przede wszystkim stawiam na cyfryzację regionu. Województwa z Polski zachodniej już pytają nas, jak udało się zdobyć zgodę Komisji Europejskiej na realizację szerokopasmowego Internetu, kupimy tablice interaktywne do szkół, w ramach projektu Wrota Lubelszczyzny powstanie 100 hot spotów, a mieszkańcy będą mogli załatwiać swoje sprawy w urzędach przy pomocy Internetu. Cyfryzacja to przyszłość takiego peryferyjnego województwa, jak nasze. Teraz nawet trudno przewidzieć, do czego przyda się w przyszłości światłowód, tak jak kilka lat temu nie podejrzewaliśmy, jakie funkcje może mieć telefon komórkowy. Przyjdzie moment, kiedy tam (Hetman pokazuje swoje biurko zasłane papierami – red.) nie będzie żadnych kartek. Z problemami, ale udało się wyposażyć radnych wojewódzkich w laptopy. Żeby wydrukować dla nich materiały na zwykłą sesję Sejmiku, trzeba było 13 ryz papieru. Ileś drzew w dżungli amazońskiej uratujemy.

• Nie wszystkie innowacyjne pomysły udają się. Wprowadzenie telepracy w urzędzie idzie z oporami.

– A ja uważam, że odnieśliśmy sukces. Jesteśmy pionierami w kraju, jeśli chodzi o telepracę w urzędzie. Wiadomo że pionierom jest trudniej. Mikołajowi Kopernikowi też nikt nie wierzył. Musi minąć trochę czasu, zanim zmieni się mentalność ludzi. Nie mam aż tak dużej pretensji do kadry średniego szczebla, że mieli na początku duże opory. Niektórzy nie mogli zrozumieć, że nie będą mieli pracownika za ścianą. Mówili, że urzędnicy będą w domu spali do 10. Niech śpią! Mają wykonać postawione zadanie, a w jakich godzinach to zrobią, już mnie nie obchodzi. Dojdziemy do sytuacji, kiedy 10 proc. urzędników będzie pracowało w domu.

• Jakimi pomysłami chce pan na jeszcze zaskoczyć?

– Myślę o pracowniach multimedialnych do nauki języków obcych w szkołach. Kapitalna sprawa. To może być jeden z kluczowych projektów w naszym Regionalnym Programie Operacyjnym w przyszłym budżecie Unii. Dziś absolutnie najważniejsza jest – obok kompetencji i kwalifikacji – znajomość więcej niż jednego języka. U nas obok języka angielskiego warto uczyć się rosyjskiego. Kolejna sprawa, to dostępność komunikacyjna województwa. Powstaje droga ekspresowa S17, dobrze, jeśli będzie wiadukt w Kołbieli, zbudujemy też most na Wiśle w Kamieniu i drogę dojazdową do niego. Bardzo ważne byłoby połączenie obwodnicy Puław z "siedemnastką”. To tylko kilkanaście kilometrów, a ułatwienie dla kierowców byłoby wielkie.

• Chce pan, żeby w przyszłości unijne pieniądze były wydawane na ściśle określone strategiczne cele.

– To będzie trudna decyzja. Dotychczas pieniądze unijne były rozproszone. To nie było złe. Musieliśmy przejść przez ten etap. Trzeba było budować wodociągi, baseny i remontować szkoły. Przecież to od poziomu życia zależy, czy młodzi ludzie zechcą zostać w naszym województwie, czy wyjadą. Już teraz jakość życia poza miastem jest bardzo wysoka. W małych miejscowościach są wyremontowane szkoły, przychodnie bez kolejek i boiska, a jeśli powstanie dobre połączenie komunikacyjne, to łatwiej zatrzymamy migrację. Dlatego też kupujemy szynobusy i wyremontowane elektryczne zespoły trakcyjne.
• Zapowiada pan, że lata 2012–2015 będą dla województwa bardzo trudne. Dlaczego?

– Trzeba będzie mocno zacisnąć pasa. Niektórzy zarzucają nam, że na przyszły rok planowane jest rekordowe zadłużenie – 49,4 proc. Jednak Kraków, Wrocław czy takie województwa jak wielkopolskie są już maksymalnie zadłużone i realizują inwestycje o cywilizacyjnym znaczeniu. Oni musieli zadłużyć się, żeby wejść na szczyt. Teraz schodzą, spłacając zobowiązania. My w latach 2012–15 będziemy wchodzić: zrobimy sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu, lotnisko, most na Wiśle i drogę dojazdową 747, Centrum Spotkania Kultur i remonty wielu tras w województwie. To będą dobre długi zaciągnięte na inwestycje. Nie przekroczymy ostrożnościowego progu 60 proc.

• Co pan będzie ciął?

– Nie rozpocznę teraz dyskusji. Trzeba będzie zamrozić płace w urzędzie oraz dotacje dla wielu instytucji. Musimy zrozumieć, że zaoszczędzone pieniądze pozwolą pojechać naszemu regionowi do przodu.

• Pana największy sukces przez ten rok urzędowania?

– Uważam, że wielkim sukcesem było obudzenie ludzi, jeśli chodzi o walkę o ekspresówkę S17. W tej sprawie nie przebierałem w słowach. Jest ogromna liczba ludzi, którzy nie chcą przenosić idącego przez pokolenia przekonania, że nic się nie uda i nic nie można zdziałać w naszym regionie. Pozytywną sprawą jest wyprowadzenie Centrum Spotkania Kultur na prostą. Rok temu nie mieliśmy żadnych projektów tylko konflikt z architektami, a teraz są już pozwolenia na budowę. Trzeba zabrać się za Teatr w Budowie, bo to jest pomnik bezradności tego miasta. W przyszłości CSK będzie miejscem otwartym na ludzi z całego województwa, którzy nie tylko chcą być widzami, ale i twórcami kultury. Do Warszawy ludzie przyjeżdżają, żeby odwiedzić Centrum Nauki Kopernik, a u nas odwiedzą CSK.

• Największa klęska?

– Najbardziej zawiodłem się na terminach związanych ze zmianą planu zagospodarowania terenu w Niedźwiadzie, gdzie kiedyś miało powstać lotnisko. Nie wiedziałem, że trwa to przynajmniej 9 miesięcy. Wciąż szukamy też formuły na promocję gospodarczą regionu. Mamy na to 20 mln zł z RPO. Bardzo mi zależy na tym projekcie. Musimy mieć dobry pomysł, oglądać trzy razy każdą złotówkę przed jej wydaniem, żeby mieć pewność, że przyciągniemy inwestorów i poprawimy wizerunek województwa. Nie chodzi o zachęcanie: inwestujcie, bo u nas jest tania siła robocza. Przecież w Bułgarii czy Rumunii, nie mówiąc o Chinach, jest jeszcze taniej. Dziś trzeba mieć taką technologię, żeby produkt był tańszy i lepszej jakości. Musimy też pamiętać, że w naszym województwie rolnictwo szło w parze z przemysłem. Przecież to w Lublinie w zakładach Plagego i Laśkiewicza składano samoloty. Musimy o tym przypominać.

• Gdzie pan chciałby polecieć z lotniska w Świdniku?

– Ja bym chciał, żeby to do nas latano. Żeby nie było tak, jak we wschodnich landach w Niemczech, z których ludzie wyjechali nowo wybudowanymi autostradami. Osobiście marzę o rejsie po Bajkale. Po minach kolegów wiem, że taki pomysł łatwiej byłoby zrealizować, gdyby w tamtą stronę latały samoloty.

Pozostałe informacje

Zatrzymany we wrześniu 24-latek to mieszkaniec powiatu nowotarskiego. Nadal przebywa za kratkami. W przypadku Tomasza K., który śledczy nie informują o tym, skąd mężczyzna pochodzi

Rozpracowują siatkę handlarzy narkotyków. Kolejny zatrzymany już w areszcie

Zamojscy kryminalni pod nadzorem miejscowej Prokuratury Okręgowej rozpracowują grupę, która w internecie handlowała narkotykami. Pierwszy członek tej szajki został zatrzymany jesienią 2024, kolejny na początku tego miesiąca.

Kancelaria notarialna – jakie sprawy można w niej załatwić?

Kancelaria notarialna – jakie sprawy można w niej załatwić?

Kancelaria notarialna jest miejscem, gdzie można uzyskać pomoc w sprawach wymagających szczególnej formy prawnej. Notariusz pełni funkcję osoby zaufania publicznego i zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych, poświadczaniem dokumentów oraz przeprowadzaniem czynności prawnych zgodnie z ustawą o notariacie. Korzystanie z jego usług pozwala na zabezpieczenie interesów stron i uniknięcie sporów wynikających z niedopełnienia wymogów formalnych.

33. finał WOŚP. Tyle zebrali w powiecie puławskim
galeria

33. finał WOŚP. Tyle zebrali w powiecie puławskim

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera dla onkologii i hematologii dziecięcej. Wszystkie sztaby z powiatu puławskiego, a więc Puławy, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Baranów podczas styczniowego finału zebrały prawie 280 tys. zł.

Radni z klubu prezydenta "za". Podstawówki nr 19 i 25 będą połączone

Radni z klubu prezydenta "za". Podstawówki nr 19 i 25 będą połączone

Ostateczna decyzja zapadła dzisiaj na sesji. Radni Lublina postanowili połączyć dwie szkoły podstawowe w jedną. Do zwolnionego budynku przeniesie się liceum.

Domownicy uciekli w porę. Uratowała ich czujka

Domownicy uciekli w porę. Uratowała ich czujka

Strach pomyśleć, do czego mogłoby dojść, gdyby mieszkańcy tego domu nie mieli czujki dymu. Na szczęście ją zamontowali i gdy nad ranem wybuchł pożar, zdołali w porę uciec.

Martín García García
7 lutego 2025, 18:00

García García i Wroniszewski. Koncert w Filharmonii Lubelskiej

W piątek, 7 lutego, o godzinie 19 w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się koncert symfoniczny García García/Wroniszewski. W programie: Ludwig van Beethoven: V Koncert fortepianowy Es-dur, op. 73 oraz Charles Gounod: I Symfonia D-dur, CG 527.

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły wnioski o uzasadnienie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły wnioski o uzasadnienie wyroku

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Wszystkie strony tej sprawy zawnioskowały o uzasadnienia wyroku.

Do tragedii doszło w 2023 roku

Zbrodnia pod remizą. Teściowa chroniła Kamila W.

Śmierć 61-letniego Jana to nie był nieszczęśliwy wypadek. Pomimo utrudnień w śledztwie już wiemy, co się wydarzyło przed remizą w Ostrowie Lubelskim.

Idealnie lśniące naczynia - czy to możliwe? Tak, dzięki zmywarkom Electrolux

Idealnie lśniące naczynia - czy to możliwe? Tak, dzięki zmywarkom Electrolux

Niedomyte naczynia po zmywaniu ręcznym lub użyciu nieefektywnej zmywarki są problemem, z którym mierzy się wiele gospodarstw domowych. Pozostawiają frustrujące ślady, zacieki, a czasem nawet resztki jedzenia, co wymaga ponownego mycia, zużywając dodatkowy czas i zasoby. Ten problem nie tylko wpływa na codzienny komfort życia, ale też jest źródłem niepotrzebnego stresu i zwiększa domowe wydatki na wodę i energię.

Były policjant po pijaku spowodował czołówkę na DK2. Usłyszał już zarzuty

Były policjant po pijaku spowodował czołówkę na DK2. Usłyszał już zarzuty

Jest areszt dla 44-latka, który pod wpływem alkoholu spowodował śmiertelny wypadek na krajowej dwójce. Zginęła 26-latka z Białej Podlaskiej.

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór ⁠⁠odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym ⁠zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa ⁠decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych ⁠czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić ⁠uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule.

"Autentyczny klimat". Brytyjski dziennik wskazuje Lublin jako turystyczny top 2025 roku

"Autentyczny klimat". Brytyjski dziennik wskazuje Lublin jako turystyczny top 2025 roku

Brytyjski dziennik "Independent" umieścił Lublin na liście TOP 5 miejsc na świecie, które trzeba odwiedzić w tym roku.

Zamość posiada w swoim zasobie 1761 lokali mieszkalnych. Część z nich zlokalizowana jest w obrębie Starego Miasta. Naliczane od stawki bazowej ostateczne stawki czynszu różnią się m.in. ze względu na lokalizację

Kolejne podwyżki dla mieszkańców. Tym razem czynsze pójdą w górę

Po przegłosowanych przez radnych podwyżkach za wywóz śmieci i podatków nieruchomości, a także wprowadzonym przez PGK wzroście opłat za wodę i śmieci, mieszkańców Zamościa czekają kolejne większe wydatki. Tym razem z tytułu czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych.

jakie-sa-najlepiej-platne-zawody-i-stanowiska-w-branzy-finansowej

Jakie są najlepiej płatne zawody i stanowiska w branży finansowej?

Wszyscy chcielibyśmy zarabiać jak najwięcej. To powszechna zasada. Płaca zawsze idzie w parze z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Tak samo jest w branży finansowej. Ten sektor jest bardzo szeroki i rozbudowany. Istnieje wiele różnych jego rozgałęzień oraz odłamów zawodów i stanowisk związanych z tą dziedziną.

Zmniejszenie śladu węglowego firmy w 2025 roku: OZE, modernizacja infrastruktury i strategia ESG

Zmniejszenie śladu węglowego firmy w 2025 roku: OZE, modernizacja infrastruktury i strategia ESG

Zmniejszenie śladu węglowego to dziś kluczowe wyzwanie dla firm dążących do zrównoważonego rozwoju. Wdrażanie odnawialnych źródeł energii, modernizacja infrastruktury i strategia ESG pozwalają ograniczyć emisję CO₂, obniżyć koszty operacyjne i spełnić wymogi regulacyjne. Jakie kroki warto podjąć, aby skutecznie zredukować ślad węglowy?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium