Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 września 2011 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna okiem ekspertów. Co nas czeka w 2020 roku?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
Roztocze
Roztocze

Nasze województwo drugim Śląskiem? A może lepiej zrobić rolniczą rewolucję? Sprawdzamy, jakie scenariusze dla regionu rozpisują eksperci z Warszawy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instytut Badań Strukturalnych przygotował trzy warianty rozwoju naszego województwa. Pierwszy zakłada, że Lubelskie będzie się rozwijało tak samo jak przez ostatnie 10 lat. Produkcja i dochód będą rosły wolniej niż w innych częściach kraju, ale dobrobyt mieszkańców szybciej.

– Bo będzie ubywało mieszkańców – tłumaczył Karol Pogorzelski z IBS. Stopa bezrobocia zatrzyma się na poziomie 8 proc. Jednak zamiast osiąść na laurach lepiej przyspieszyć rozwój województwa. Jak? Inwestując w przemysł lub w rolnictwo.

Drugi Śląsk

Nasze województwo może stać się drugim Śląskiem, jeśli zostaną wykorzystane złoża gazu łupkowego i węgla brunatnego.

– Nawet jeśli teraz ich wydobycie jest bardzo kosztowne i nieopłacalne, to może się to zmienić, bo na światowych rynkach rosną ceny surowców. Warto przygotować się na taką zmianę – tłumaczy Pogorzelski.

Wylicza, że potrzebne są nakłady na drogi, ściągnięcie zagranicznych inwestycji oraz wzmocnienie sprzedaży towarów do innych części Polski i poza granice. Za tym powinna iść rozbudowa parków przemysłowych, poprawa działania administracji i promocja regionu jako dobrego miejsca do stawiania fabryk. Bazą mogą być działające już z sukcesami Zakłady Azotowe Puławy S.A., kopalnia w Bogdance czy PZL Świdnik.

Uprzemysłowienie regionu może przynieść wzrost gospodarczy, więcej miejsc pracy (przede wszystkim w usługach i handlu) oraz wzrost dochodów dla samorządów, które będą miały pieniądze na inwestycje potrzebne mieszkańcom.

Jest i czarna strona tego scenariusza – turyści omijają regiony pełne dymiących kominów i kopalnianych szybów.

Rolnicza rewolucja

Kolejny scenariusz to rolnicza rewolucja – postawienie na prężne gospodarstwa konwencjonalne lub ekologiczne. Żeby do tego doszło muszą powstać większe gospodarstwa (teraz mają przeciętnie 5,42 ha. W skali kraju ta średnia jest nieco większa: 6,27 ha). Należy promować regionalne marki, produkty żywnościowe oraz atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne. Autorzy "Lubelszczyzny 2020” zalecają wykorzystać mniej znane w kraju miejsca takie jak dolina Wieprza czy Bugu.

– Lubelszczyzna musi też mieć bardzo dobrze rozpoznawalne regionalne produkty, takie jak oscypki czy śliwowica łącka. To byłyby produkt znany, a jego jakość uzasadniałaby wysoką cenę – stwierdza Pogorzelski.

Co ciekawe, dzięki agrarnej rewolucji spadnie prawie dwukrotnie liczba osób pracujących w rolnictwie, wzrośnie za to w usługach i handlu.

Nie będzie raju

Niestety: postawienie na przemysł czy rolnictwo nie zmieni automatycznie Lubelskiego w krainę mlekiem i miodem płynącą. W obu scenariuszach tempo rozwoju gospodarczego jest tylko nieco wyższe niż w przypadku scenariusza bazowego, a i tak niższe niż w kraju.

– Nie należy spodziewać się skokowego rozwoju regionu, takie rzeczy się nie zdarzają – podkreślają autorzy "Lubelszczyzna 2020. Rozwój, ale w jakim kierunku”. Dodają, że sukces zależy w dużej mierze od tego, jaki będzie w kraju, Europie i na świecie popyt na produkty rolne, surowce, usługi turystyczne czy dobra kultury.

Rządzący województwie powinny wesprzeć jeden z kierunków rozwoju województwa, ale wcześniej zbadać, w jakim regionie chcieliby żyć jego mieszkańcy.

Dobrze, że mało zarabiacie

Atutem Lubelskiego jest m. in. solidna baza akademicka, świetne warunki do rozwoju rolnictwa oraz niskie zarobki.

– To może być początkowo atut. Chiny ściągnęły wiele inwestycji. Teraz pensje rosną tam o 30 proc. rocznie i kraj jest coraz mniej konkurencyjny, choć zyskują chińscy robotnicy – wyjaśnia dr Maciej Bukowski z IBS.

Eksperci podkreślają, że wpływ na Polskę i nasz region będzie miała sytuacja gospodarcza na świecie. – Nie jesteśmy izolowaną wyspą. Młyny technologiczne i ekonomiczne nawet, jeśli mielą powoli, to po latach efekt ich pracy dotrze do Europy, Polski i waszego regionu – stwierdza Bukowski.

Ameryki nie odkryli

Na raporcie "Lubelszczyzna 2020. Rozwój, ale w jakim kierunku” suchej nitki nie zostawia Krzysztof Hetman z PSL, marszałek województwa z PSL.

– Autorzy Ameryki nie odkryli. Takich raportów widziałem dziesiątki. To banały. Autorzy są teoretykami bez kontaktu z wiedzą praktyczną – krytykuje Hetman.

Raport podkreśla, że każda z dróg rozwoju Lubelskiego jest kusząca, ale nie można podążyć nimi wszystkimi na raz. Krytykuje Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego 2006–2010 za to, że rozprasza pieniądze na bardzo różne działania. Dowodem na to mają być drogi. Pieniądze idą na np. obwodnicę Puław, Piask czy Międzyrzeca Podlaskiego. Owszem, poprawia się dostępność pojedynczych obszarów i jakość życia, ale nie powstaje sieć dobrych dróg.

Hetman z wnioskami "Lubelszczyzna 2020” nie zgadza się. – To nie jest rozsądne. Takiej polityki nie prowadzi się w regionach od kilkudziesięciu lat. Trzeba stawiać zarówno na rolnictwo jak i na przemysł – mówi marszałek. Tłumaczy, że z rolnictwem problem polega nie na wielkości gospodarstw tylko na ich wydajności. Należy też tworzyć grupy producenckie, ściągać inwestorów, zachęcać uczelnie, przedsiębiorców i organizacje do zakładania klastrów (czyli grup), pozyskiwać środki unijne. – Tak przebijemy się w zglobalizowanym świecie.

Pozostałe informacje

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Czarny Czosnek, znany również jako czosnek fermentowany, to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach zdrowotnych. Powstaje w komorze, w której czosnek biały jest poddawany specjalnemu procesowi fermentacji, powodującemu zmianę jego smaku, konsystencji i koloru. Dzięki temu czosnek staje się bardziej łagodny w smaku, a jednocześnie zachowuje, a nawet wzmacnia swoje lecznicze właściwości.

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa, będąca jednym z produktów ubocznych w procesie tłoczenia nasion rzepaku, zdobyła popularność jako ważny składnik paszowy w rolnictwie. Jej wyjątkowa wartość odżywcza oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł białka roślinnego w hodowli zwierząt. Kluczowym zagadnieniem, które stoi przed rolnikami i przedsiębiorcami, jest jednak pytanie, na ile opłacalna jest inwestycja w ten produkt i jak efektywnie zarządzać jego sprzedażą.

radny Tomasz Gontarz

"To skandaliczne, że prezydent ignoruje piekło mężczyzn". Radny nie odpuszcza w sprawie Rady Mężczyzn

Ratusz odpowiada na interpelację radnego Tomasza Gontarza w sprawie utworzenia Rady Mężczyzn. Urzędnicy uznają, że dotychczasowy system wsparcia społecznego obejmuje wszystkie grupy mieszkańców, niezależnie od płci. Radny z kolei interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium