Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 września 2011 r.
11:24
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna okiem ekspertów. Co nas czeka w 2020 roku?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
Roztocze
Roztocze

Nasze województwo drugim Śląskiem? A może lepiej zrobić rolniczą rewolucję? Sprawdzamy, jakie scenariusze dla regionu rozpisują eksperci z Warszawy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instytut Badań Strukturalnych przygotował trzy warianty rozwoju naszego województwa. Pierwszy zakłada, że Lubelskie będzie się rozwijało tak samo jak przez ostatnie 10 lat. Produkcja i dochód będą rosły wolniej niż w innych częściach kraju, ale dobrobyt mieszkańców szybciej.

– Bo będzie ubywało mieszkańców – tłumaczył Karol Pogorzelski z IBS. Stopa bezrobocia zatrzyma się na poziomie 8 proc. Jednak zamiast osiąść na laurach lepiej przyspieszyć rozwój województwa. Jak? Inwestując w przemysł lub w rolnictwo.

Drugi Śląsk

Nasze województwo może stać się drugim Śląskiem, jeśli zostaną wykorzystane złoża gazu łupkowego i węgla brunatnego.

– Nawet jeśli teraz ich wydobycie jest bardzo kosztowne i nieopłacalne, to może się to zmienić, bo na światowych rynkach rosną ceny surowców. Warto przygotować się na taką zmianę – tłumaczy Pogorzelski.

Wylicza, że potrzebne są nakłady na drogi, ściągnięcie zagranicznych inwestycji oraz wzmocnienie sprzedaży towarów do innych części Polski i poza granice. Za tym powinna iść rozbudowa parków przemysłowych, poprawa działania administracji i promocja regionu jako dobrego miejsca do stawiania fabryk. Bazą mogą być działające już z sukcesami Zakłady Azotowe Puławy S.A., kopalnia w Bogdance czy PZL Świdnik.

Uprzemysłowienie regionu może przynieść wzrost gospodarczy, więcej miejsc pracy (przede wszystkim w usługach i handlu) oraz wzrost dochodów dla samorządów, które będą miały pieniądze na inwestycje potrzebne mieszkańcom.

Jest i czarna strona tego scenariusza – turyści omijają regiony pełne dymiących kominów i kopalnianych szybów.

Rolnicza rewolucja

Kolejny scenariusz to rolnicza rewolucja – postawienie na prężne gospodarstwa konwencjonalne lub ekologiczne. Żeby do tego doszło muszą powstać większe gospodarstwa (teraz mają przeciętnie 5,42 ha. W skali kraju ta średnia jest nieco większa: 6,27 ha). Należy promować regionalne marki, produkty żywnościowe oraz atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne. Autorzy "Lubelszczyzny 2020” zalecają wykorzystać mniej znane w kraju miejsca takie jak dolina Wieprza czy Bugu.

– Lubelszczyzna musi też mieć bardzo dobrze rozpoznawalne regionalne produkty, takie jak oscypki czy śliwowica łącka. To byłyby produkt znany, a jego jakość uzasadniałaby wysoką cenę – stwierdza Pogorzelski.

Co ciekawe, dzięki agrarnej rewolucji spadnie prawie dwukrotnie liczba osób pracujących w rolnictwie, wzrośnie za to w usługach i handlu.

Nie będzie raju

Niestety: postawienie na przemysł czy rolnictwo nie zmieni automatycznie Lubelskiego w krainę mlekiem i miodem płynącą. W obu scenariuszach tempo rozwoju gospodarczego jest tylko nieco wyższe niż w przypadku scenariusza bazowego, a i tak niższe niż w kraju.

– Nie należy spodziewać się skokowego rozwoju regionu, takie rzeczy się nie zdarzają – podkreślają autorzy "Lubelszczyzna 2020. Rozwój, ale w jakim kierunku”. Dodają, że sukces zależy w dużej mierze od tego, jaki będzie w kraju, Europie i na świecie popyt na produkty rolne, surowce, usługi turystyczne czy dobra kultury.

Rządzący województwie powinny wesprzeć jeden z kierunków rozwoju województwa, ale wcześniej zbadać, w jakim regionie chcieliby żyć jego mieszkańcy.

Dobrze, że mało zarabiacie

Atutem Lubelskiego jest m. in. solidna baza akademicka, świetne warunki do rozwoju rolnictwa oraz niskie zarobki.

– To może być początkowo atut. Chiny ściągnęły wiele inwestycji. Teraz pensje rosną tam o 30 proc. rocznie i kraj jest coraz mniej konkurencyjny, choć zyskują chińscy robotnicy – wyjaśnia dr Maciej Bukowski z IBS.

Eksperci podkreślają, że wpływ na Polskę i nasz region będzie miała sytuacja gospodarcza na świecie. – Nie jesteśmy izolowaną wyspą. Młyny technologiczne i ekonomiczne nawet, jeśli mielą powoli, to po latach efekt ich pracy dotrze do Europy, Polski i waszego regionu – stwierdza Bukowski.

Ameryki nie odkryli

Na raporcie "Lubelszczyzna 2020. Rozwój, ale w jakim kierunku” suchej nitki nie zostawia Krzysztof Hetman z PSL, marszałek województwa z PSL.

– Autorzy Ameryki nie odkryli. Takich raportów widziałem dziesiątki. To banały. Autorzy są teoretykami bez kontaktu z wiedzą praktyczną – krytykuje Hetman.

Raport podkreśla, że każda z dróg rozwoju Lubelskiego jest kusząca, ale nie można podążyć nimi wszystkimi na raz. Krytykuje Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego 2006–2010 za to, że rozprasza pieniądze na bardzo różne działania. Dowodem na to mają być drogi. Pieniądze idą na np. obwodnicę Puław, Piask czy Międzyrzeca Podlaskiego. Owszem, poprawia się dostępność pojedynczych obszarów i jakość życia, ale nie powstaje sieć dobrych dróg.

Hetman z wnioskami "Lubelszczyzna 2020” nie zgadza się. – To nie jest rozsądne. Takiej polityki nie prowadzi się w regionach od kilkudziesięciu lat. Trzeba stawiać zarówno na rolnictwo jak i na przemysł – mówi marszałek. Tłumaczy, że z rolnictwem problem polega nie na wielkości gospodarstw tylko na ich wydajności. Należy też tworzyć grupy producenckie, ściągać inwestorów, zachęcać uczelnie, przedsiębiorców i organizacje do zakładania klastrów (czyli grup), pozyskiwać środki unijne. – Tak przebijemy się w zglobalizowanym świecie.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium