Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 sierpnia 2018 r.
8:02

Lublin miał najnowocześniejszą halę targową w II RP. Tak powstawała [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora (agdy)

Ze zdjęć przechowywanych w różnych miejscach i w różnych miastach da się ułożyć obrazkową historię powstania i pierwszych lat funkcjonowania niezwykłej lubelskiej budowli. Hali targowej przy ulicy Lubartowskiej 43. Gdyby ktoś potrzebował rocznic: 80 lat temu powstały niektóre ze zdjęć. 41 lat temu otwarto tu pierwszy w Lublinie supersam spożywczy. Nowoczesność jest temu miejscu pisana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Budynek hali targowej zaprojektowany przez Leona Banaszewskiego jest wyjątkowy, bo jest przykładem nowoczesnej architektury handlowej jaka powstawała w okresie międzywojennym. Nasza nie była tak duża jak te wybudowane wówczas w Gdyni czy w Katowicach, ale nie ustępowała im, jeśli popatrzymy na jej funkcjonalność i nowoczesność. W czasach II RP był trend, by powstawały obiekty targowe. W Lublinie inwestycja była szczególnie trudna do zrealizowania, bo sąsiedztwo Czechówki wymuszało głębokie palowanie fundamentów i przesklepienie samej rzeki. Dziś tego nie widać ale wtedy rzeczne koryto biegło przez część działki, na której powstała hala - mówi architekt Marcin Semeniuk, który prowadzi stronę Modernizm w Lublinie. I dodaje, że biorąc to wszystko pod uwagę, można przypuszczać, że była to najbardziej skomplikowana pod względem konstrukcyjnym, inwestycja w Lublinie lat 30. ubiegłego wieku.

Podmokły teren

Na zdjęciach widać prace przy fundamentach. Tafla wody, w której odbijają się furmanki i konie daje pojęcie o podmokłości terenu. Wrażenie robi powstająca stalowa konstrukcja hali.

Na jej elementach widać sylwetki pracujących wysoko robotników.

- Konstrukcję projektował Władysław Wachniewski, a za jej wykonanie odpowiadał przedwojenny koncern górniczo-hutniczy z Katowic Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych. Była złożona z jednonawowych, stalowych ram wysokich na 8 i o rozpiętości 18 metrów. Przeszklone wnętrze było jasne, przestronne. Mieściły się tam kramy ustawione w czterech rzędach - mówi architekt i dodaje, że bardzo ważnych aspektem były warunki sanitarne panujące w hali i dookoła niej.

Uwaga na żaby

W Archiwum Państwowym można poczytać pisma, jakie krążyły między miejskimi urzędnikami a fachowcami z Laboratorium Budowlano-Drogowego Politechniki Lwowskiej, którzy badali grunt na którym miała powstać hala i określali, jakie zabezpieczenia są konieczne. Zalecenia techniczne dotyczące inwestycji były dokładne, w jednym ze sprawozdań technicznych inżynierowie sugestią by przy organizacji odwodnienia nie zapomnieć o siatce zabezpieczającej dreny przed „wtargnięciem żab”.

- Mięso sprzedawano w oddzielnych 40 sklepach obiegających halę. Nabiał, owoce, czy warzywa oferowano w hali, ale stragany były pogrupowane w poszczególne działy. Pod halą działały chłodnie, były baseny z których sprzedawano ryby. Projektanci pomyśleli o publicznych toaletach z których można było korzystać nawet gdy hala nie była czynna - wylicza Semeniuk nowatorskie - jak na tamte czasy - rozwiązania.

Pudło ze zdjęciami

Historię powstania hali można ułożyć z fotografii pochodzących z dwóch źródeł. Jedno to prywatne zbiory fotografa z Chełma, który przez lata zbierał zdjęcia od znajomych i rodziny. Na odbitkach leżących wśród innych, bez opisu, informacji o autorze i pochodzeniu widać postęp prac miejskiej przedwojennej inwestycji na terenie ówczesnej żydowskiej dzielnicy Lublina.

Identyczne kadry i kolejne części tej układanki pochodzą ze zbiorów Muzeum Historii Miasta Lublina, oddziału Muzeum Lubelskiego. Przekazała je tam pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Jadwiga Janiuk.

- Byłam konserwatorem miejskim od 1970 do 1990 roku, miałam biuro w budynku przy ul. Pstrowskiego, czyli w dzisiejszym Centrum Kultury przy ul. Peowiaków. Chyba w połowie lat 70. dostałam na biurko pudło ze zdjęciami. Wyglądało to tak, jakby ktoś miał je wyrzucić a ktoś powiedział: Może Janiukowej się przydadzą, niech ona wyrzuci - wspomina dawna miejska konserwator zabytków.

Pani Janiuk przypuszcza, że zdjęcia, które dokumentują miejskie inwestycje zawadzały w czasie przeprowadzki dawnego Wydziału Dróg i Mostów. Dlatego były wymieszane, nie miały opisów, pudełko nawet nie miało pokrywki.

Rocznice

- Część z tych zdjęć opisałam. Z tego, co sobie przypominam, były prace na Kunickiego, Al. Racławickich, Krakowskim Przedmieściu i właśnie Lubartowska. Wielu obiektów nie mogłam zidentyfikować, bo to na przykład była szopa przy wyremontowanej drodze - dodaje Jadwiga Janiuk.

Kilka fotografii udało się wydatować, były robione dokładnie 80 lat temu, w sierpniu 1938 roku. Halę otwarto w 1939. Kilka ze zdjęć pokazuje jej stan po II wojnie światowej. W lipcu 1954 roku zorganizowano w niej koncert poświecony budowniczym Lublin. Dwa lata później ówczesne władze zadecydowały, że hala nie będzie ani sportowa, ani widowiskowa, ani kinowa: wraca do niej handel.
Procedury trwały dłużej niż budowa - dopiero w 1968 roku halę dostała Lubelska Spółdzielnia Spożywców „Społem”. A w najbliższy czwartek, 23 sierpnia, będzie 41 rocznica otwarcia tu pierwszego w Lublinie supersamu spożywczego.

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium