Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lipca 2003 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Ludwik w służbie Puław

0 0 A A

Niewiele pomników z minionej epoki miało szczęście i przetrwało ostatnie przemiany ustrojowe. Zawirowań politycznych i walenia młotem cudem uniknął monument twórcy „Wielkiego Proletariatu” – Ludwik Waryński. To, że stoi do dziś w Puławach, zawdzięcza swoim związkom z tym miastem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Ludwik, choć jest wyjątkowo smukły, okazał się bardziej żywotny niż słynny mur berliński. W przeciwieństwie do tamtej budowli i bez uszczerbku w swoim wyglądzie przestał rok 1989 i burzliwe lata następne.
Niemy świadek epoki
Zmieniają się władze, a Waryński wciąż trwa. Być może dlatego, że od bieżących wydarzeń ma stale odwróconą głowę. W drugiej połowie lat 60. obserwował dynamiczny rozwój miasta i barwne pierwszomajowe pochody. Za Gierka zerkał na ZURT i pobliski „Pewex”, gdzie sprzedawano deficytowe towary w tzw. eksporcie wewnętrznym. W stanie wojennym widział przejeżdżającą ul. Lubelską kolumnę czołgów, skierowanych do pacyfikacji „Azotów”. W tym czasie kamienny żołądek Ludwika, podobnie jak większości Polaków, coraz bardziej przyrastał do kręgosłupa. Smucił go widok pustych półek, które zapełniła dopiero reforma Balcerowicza. Wtedy zrozumiał, jakimi regułami rządzi się kapitalizm. Rozczarowanie nowym ustrojem odczuł nadspodziewanie szybko. Położony sto metrów dalej pomnik armii radzieckiej usunęła miotła historii. Od tamtej pory Ludwikowi doskwiera samotność i brak ideologicznego towarzystwa.
W kolejce do szaletu
Pod koniec przyszłego roku przypada 40. rocznica odsłonięcia Waryńskiego. Wszystko wskazuje na to, że spędzi ją w samotności, bez oficjalnych przemówień i bukietów z czerwonych goździków. Już z chwilą odsłonięcia, monument Ludwika uważany był przez puławian za pomnik brzydoty. Wywołał wśród mieszkańców istną burzę. Wiele mówiono o nim w sensie negatywnym. Najczęściej naigrywano się, że obiema rękoma trzyma się za... przyrodzenie, bo nie chce popuścić przed wejściem do pobliskiego szaletu. „Byłem zadowolony, że ta rzeźba parkowa stała się bodźcem do dyskusji na temat plastyki. Dobrze, bowiem jeżeli ludzie mówią, to wiedzie do rozwoju” – tak wypowiadał się autor pomnika, Adam Procki, na łamach „Naszych Spraw”. **
Tymczasem młodzi, puławianie na swój sposób starają się od czasu do czasu przypominać starszemu pokoleniu, że nostalgiczny Ludwik wciąż trwa na posterunku. Jedno jest pewne. Waryński nie wybiera się z Puław do Muzeum Socrealizmu w Kozłówce. Jego twórca zrealizował go bowiem w zupełnie innej rzeczywistości. Inaczej mówiąc, sklonowana wersja rewolucjonisty nie przybrała cech dzieła socrealistycznego.
Happy Ludwiś
Pomnik Ludwika od początku był obiektem kpin. Od czasu do czasu dla żartów przyodziewano go w kufajkę i beret z antenką. W czerwcu, 2000r. twórcą Proletariatu zainteresowali się wandale. Bezmyślnie oblali jego pomnik czarną farbą. Czerwoną wymazali mu ręcę i okolice krocza. Sprawujący bezpośrednią opiekę nad pomnikami w mieście, pracownicy firmy „Komunalnik” szybko oczyścili rzeźbę. Przywracając jej pierwotny wygląd, pokryli całą postać cienką warstwą cementu. Potem przez jakiś czas znów było o nim cicho. W Dniu Dziecka br. kilku żartownisiów udekorowało Ludwika... różowym papierem toaletowym! Akty wandalizmu dokonywane na puławskich pomnikach nie należą do rzadkości. W 1999r. na tym samym skwerze, na którym stoi Waryński, zniszczony został fragment pomnika „Matki Polki”. Kobiecie trzymającej na kolanach dziecko, puławscy bezmózgowcy najpierw je utrącili, a później ukradli. Do poszukiwań berbecia włączyła się policja. Po kilku miesiącach odnalazł się brakujący fragment rzeźby. Po gruntownej renowacji kamienne dziecko wróciło na łono zmartwionej rodzicielki.
Zszedł na suchoty
Unikalny w skali kraju pomnik Waryńskiego w niektórych kręgach zalicza się do tzw. „niesłusznych monumentów”. Jego autorem jest warszawski rzeźbiarz Adam Procki, twórca m.in. słynnego pomnika „Powstanie”. Kamienny posąg najwybitniejszego przedstawiciela pierwszego pokolenia polskich rewolucjonistów został wzniesiony z inicjatywy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Upamiętniono w ten sposób związki Waryńskiego z Puławami. Odsłonięty został 18 grudnia 1964 r., w siedemdziesiątą rocznicę twórcy „Proletariatu”. Przecięcia wstęgi dokonał Władysław Koma, sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR. Współzałożyciel pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim, w latach 1877-1878 studiował w puławskim Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa. Mieszkał m.in. na Marynkach. Cztery lata później założył pierwszą rewolucyjną partię socjalistyczną polskiej klasy robotniczej. Za to, że toczył walkę z caratem, zwalczał nacjonalizm w szeregach klasy robotniczej i głosił potrzebę współdziałania z ruchami rewolucyjnymi za granicą został osądzony w 1885 r. Trafił na 16 lat katorgi do Szlisselburga. Zmarł na gruźlicę 4 lata później. O jego wpływie na młodzież tak pisali współcześni mu przeciwnicy ideologiczni. - Oddziaływać tu poczęły jednostki silne, śmiałe, pełne zapału, lecz całkiem oddane idei socjalistycznej. Taki L. Waryński ślepo oddany jest tej idei*
Niezmienny patron
Pomnik przedstawia Waryńskiego przed sądem. Jego dłonie skute są kajdanami. Głowę ma odwróconą, by nie patrzeć w oczy swoim katom. Wieść niesie, że do pomnika pozował artyście nieżyjący już Marian Kuśmierowski. Znana to postać wśród starszych mieszkańców. Dla wielu, podobieństwo rzeźby z cokołu i rodowitego puławianina było niezaprzeczalne. Kilkumetrowy posąg znajduje się na Skwerze Niepodległości tuż obok szaletu miejskiego. Dziś wiele osób zadaje sobie pytanie, co było pierwsze: skuty kajdanami Ludwik czy publiczny wychodek. Oba obiekty od lat stanowią bardzo zabawne uzupełnienie tzw. małej architektury Skweru. Imię rewolucjonisty w 1949 r. otrzymała przedwojenna ulica Sądowa. W Puławach wszystkie nazwy ulic, które kojarzyły się z byłym ustrojem, zostały już dawno zmienione. Dotychczas nie znalazł się nikt, kto nazwisko Waryńskiego, ze względów ideologicznych, odważyłby się zastąpić jakimś innym. Wielu puławian, z którymi rozmawiałem na ten temat, uważa zresztą, że przeszłości, jaka by zła nie była, nie powinno się wymazywać z kart historii.

Przypisy
* T. Chwalibóg „Wspomnienia Puławskie” – Warszawa 1933 r.
** „Nasze Sprawy” 16-31 marca 1976 r. – art. „Kartki z niedawnej przeszłości miasta” Józef Trześniak

Pozostałe informacje

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

Galeria Rzeźby prof. Mariana Koniecznego podlega Muzeum Zamojskiemu. Są w niej prezentowane prace artysty, autora tak znanych pomników jak np. Warszawskiej Nike, Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ale również Jana Zamoyskiego w Zamościu. Przed budynkiem na os. Planty, niezależnie od wewnętrznej ekspozycji podziwiać można rzeźby Wisła, Macierzyństwo I i Macierzyństwo II

Jest plan, by zmienić plan. A galerię wyprowadzić

Teraz można tam prowadzić jedynie działalność związaną z turystyką. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego się zmieni, to budynku obecnej galerii rzeźby mógłby powstać dzienny dom opieki dla seniorów. Radni dali na to zgodę. Ale decyzję poprzedziła dyskusja, bo nie wszystkim pomysł się podobał.

Fryderyk Janaszek strzelił w sobotę gola w meczu przeciwko GKS Tychy, ale Górnik nie zdołał sięgnąć po wygraną

Górnik Łęczna formalnie zakończył rundę jesienną. Stali się specjalistami od remisów

Górnik Łęczna zakończył rundę jesienną zremisowanym meczem z GKS Tychy. Nie było to jednak ostatnie spotkanie zielono-czarnych w tym roku kalendarzowym. Podopiecznych trenera Pavola Stano czekają jeszcze dwa starcia z rundy rewanżowej

Robert Lis

Cztery lata dyrektora Lisa. Powody odejścia ze szpitala

Robert Lis z końcem roku rozstaje się ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Potwierdza, że na rezygnację z dyrektorskiego stanowiska złożyły się głównie względy osobiste. A placówkę zostawia w dobrej kondycji.

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"
film

Kolejny pedofil w rękach "łowców głów"

Lubelscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami ze stolicy zatrzymali 46-letniego mężczyznę poszukiwanego za pedofilię. Najbliższe 6 lat spędzi w więzieniu.

AWP Budowlani II Lublin zakończyła rundę jesienną przegraną z KS AWF AZS II Warszawa

AWP Budowlani II Lublin zakończyli rundę porażką w Warszawie

W ostatnim meczu rundy jesiennej AWP Budowlani II Lublin przegrali na wyjeździe z KS AZS AWF II Warszawa.

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Nie wyszedł mu zakręt i zaparkował w ogrodzeniu

Alkohol i jazda na motocyklu to nie jest dobre połączenie. Przekonał się o tym 77-letni mieszkaniec powiatu ryckiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium