Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 kwietnia 2017 r.
20:04

Michał z Lublina ma 18 lat i cel: awans do czołówki snookerzystów na świecie

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
18-letni lublinianin na co dzień trenuje w lubelskim klubie Masters
18-letni lublinianin na co dzień trenuje w lubelskim klubie Masters

Michał Kotuk jest nadzieją polskiego snookera. W mistrzostwach Europy na Cyprze zajął w kategorii wiekowej U-18 piąte miejsce. Czy w przyszłości zawodnika Masters Lublin zobaczymy w najważniejszych imprezach na świecie transmitowanych przez Eurosport?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy przeciętny Polak myśli o bilardzie, to kojarzy mu się ten rodem z amerykańskich filmów. Knajpa, dym papierosowy i dwóch facetów próbujących niezdarnie wbić bile do łuz. Ten stan rzeczy jednak odchodzi już do lamusa, bo kluby bilardowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Nic zatem dziwnego, że coraz młodsi ludzie interesują się tym sportem. Bardzo popularnym rodzajem gier bilardowych jest zwłaszcza snooker, a jednym z najlepszych graczy w Polsce jest Michał Kotiuk z Lublina, aktualny reprezentant kraju.

Koncentracja od pierwszego uderzenia

Jak w każdej odmianie gier bilardowych, w snookerze najważniejsze jest wbijanie bil do łuz. Na stole ustawia się 22 bile: białą, 15 czerwonych oraz 6 w innych kolorach. Do każdej z nich przypisana jest odpowiednia wartość punktowa. Bile czerwone, w przeciwieństwie do tych o innych kolorach, po wbiciu do łuzy nie wracają na stół. Jeśli zawodnik nie trafi w żadną bilę albo wbije białą, to popełnia faul, za który punkty są odejmowane.

Jaki jest przepis na zwycięstwo? - Przede wszystkim koncentracja od pierwszego uderzenia. Mamy w Polsce zawodników, którzy są w stanie jednym breakiem (wbicie wielu bil podczas jednego podejścia do stołu - przyp. aut.) rozstrzygnąć całą partię. Gra w snookera to właśnie umiejętność odpowiedniego wbijania breaków. Staramy się jak najmniej zostawiać przypadkowi, dlatego dużo trenujemy - wyjaśnia Michał Kotiuk.

6 dni w tygodniu po 3 godziny

18-letni lublinianin na co dzień trenuje w lubelskim klubie Masters w Galerii Olimp.

- Na warunki nie mogę narzekać, bo Masters to najlepszy klub snookerowy w Polsce. Na treningach ćwiczę przede wszystkim budowanie breaków, ale poświęcam również trochę czasu na długie uderzenia i tzw. grę na odstawne, czyli umieszczenie białej bili w ten sposób, żeby maksymalnie utrudnić uderzenie rywalowi - wyjaśnia Kotiuk, który profesjonalnym snookerem zajmuje się od 6 lat. - Ćwiczę przez 6 dni w tygodniu, a mój trening trwa około 3 godzin. Staram się nie zaniedbywać również przygotowania kondycyjnego. Turniej potrafi trwać cały dzień i kończyć się w późnych godzinach nocnych, dlatego budowanie wytrzymałości jest równie ważne. Staram się więc regularnie uczęszczać na zajęcia crossfitu - wyjaśnia lublinianin.

Snookerowa rozgrywka przypomina partię szachów. Pełno w niej strategii, emocji, ale również błędów. - Nawet najlepsi mylą się kilkukrotnie w trakcie jednego frame’u (pojedyncza partia -przyp. aut.). W snookerze istotne jest ograniczenie popełnianych błędów. Do tego jednak trzeba mieć spokojną głowę i pozytywne nastawienie. Czarne myśli od razu oznaczają porażkę - dodaje Kotiuk.

Mistrzowskie marzenie

Mimo młodego wieku, Kotiuk ma na swoim koncie już całą gamę sukcesów. W ostatnich mistrzostwach Europy U-18 rozgrywanych na Cyprze zajął piąte miejsce. Rok wcześniej we Wrocławiu był 9. W kraju natomiast rywalizuje jak równy z równym z najlepszymi snookerzystami w Polsce. W 2016 r. zajął nawet w jednym z turniejów trzecie miejsce w kategorii seniorów.

Niestety, te wyniki kompletnie nie przekładają się na stan konta 18-latka. Snooker w Polsce wciąż jest traktowany przede wszystkim jako hobby, a nie sport. - Funkcjonuję dzięki operatywności mojego taty oraz pomocy sponsorów. To oni w dużej mierze finansują moje podróże na turnieje.

Lista miejsc, które Kotiuk odwiedził jest bardzo długa. Tylko w ostatnim roku startował m.in. w Krakowie, Kontancinie-Jeziornej, Wrocławiu czy Szczecinie.

Te wyjazdy pochłaniają lwią część jego budżetu. Reszta jest przeznaczana na sprzęt, który na szczęście nie jest zbyt drogi. Oprócz eleganckiego stroju, profesjonalny zawodnik potrzebuje właściwie tylko dobrego kija. - Mój kosztował około 900 zł. To wytrzymały sprzęt, zwłaszcza jeżeli się dba o niego w odpowiedni sposób. Jedyną rzeczą, którą trzeba często zmieniać jest tip, czyli końcówka kija. Ona jednak kosztuje góra 5 zł od sztuki - wyjaśnia lubelski snookerzysta.

Choć Kotiuk jest dopiero na początku swojej kariery, nie boi się stawiać sobie ambitnych celów. - Moim marzeniem jest zostanie mistrzem świata seniorów. Najpierw jednak muszę zakwalifikować się do najlepszej 50 snookerzystów na świecie. Jeżeli tam się znajdę, to utrzymanie z tego sportu będzie znacznie łatwiejsze.

Snooker

* Snooker powstał pod koniec XIX wieku. Został najprawdopodobniej wymyślony przez brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Indiach, którym znudziła się gra w tradycyjny bilard.

* Pierwszym mistrzem świata w snookerze był Joe Davis, który w 1927 r. za triumf otrzymał 6 funtów. W kolejnych latach te stawki znacznie wzrosły. Obecnie najlepsi snookerzyści zarabiają średnio około miliona złotych rocznie.

* Ronnie O’Sullivan to prawdziwa ikona snookera na świecie. Pierwszy tytuł najlepszego zawodnika globu zdobył w wieku zaledwie 17 lat. Do Anglika należy również rekord świata w szybkości breaku maksymalnego. Wyczyszczenie stołu zajęło mu zaledwie 5 minut i 20 sekund.

* W Polsce ikonami snookera są Rafał Jewtuch i Przemysław Kruk. Oprócz zawodowej gry obaj panowie są również komentatorami Eurospotu. I właśnie dzięki temu drugiemu zajęciu zyskali sobie sporą rzeszę fanów.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium