Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 kwietnia 2017 r.
20:04

Michał z Lublina ma 18 lat i cel: awans do czołówki snookerzystów na świecie

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 10 A A
18-letni lublinianin na co dzień trenuje w lubelskim klubie Masters
18-letni lublinianin na co dzień trenuje w lubelskim klubie Masters

Michał Kotuk jest nadzieją polskiego snookera. W mistrzostwach Europy na Cyprze zajął w kategorii wiekowej U-18 piąte miejsce. Czy w przyszłości zawodnika Masters Lublin zobaczymy w najważniejszych imprezach na świecie transmitowanych przez Eurosport?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy przeciętny Polak myśli o bilardzie, to kojarzy mu się ten rodem z amerykańskich filmów. Knajpa, dym papierosowy i dwóch facetów próbujących niezdarnie wbić bile do łuz. Ten stan rzeczy jednak odchodzi już do lamusa, bo kluby bilardowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu. Nic zatem dziwnego, że coraz młodsi ludzie interesują się tym sportem. Bardzo popularnym rodzajem gier bilardowych jest zwłaszcza snooker, a jednym z najlepszych graczy w Polsce jest Michał Kotiuk z Lublina, aktualny reprezentant kraju.

Koncentracja od pierwszego uderzenia

Jak w każdej odmianie gier bilardowych, w snookerze najważniejsze jest wbijanie bil do łuz. Na stole ustawia się 22 bile: białą, 15 czerwonych oraz 6 w innych kolorach. Do każdej z nich przypisana jest odpowiednia wartość punktowa. Bile czerwone, w przeciwieństwie do tych o innych kolorach, po wbiciu do łuzy nie wracają na stół. Jeśli zawodnik nie trafi w żadną bilę albo wbije białą, to popełnia faul, za który punkty są odejmowane.

Jaki jest przepis na zwycięstwo? - Przede wszystkim koncentracja od pierwszego uderzenia. Mamy w Polsce zawodników, którzy są w stanie jednym breakiem (wbicie wielu bil podczas jednego podejścia do stołu - przyp. aut.) rozstrzygnąć całą partię. Gra w snookera to właśnie umiejętność odpowiedniego wbijania breaków. Staramy się jak najmniej zostawiać przypadkowi, dlatego dużo trenujemy - wyjaśnia Michał Kotiuk.

6 dni w tygodniu po 3 godziny

18-letni lublinianin na co dzień trenuje w lubelskim klubie Masters w Galerii Olimp.

- Na warunki nie mogę narzekać, bo Masters to najlepszy klub snookerowy w Polsce. Na treningach ćwiczę przede wszystkim budowanie breaków, ale poświęcam również trochę czasu na długie uderzenia i tzw. grę na odstawne, czyli umieszczenie białej bili w ten sposób, żeby maksymalnie utrudnić uderzenie rywalowi - wyjaśnia Kotiuk, który profesjonalnym snookerem zajmuje się od 6 lat. - Ćwiczę przez 6 dni w tygodniu, a mój trening trwa około 3 godzin. Staram się nie zaniedbywać również przygotowania kondycyjnego. Turniej potrafi trwać cały dzień i kończyć się w późnych godzinach nocnych, dlatego budowanie wytrzymałości jest równie ważne. Staram się więc regularnie uczęszczać na zajęcia crossfitu - wyjaśnia lublinianin.

Snookerowa rozgrywka przypomina partię szachów. Pełno w niej strategii, emocji, ale również błędów. - Nawet najlepsi mylą się kilkukrotnie w trakcie jednego frame’u (pojedyncza partia -przyp. aut.). W snookerze istotne jest ograniczenie popełnianych błędów. Do tego jednak trzeba mieć spokojną głowę i pozytywne nastawienie. Czarne myśli od razu oznaczają porażkę - dodaje Kotiuk.

Mistrzowskie marzenie

Mimo młodego wieku, Kotiuk ma na swoim koncie już całą gamę sukcesów. W ostatnich mistrzostwach Europy U-18 rozgrywanych na Cyprze zajął piąte miejsce. Rok wcześniej we Wrocławiu był 9. W kraju natomiast rywalizuje jak równy z równym z najlepszymi snookerzystami w Polsce. W 2016 r. zajął nawet w jednym z turniejów trzecie miejsce w kategorii seniorów.

Niestety, te wyniki kompletnie nie przekładają się na stan konta 18-latka. Snooker w Polsce wciąż jest traktowany przede wszystkim jako hobby, a nie sport. - Funkcjonuję dzięki operatywności mojego taty oraz pomocy sponsorów. To oni w dużej mierze finansują moje podróże na turnieje.

Lista miejsc, które Kotiuk odwiedził jest bardzo długa. Tylko w ostatnim roku startował m.in. w Krakowie, Kontancinie-Jeziornej, Wrocławiu czy Szczecinie.

Te wyjazdy pochłaniają lwią część jego budżetu. Reszta jest przeznaczana na sprzęt, który na szczęście nie jest zbyt drogi. Oprócz eleganckiego stroju, profesjonalny zawodnik potrzebuje właściwie tylko dobrego kija. - Mój kosztował około 900 zł. To wytrzymały sprzęt, zwłaszcza jeżeli się dba o niego w odpowiedni sposób. Jedyną rzeczą, którą trzeba często zmieniać jest tip, czyli końcówka kija. Ona jednak kosztuje góra 5 zł od sztuki - wyjaśnia lubelski snookerzysta.

Choć Kotiuk jest dopiero na początku swojej kariery, nie boi się stawiać sobie ambitnych celów. - Moim marzeniem jest zostanie mistrzem świata seniorów. Najpierw jednak muszę zakwalifikować się do najlepszej 50 snookerzystów na świecie. Jeżeli tam się znajdę, to utrzymanie z tego sportu będzie znacznie łatwiejsze.

Snooker

* Snooker powstał pod koniec XIX wieku. Został najprawdopodobniej wymyślony przez brytyjskich żołnierzy stacjonujących w Indiach, którym znudziła się gra w tradycyjny bilard.

* Pierwszym mistrzem świata w snookerze był Joe Davis, który w 1927 r. za triumf otrzymał 6 funtów. W kolejnych latach te stawki znacznie wzrosły. Obecnie najlepsi snookerzyści zarabiają średnio około miliona złotych rocznie.

* Ronnie O’Sullivan to prawdziwa ikona snookera na świecie. Pierwszy tytuł najlepszego zawodnika globu zdobył w wieku zaledwie 17 lat. Do Anglika należy również rekord świata w szybkości breaku maksymalnego. Wyczyszczenie stołu zajęło mu zaledwie 5 minut i 20 sekund.

* W Polsce ikonami snookera są Rafał Jewtuch i Przemysław Kruk. Oprócz zawodowej gry obaj panowie są również komentatorami Eurospotu. I właśnie dzięki temu drugiemu zajęciu zyskali sobie sporą rzeszę fanów.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium