Supernowoczesne centrum kompleksowego leczenia onkologicznego przy ul. Radziwiłłowskiej 13 w Lublinie, od której rozpoczęła się przebudowa i rozbudowa szpitala klinicznego nr 1, jest już prawie gotowe. W lutym ma przyjąć pierwszych pacjentów
– Wykończenie jest na finiszu, montowane są ostatnie meble. Oficjalne otwarcie planujemy wczesną wiosną, ale centrum zacznie działać już w lutym – zapowiada Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie.
W nowym, trzykondygnacyjnym budynku oprócz Kliniki Chirurgii Onkologicznej znajdą się zakłady chemioterapii i radioterapii. Inwestycja ma umożliwić leczenie pacjentów z chorobami onkologicznymi zgodnie z najwyższymi standardami, będzie również gwarantować kształcenie kadr medycznych w nowoczesnych warunkach.
Trwają też intensywne prace wykończeniowe w Pałacu Lubomirskich, gdzie znajdą się przede wszystkim sale dydaktyczno-szkoleniowe. Budynek ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.
Szybciej i kompleksowo
Lepsze warunki lokalowe to jednak nie wszystko. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia szpital mógł sobie także pozwolić na specjalistyczny sprzęt medyczny za 14 milionów złotych nie tylko dla jednostek, które będą działać przy Radziwiłłowskiej 13. – Chodzi o blisko 50 rodzajów aparatury medycznej dla kliniki chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej i nowotworów układu pokarmowego, kliniki chirurgii onkologicznej, kliniki anestezjologii i intensywnej terapii, a także doposażenie jednostek pomocniczych: zakładu radiologii lekarskiej, zakładu diagnostyki i terapii endoskopowej, przyklinicznej przychodni specjalistycznej oraz pracowni patomorfologii – wyliczał Adam Borowicz, dyrektor SPSK1 w Lublinie. Jak zaznaczył, dzięki temu pacjenci będą mogli być leczeni szybciej i kompleksowo.
Więcej chirurgii minimalnie inwazyjnej
Co na tym zyska pacjent? – Będziemy mogli rozszerzyć zabiegi chirurgii minimalnie inwazyjnej, które są bardziej korzystne dla pacjenta niż tradycyjne operacje, na przykład zabiegi laparoskopowe, czy system do fluorescencyjnego obrazowania nowotworów w czasie operacji – zaznacza prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 w Lublinie. – W połączeniu z nowymi warunkami lokalowymi, które zapewni odrębna inwestycja związana z rozbudową szpitala, będziemy mogli dorównać poziomem zachodniej części kraju.
Jak tłumaczył dyrektor Borowicz, dzięki nowoczesnej aparaturze pacjenci nie będą musieli być odsyłani do innych placówek. Szpital zapewni im kompleksową opiekę na miejscu. – Pacjenci onkologiczni będą mieli znacznie szybszą i lepszą diagnostykę, przez co skróci się czas hospitalizacji. Zapewnimy kompleksowość i ciągłość świadczeń – podkreśla Borowicz.
Zmiany przy ul. Głuskiej i Staszica
Centrum przy ul. Radziwiłłowskiej to część dużego wieloletniego projektu przebudowy i rozbudowy SPSK1 za 324 mln zł. Kolejny etap, który zakończy się w trzecim kwartale tego roku, to ul. Głuska, gdzie ma powstać Centrum Zdrowia Psychicznego. Inwestycja umożliwi szpitalowi rozwój psychiatrii środowiskowej oraz poszerzenie możliwości leczenia dzieci i młodzieży. – Nowy budynek i łącznik są już gotowe. Trwa przebudowa starego budynku – informuje Guzowska.
Potem czas na kolejne zmiany – przy ul. Staszica 11 i 16. Obydwa etapy zadania zostaną ukończone do 2022 roku. – Niezbędne jest przeniesienie niektórych jednostek, dotychczas ulokowanych w zabytkowych, poklasztornych pomieszczeniach do nowoczesnych, gwarantujących odpowiedni komfort pacjentom i personelowi medycznemu – zaznaczał Adam Borowicz, dyrektor SPSK1. – W budynkach przy ul. Staszica działa kilkanaście klinik, m.in. ginekologii onkologicznej, chirurgii, chorób wewnętrznych, hematoonkologii. Tak będzie również po przebudowie. Znajdzie się tam też główny blok operacyjny i 10 sal operacyjnych oraz lądowisko dla helikopterów pogotowia ratunkowego.