Lubelskie uczelnie kończą rekrutację na pierwszy rok studiów. Ale w swojej ofercie mają też propozycje dla tych, którzy studia już ukończyli i chcieliby dalej się rozwijać
– Studia podyplomowe są rozwiązaniem, które z jednej strony pozwala podnieść swoją wartość na rynku pracy, a z drugiej daje szansę na osobisty rozwój. Dla chcących awansować, pomagają rozwijać ścieżkę kariery i są szansą na zdobycie lepszej posady, a wypalonym zawodowo dają możliwość odświeżenia wiedzy, a także zmiany zawodu – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Koncepcje i metody
Największa lubelska uczelnia w swojej ofercie studiów podyplomowych ma ponad 80 kierunków. Wśród nich jest kilka nowości: podyplomowe studium prawa podatkowego, edukacja włączająca z projektowaniem uniwersalnym w pracy nauczyciela, psychologia edukacyjna z przygotowaniem pedagogicznym czy tłumaczenie audiowizualne.
– W ofercie kształcenia podyplomowego dużą popularnością cieszą się także studia „Menedżer XXI wieku” realizowane we współpracy z Europejskim Instytutem Psychologii Biznesu. Na studia zapraszamy osoby, które pracują lub chcą pracować na stanowiskach managerskich lub kierowniczych zarówno w małych, jak i dużych firmach. Absolwenci tego kierunku otrzymają przygotowanie merytoryczne i praktyczne przydatne do osiągnięcia sukcesu zawodowego w różnych branżach, w zmieniającej się rzeczywistości biznesowej. Poznają najnowsze koncepcje i metody zarządzania przedsiębiorstwem oraz innowacyjne techniki kierowania i motywowania pracowników – zachęca Adamska.
Światłowody i dane
W nadchodzącym semestrze siedem kierunków na studiach podyplomowych planuje uruchomić Politechnika Lubelska. Sporą popularnością cieszy się analiza danych.
– Stale rosnąca liczba danych generowana każdego dnia powoduje, że ten rynek dynamiczne się rozwija. W związku z tym posiadanie w swojej firmie specjalistów, którzy potrafią sprawnie wyszukiwać, segregować oraz analizować dane jest na wagę złota. Plan studiów oparty jest na doświadczeniu zespołu zdobytym w czasie wieloletniej współpracy i wspólnych projektów ze środowiskiem biznesowym – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni technicznej. Kolejna z propozycji jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na programistów.
Dlatego zachęcamy do uczestnictwa w studiach podyplomowych telekomunikacja światłowodowa. Studia kierujemy do osób, które pracują już w branży IT i chcą zwiększyć swoje kompetencje, ale również do tych wszystkich, którzy planują zmianę pracy i rozpoczęcie kariery w branży informatycznej. Słuchacze zdobędą gruntowną wiedzę na temat techniki światłowodowej, podstawowych urządzeń optoelektronicznych oraz metod modulacji stosowanych w telekomunikacji cyfrowej.
Genetyka sądowa
14 kierunków studiów podyplomowych proponuje Uniwersytet Przyrodniczy.
– Do najpopularniejszych należą m.in: radiologia weterynaryjna i studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych. Ciekawą propozycją jest genetyka sądowa, która jest realizowana we współpracy z Wojewódzką Komendą Policji. Popularne są kierunki dotyczące żywności i jej bezpieczeństwa. To już stały trend związany z obserwowanym wzrostem świadomości konsumentów artykułów spożywczych i nacisku na prowadzenie zdrowego stylu życia – podkreśla Agnieszka Wasilak z Biura Rekrutacji i promocji Kształcenia UP.
Studia podyplomowe przeznaczone są dla osób posiadających dyplom licencjata, inżyniera lub magistra.