Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

8 września 2021 r.
8:43

Pieniędzmi chcą zatrzymać młodych medyków w Polsce. Lekarze mają jednak wątpliwości

1 15 A A
Studenci otrzymają kredyt na kształcenie pod warunkiem 12-letniej pracy w publicznej ochronie zdrowia
Studenci otrzymają kredyt na kształcenie pod warunkiem 12-letniej pracy w publicznej ochronie zdrowia (fot. Archiwum)

Kredyt na kształcenie w zamian za 12 lat pracy w publicznej ochronie zdrowia. Studenci będą mogli z tego skorzystać już od 1 października. – Pomysł jest dobry, ale projekt ustawy budzi wiele wątpliwości – komentują tymczasem sami zainteresowani

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Możliwość wzięcia nawet 250 tysięcy kredytu na studia przewiduje projekt znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To propozycja dla studentów płatnych studiów medycznych w języku polskim. Chodzi o pokrycie z budżetu państwa w całości lub częściowo kosztów związanych ze studiami. Ponadto, taki kredyt będzie mógł być potem częściowo lub całkowicie umorzony.

Co zrobić, żeby go nie spłacać? Warunkiem jest praca w publicznej służbie zdrowia przez 12 lat od ukończenia studiów. W tym czasie trzeba też będzie uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową.

– Samo założenie jest dobre, bo ułatwia zdobycie wykształcenia. Jest jednak wiele niedomówień. Nie wiadomo na przykład, czy to propozycja tylko dla nowych studentów czy również tych, którzy kontynuują naukę – zwraca uwagę Daria Żuraw z samorządu studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Kolejna kwestia: co jeśli medyk nie zdąży zrobić specjalizacji w ciągu 12 lat z powodu np. urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego czy względów zdrowotnych? Czy to go automatycznie wykluczy z jakiegokolwiek umorzenia kredytu? – zastanawia się studentka.

Takich wątpliwości jest więcej. – Pewnego rodzaju pułapką jest też warunek uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową. Przecież preferencje, jeśli chodzi o wymarzoną specjalizację, mogą się zmienić w trakcie studiów. Zmienić może się też sytuacja w ochronie zdrowia, a wraz z nią priorytety – tłumaczy Daria Żuraw. – Student, decydując się więc na taki kredyt, nie do końca może mieć świadomość takich zmian. Nie są też jasne zasady przyznawania kredytu, np. ilu studentów będzie mogło z niego skorzystać.

Czy może to pomóc w rozwiązaniu problemu z brakiem lekarzy? – Sama idea jest dobra, ale nie jest niczym nowym. Takie rozwiązania są od lat są praktykowane na przykład w USA czy Kanadzie. Są tam fundowane studia albo przeznaczana konkretna pula miejsc dla medyków, którzy w zamian za to będą chcieli pracować w publicznej opiece zdrowotnej – mówi Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. Zaznacza: – Trudno jednak powiedzieć jak to się przyjmie w Polsce i jakie będzie zainteresowanie wśród studentów, które automatycznie przełożyłoby się na poprawę sytuacji kadrowej w ochronie zdrowia.

Prezes LIL również zwraca uwagę na zapis o dziedzinie uznanej za priorytetową. – Pytanie, które specjalności będą uznane za priorytetowe i kto będzie odpowiadał za taką klasyfikację, w sytuacji kiedy teraz w prawie każdej brakuje lekarzy, a ci którzy pracują są w wieku emerytalnym lub za chwile go osiągną – zaznacza Leszek Buk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jay Blankenau – nowy rozgrywający Bogdanki Arki Chełm

Trzy mistrzostwa i udział w igrzyskach. Ciekawe CV nowego siatkarza Bogdanki Arki Chełm

Bogdanka Arka Chełm ogłosiła pierwszy transfer przed sezonem 2024/2025. Nowym rozgrywającym chełmskiego zespołu został reprezentant Kanady Jay Blankenau.

Bartosz Bańbor zdobył we wtorek 13 punktów dla Motoru w Grudziądzu

Znowu bez punktów w Ekstralidze U24. Motor tym razem przegrał w Grudziądzu

W poniedziałek wysoka porażka w Toruniu, a we wtorek trochę niższa w Grudziądzu. Tym razem młoda drużyna Motoru Lublin uległa Mebelkom GKM 39:51. To piąta przegrany mecz „Koziołków” w Ekstralidze U24.

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO
ZDJĘCIA
galeria

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO

Zamojskie ZOO rozrasta się i powitało nowych lokatorów. Część z nich przyszła na świat w placówce, a pozostali przyjechali z innych ogrodów zoologicznych.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek
NA GRANICY

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek

Buty z Chin nie trafią na ukraiński rynek. Podrobiony towar zatrzymali celnicy.

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

Predator Games 2023
E-SPORT

Wielkie granie, czyli szkolny turniej dla 55 000 uczniów

W pierwszym sezonie Predator Games, międzyszkolnych rozgrywek esportowych grało 16 384 uczniów z 1024 placówek edukacyjnych w Polsce. Grali w Fortnite, Rocket League i League of Legends. A jakie są plany na tegoroczny turniej Predator Games?

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium