Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 kwietnia 2015 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Nowa elektrociepłownia w Lublinie? Jeszcze jej nie ma, a już rozgrzewa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Czy elektrociepłownia na paliwo ze śmieci to dobry pomysł? Mieszkańcy okolicy boją się fetorów i zanieczyszczenia powietrza. Inwestor twierdzi, że powietrze stanie się wręcz czystsze. Argumenty obu stron musi teraz zważyć Ratusz, choć wydaje się być przychylny tej inwestycji. Do 21 kwietnia w sprawie kontrowersyjnej instalacji potrwają konsultacje społeczne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instalacja do przetwarzania paliwa z odpadów na prąd i ciepło miałaby być nową częścią elektrociepłowni Megatem EC działającej od lat przy ul. Mełgiewskiej w dzielnicy Tatary.

O sprawie zrobiło się głośno w listopadzie, gdy inwestor złożył w Ratuszu dokument niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej, bez której nie ma mowy o takiej inwestycji.

Do poprawki

Okazało się jednak, że zakład wywołuje bardzo duże kontrowersje, a dokumenty w wielu miejscach są zbyt mało treściwe. Uwagę na to zwróciła zarówno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jak też sanepid, czy Urząd Miasta. Ze złożonego przez spółkę raportu nie można było m.in. wywnioskować jak dużo starych opon będzie mogło trafiać do instalacji jako paliwo uzupełniające. Wszystkie wspomniane instytucje zażądały wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu. Spółka złożyła takie dokumenty, a teraz cała procedura rusza na nowo.

W nowej dokumentacji spółka poinformowała, że jednak nie będzie spalać w instalacji ani opon, ani wysuszonych osadów z oczyszczalni ścieków, choć w pierwszej wersji mowa była również o takim paliwie.

Co tu trafi?

Każdego dnia w nowym bloku elektrociepłowni spalanych miałoby być od 338 do 385 ton paliwa z odpadów. Inwestor podaje, że paliwo miałoby być dowożone ciężarówkami przez ul. Mełgiewską i Tokarską.

W ciągu godziny byłoby to siedem pojazdów. Rozładunek ma następować poprzez specjalne śluzy bezpośrednio do bunkra magazynowego, w którym panować ma podciśnienie zasysające powietrze tak, by odory nie wydostawały się poza bunkier. W pomieszczeniu tym paliwo RDF (bo tak się ono nazywa) ma być mieszane, bo może różnić się składem w zależności od dostawcy, ale też od... pory roku.

- Skład będzie zmienny z uwagi na jego niejednorodność w zależności od odpadów komunalnych (...) trafiających do punktów przetwarzania odpadów oraz pory roku - czytamy w dokumentach inwestora. - Z tego też względu konieczny jest bufor w postaci bunkra, w którym dostarczane z różnych tras i dostawców odpady będą uśredniane poprzez mieszanie.

Co więcej, odpady będą tu trafiać nie tylko z Lublina i okolic, bo tych będzie za mało. Spółka przyznaje, że konieczne będzie przywożenie ich także z bardziej odległych zakątków regionu.

Co dalej?

Do 21 kwietnia trwać będą rozpoczęte kilka dni temu konsultacje społeczne. Każdy z mieszkańców ma prawo zgłosić swoje uwagi, zastrzeżenia i pytania do tego projektu.

Mieszkańcy dzielnicy Tatary obawiają się tego zakładu. Zebrali już osiem tysięcy podpisów pod protestem przeciwko takiej spalarni. Składali je nie tylko lokatorzy budynków na Tatarach, ale też mieszkańcy innych, odleglejszych dzielnic. Twierdzą, że do powietrza będą się dostawać szkodliwe substancje. Tymczasem spółka twierdzi, że powietrze będzie bardziej czyste, bo nowy blok na paliwo z odpadów ma zastąpić częściowo ten tradycyjny, na węgiel, który musi spełniać znacznie mniej rygorystyczne normy.

Żeby grzało

To właśnie zastąpienie tradycyjnych bloków energetycznych jest wskazywane przez Megatem EC jako główny powód budowy takiej instalacji. Spółka twierdzi, że od roku 2016 r., a najpóźniej od roku 2020 w życie mają wejść wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie emisji przemysłowych.

- Oba źródła ciepła zasilające system ciepłowniczy Lublina wymagały będą radykalnej przebudowy, lub zostaną zamknięte - twierdzi inwestor w uzupełnieniach do raportu. - Budowa bloku ma za zadanie częściowe zastąpienie likwidowanych urządzeń, przez co w części zostanie pokryty deficyt mocy spowodowany zmniejszeniem mocy zainstalowanej w Megatem z obecnych 383 MWt do przewidywanych 217 MWt od roku 2016.

Miasto chce

Kontrowersyjna inwestycja była niedawno dla jednego z radnych powodem do oficjalnego wystąpienia do prezydenta Lublina z pytaniem o plany wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi na jego pismo Ratusz chwali bardzo rozwiązania stosowane w Kopenhadze.

- Połowa odpadów generowanych przez miasto trafia do recyclingu, a pozostała część jest wykorzystywana do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej - czytamy w piśmie Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta. - Dzięki temu obywatele postrzegają odpady przez pryzmat ich ponownego wykorzystania, jako źródło ciepła i energii dostarczanej do domów i przedsiębiorstw.

Według przytaczanych przez Ratusz danych, jeden worek domowych odpadów to dla przeciętnego gospodarstwa domowego energia elektryczna na 3,5 godziny i 4 godziny ogrzewania.

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium