Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 kwietnia 2015 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Nowa elektrociepłownia w Lublinie? Jeszcze jej nie ma, a już rozgrzewa

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A

Czy elektrociepłownia na paliwo ze śmieci to dobry pomysł? Mieszkańcy okolicy boją się fetorów i zanieczyszczenia powietrza. Inwestor twierdzi, że powietrze stanie się wręcz czystsze. Argumenty obu stron musi teraz zważyć Ratusz, choć wydaje się być przychylny tej inwestycji. Do 21 kwietnia w sprawie kontrowersyjnej instalacji potrwają konsultacje społeczne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Instalacja do przetwarzania paliwa z odpadów na prąd i ciepło miałaby być nową częścią elektrociepłowni Megatem EC działającej od lat przy ul. Mełgiewskiej w dzielnicy Tatary.

O sprawie zrobiło się głośno w listopadzie, gdy inwestor złożył w Ratuszu dokument niezbędny do uzyskania decyzji środowiskowej, bez której nie ma mowy o takiej inwestycji.

Do poprawki

Okazało się jednak, że zakład wywołuje bardzo duże kontrowersje, a dokumenty w wielu miejscach są zbyt mało treściwe. Uwagę na to zwróciła zarówno Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jak też sanepid, czy Urząd Miasta. Ze złożonego przez spółkę raportu nie można było m.in. wywnioskować jak dużo starych opon będzie mogło trafiać do instalacji jako paliwo uzupełniające. Wszystkie wspomniane instytucje zażądały wyjaśnień oraz uzupełnienia raportu. Spółka złożyła takie dokumenty, a teraz cała procedura rusza na nowo.

W nowej dokumentacji spółka poinformowała, że jednak nie będzie spalać w instalacji ani opon, ani wysuszonych osadów z oczyszczalni ścieków, choć w pierwszej wersji mowa była również o takim paliwie.

Co tu trafi?

Każdego dnia w nowym bloku elektrociepłowni spalanych miałoby być od 338 do 385 ton paliwa z odpadów. Inwestor podaje, że paliwo miałoby być dowożone ciężarówkami przez ul. Mełgiewską i Tokarską.

W ciągu godziny byłoby to siedem pojazdów. Rozładunek ma następować poprzez specjalne śluzy bezpośrednio do bunkra magazynowego, w którym panować ma podciśnienie zasysające powietrze tak, by odory nie wydostawały się poza bunkier. W pomieszczeniu tym paliwo RDF (bo tak się ono nazywa) ma być mieszane, bo może różnić się składem w zależności od dostawcy, ale też od... pory roku.

- Skład będzie zmienny z uwagi na jego niejednorodność w zależności od odpadów komunalnych (...) trafiających do punktów przetwarzania odpadów oraz pory roku - czytamy w dokumentach inwestora. - Z tego też względu konieczny jest bufor w postaci bunkra, w którym dostarczane z różnych tras i dostawców odpady będą uśredniane poprzez mieszanie.

Co więcej, odpady będą tu trafiać nie tylko z Lublina i okolic, bo tych będzie za mało. Spółka przyznaje, że konieczne będzie przywożenie ich także z bardziej odległych zakątków regionu.

Co dalej?

Do 21 kwietnia trwać będą rozpoczęte kilka dni temu konsultacje społeczne. Każdy z mieszkańców ma prawo zgłosić swoje uwagi, zastrzeżenia i pytania do tego projektu.

Mieszkańcy dzielnicy Tatary obawiają się tego zakładu. Zebrali już osiem tysięcy podpisów pod protestem przeciwko takiej spalarni. Składali je nie tylko lokatorzy budynków na Tatarach, ale też mieszkańcy innych, odleglejszych dzielnic. Twierdzą, że do powietrza będą się dostawać szkodliwe substancje. Tymczasem spółka twierdzi, że powietrze będzie bardziej czyste, bo nowy blok na paliwo z odpadów ma zastąpić częściowo ten tradycyjny, na węgiel, który musi spełniać znacznie mniej rygorystyczne normy.

Żeby grzało

To właśnie zastąpienie tradycyjnych bloków energetycznych jest wskazywane przez Megatem EC jako główny powód budowy takiej instalacji. Spółka twierdzi, że od roku 2016 r., a najpóźniej od roku 2020 w życie mają wejść wymogi dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie emisji przemysłowych.

- Oba źródła ciepła zasilające system ciepłowniczy Lublina wymagały będą radykalnej przebudowy, lub zostaną zamknięte - twierdzi inwestor w uzupełnieniach do raportu. - Budowa bloku ma za zadanie częściowe zastąpienie likwidowanych urządzeń, przez co w części zostanie pokryty deficyt mocy spowodowany zmniejszeniem mocy zainstalowanej w Megatem z obecnych 383 MWt do przewidywanych 217 MWt od roku 2016.

Miasto chce

Kontrowersyjna inwestycja była niedawno dla jednego z radnych powodem do oficjalnego wystąpienia do prezydenta Lublina z pytaniem o plany wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W odpowiedzi na jego pismo Ratusz chwali bardzo rozwiązania stosowane w Kopenhadze.

- Połowa odpadów generowanych przez miasto trafia do recyclingu, a pozostała część jest wykorzystywana do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej - czytamy w piśmie Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta. - Dzięki temu obywatele postrzegają odpady przez pryzmat ich ponownego wykorzystania, jako źródło ciepła i energii dostarczanej do domów i przedsiębiorstw.

Według przytaczanych przez Ratusz danych, jeden worek domowych odpadów to dla przeciętnego gospodarstwa domowego energia elektryczna na 3,5 godziny i 4 godziny ogrzewania.

Pozostałe informacje

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

Anna Nehrebecka weźmie udział w spotkaniu zaplanowanym na środę, 27 listopada
27 listopada 2024, 18:30

Anna Nehrebecka i Tomasz Włosok w Zamościu. Będą gośćmi Alchemii Kina

Z udziałem aktorów Anny Nehrebeckiej i Tomasza Włosoka oraz krytyka Łukasza Maciejewskiego odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Alchemii Kina. Na ten filmowy przegląd, promujący polskie produkcje zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Ulica 1 Maja (na zdj.) wraz z al. Lipową i ul. Bochotnica do niedawna tworzyły kilkukilometrowy fragment drogi wojewódzkiej nr 830. Po zmianach cały ten odcinek trafił w ręce miasta Nałęczów
galeria

Kaskadowa degradacja dróg w centrum Nałęczowa

Otwarcie obwodnicy Nałęczowa doprowadziło do szybkiej, kaskadowej degradacji blisko czterokilometrowego fragmentu byłej drogi wojewódzkiej nr 830. Ulice w centrum uzdrowiska najpierw trafiły w ręce powiatu puławskiego, a następnie zostały podarowane gminie

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemu bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu
WAŻNE INFORMACJE
galeria

Prawie 3 tys. mieszkańców lubelskiej dzielnicy będzie ewakuowanych z powodu znalezienia niewybuchu

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

Mecz w Szczecinie będzie dla Julii Ostrowskiej okazją do budowania swojej pozycji w zespole Górnika

W weekend zostanie rozegrana druga runda rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

W tej fazie województwo lubelskie ma aż trzech przedstawicieli

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej
galeria

Prezent za grube pieniądze. Pacjentom będzie lepiej

Gdyby chcieli to wszystko kupić, musieliby wydać jakieś 500, może nawet 600 tys. zł. Ale nie wydali. Spory transport sprzętu zupełnie za darmo dotarł do szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Skorzystają na tym pacjenci

Na targach prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie sprzętu i technologii wspierających pracę służb więziennych.
galeria

Niecodzienne targi w Lublinie - # Więziennictwo- Nowinki dla osadzonych i strażników

W dniach 14-15 listopada w Lublinie odbywa się ogólnokrajowa konferencja i targi służby więziennej #Więziennictwo, które stanowią platformę do dyskusji na temat kluczowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego w Polsce. W wydarzeniu bierze udział 70 wystawców. Ale głownie chodzi o przedstawienie aktualnego stanu systemu penitencjarnego, zaprezentowanie innowacji w zakresie technologii więziennych, a także wymiana doświadczeń i idei na temat przyszłości tego sektora

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

SM Czuby w Lublinie ogłasza KONKURS NA STANOWISKO PREZESA ZARZĄDU

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Umowa majątkowa małżeńska? Bezpłatne porady notariuszy - kiedy?

Notariusze zapraszają na dni otwarte. W ramach wydarzenia będzie można porozmawiać z ekspertami o swoich sprawach majątkowych

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Z maczetą i bronią na innego kierowcę

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który zaatakował i pobił kierowcę auta, które jechało przed nim. Powodem było to, że kierowca rzekomo utrudniał mu przejazd

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Lubelski Rower Miejski zapada w zimowy sen

Z uwagi na zmianę warunków atmosferycznych miasto zdecydowało, że na ulicach lublina pozostanie mniej rowerów miejskich.

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

O 14 w całej Polsce zawyły syreny. W hołdzie dla zmarłego ratownika

W czwartek o godzinie 14 w całej Polsce zawyły syreny strażackie i policyjne. To w hołdzie zmarłemu ratownikowi, który zginął w środowym wypadku w Jedlińsku koło Radomia.

Ustawa ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców w przypadku wystąpienia zagrożenia.

Będą pieniądze na obronę i ochronę ludności: „Każdy Polak i Polka będzie miał prawo do schronienia”

Wszystkie samorządy w Polsce, w tym także Lublin, otrzymają środki na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w sytuacjach zagrożenia. W planach Lublina jest przeniesienie Centrum Zarządzania Kryzysowego na ulicę ul. Spokojną.

Poprzednika odwołali. Ppłk Andrzej Pietruszka nowym dyrektorem więzienia
galeria

Poprzednika odwołali. Ppłk Andrzej Pietruszka nowym dyrektorem więzienia

Ppłk Andrzej Pietruszka zajął miejsce zdymisjonowanego ppłk Dariusza Bochyńskiego. Poprzedni dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu stracił stanowisko po ucieczce ze szpitala mężczyzny aresztowanego za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium