Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 lipca 2016 r.
9:37

Po co uczestniczą w Światowych Dniach Młodzieży? Dla przeżyć duchowych, dla papieża, dla ludzi

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
Jakub Drozd jeszcze w Lublinie
Jakub Drozd jeszcze w Lublinie

Motywacje pielgrzymów są różne: dla jednych uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży to przede wszystkim doświadczenie duchowe, drudzy nastawieni są głównie na kontakt z innymi ludźmi, poznanie osób z całego świata, przyjacielską atmosferę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jadę do Krakowa, bo chcę zobaczyć, jak wszyscy się jednoczą - mówił nam podczas Areny Młodych Bartłomiej Wójcik.

- Chciałem spotkać się z młodzieżą z innych krajów - wyjaśnia Adam z Puław.

- Najważniejsze w tym wszystkim jest spotkanie z Bogiem. Bóg objawia się na różne sposoby, także w innym człowieku, dlatego potrzebna jest jedność - dodaje Piotr Pawlak ze Świdnika. 

- Ja się po prostu na takich imprezach świetnie bawię - przyznaje Marcin z Lublina.

- Najważniejsze jest spotkanie z papieżem - twierdzi Patrycja Marciniak.

- To niesamowite, że ludzie są dla siebie bardzo sympatyczni bez względu na narodowość. Uważam, że takie doświadczenie duchowe każdemu jest czasem potrzebne - mówi Jakub Drozd, który wraz ze swoją wspólnotą neokatechumenalną do Krakowa planuje wyjechać w sobotę.

Kraków zaczynał się w Lublinie

W sobotę w Lublinie odbyła się Arena Młodych, kulminacyjne wydarzenie lubelskich obchodów Światowych Dni Młodzieży.

W religijnej imprezie udział wzięło kilkanaście tysięcy osób z całego świata. Większość obcokrajowców nie kryła, że Polska wywarła na nich duże wrażenie.

- W Polsce mieszkają bardzo mili ludzie, Lublin to piękne miasto - mówił nam Alessio Tomba z Włoch.

- To piękne miasto, ludzie są świetni, ciągle się uśmiechają. Jestem tu zaledwie od dwóch dni, a już kocham to miejsce - nie krył entuzjazmu pielgrzym z Tuluzy.

W niedzielę pielgrzymi żegnali się z rodzinami, u których mieszkali, a w poniedziałek do Krakowa wyruszyła pierwsza tura pielgrzymów. Polacy jechali pociągami, obcokrajowcy wynajętymi autokarami. Śpiewy po polsku i francusku.

- We wtorek, jako grupa z Lublina, uczestniczyliśmy w otwarciu Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach, było chyba 200 tys. osób - mówi Joanna Skałba, która w poniedziałek przyjechała do Krakowa. - Jest niesamowicie, wszyscy się pozdrawiają, atmosfera jest bardzo przyjazna - chwali i na potwierdzenie swoich słów wspomina swoją podróż tramwajem. - Jechaliśmy przez Kraków, gdy nagle ktoś po polsku zaczął śpiewać hymn światowych Dni Młodzieży, dosłownie po chwili do śpiewającego dołączyła się grupa Francuzów, która śpiewała hymn w swoim języku. To bardzo budujące, widać, że większość ludzi wie, po co tu przyjechała.

We wtorek młodzież uczestniczyła w Pielgrzymce Miłosierdzia do Łagiewnik. W jej ramach odwiedzili Centrum Jana Pawła II oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

- Na polach w Łagiewnikach rozstawione były konfesjonały, spowiedzi odbywały się w różnych językach. Widać było, że mnóstwo pielgrzymów potrzebuje tego sakramentu - opowiada Joanna.

O godzinie 17.30 we wtorek odbyła się msza św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. - Na początku wydawało się, że wszyscy są trochę rozproszeni, nie każdy jeszcze czuł ducha Światowych Dni Młodzieży, ale bardzo szybko połączyliśmy się w modlitwie. Po mszy świętej widać było w pielgrzymach masę pozytywnej energii - dodaje Joanna. - Pielgrzymi zostają na starówce do późnych godzin wieczornych, bawią się, śpiewają.

Chrześcijański charakter

Mieszkańcy Krakowa, jak opowiada nasza rozmówczyni, też są pozytywnie nastawieni. - Duże wrażenie robi też organizacja. Co prawda panuje lekka dezinformacja, ale to podczas takich imprez jest nieuniknione i nie można mieć o to pretensji. Spotkaliśmy się z życzliwością ze strony krakowskiej komunikacji miejskiej. Gdy pociągi były przepełnione i nie mogliśmy wrócić na miejsce noclegu w Olszanicy, specjalnie dla naszej 20-osobowej grupy podstawiony został autobus miejski.

Karol Staszczyk, który na Arenie Młodych śpiewał w chórze zespołu Guadalupe, a obecnie znajduje się w Krakowie, zwraca uwagę na szczególny, chrześcijański charakter wydarzenia.

- Widać, że jesteśmy wśród chrześcijan, katolików, wszyscy są wobec siebie przyjaźni, pomagają sobie.

Grupa, z którą do Krakowa przyjechał chórzysta, zamieszkała w szkole w Miechowie, około 40 km od Krakowa. - Mamy dobrą opiekę, prowadzą nas wolontariusze.

Dla Karola najważniejsze jest przeżycie duchowe. - Oczywiście, spotkanie z papieżem jest ważne i wyjątkowe, to przecież następca św. Piotra, ale najważniejsze jest doświadczenie religijne związane ze Światowymi Dniami Młodzieży - przyznaje.

Bezpieczeństwo

W czasie, gdy w Polsce organizowano Światowe Dni Młodzieży na zachodzie Europy doszło do kolejnych zamachów terrorystycznych. W związku z tymi wydarzeniami oraz przewidywaną wysoką frekwencją (oficjalnie zarejestrowanych jest 562 tys. pielgrzymów, ale w rzeczywistości może ich być znacznie więcej) w skali kraju na nogi postawiono w sumie ponad38 tys. funkcjonariuszy, między innymi policjantów, strażników granicznych, strażaków.

W samym Krakowie nad bezpieczeństwem czuwa ok. 12 tys. policjantów. Mimo ostatnich tragicznych wydarzeń w Europie, pielgrzymi zachowują optymizm.

- Czuję się bezpiecznie, wszystko przecież jest dobrze zabezpieczone przez służby - mówi Karol Staszczyk. Z kolei Katarzyna Jachymek z Lublina uważa, że strach należy przezwyciężyć. - Słyszałam, że wielu młodych ludzi bało się wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży ze względu na ostatnie wydarzenia. Rozumiem te wątpliwości, w końcu nigdy nic nie wiadomo, ale uważam, że to, po co się spotykamy, jest dużo ważniejsze niż strach. To w pewnym sensie próba wiary.

Papież Franciszek w Krakowie

Papież Franciszek przyleciał na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice w środę po południu. Swoją wizytę w Polsce rozpoczął od przyjazdu na Wawel. Następnie złożył kurtuazyjną wizytę u prezydenta RP.

Na piątek zaplanowane są wizyty w Auschiwtz oraz obozie Birkenau. Tego samego dnia Ojciec Święty ma w planach odwiedziny w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.

O godzinie 18 ma się odbyć Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży. Następny dzień w Polsce papież rozpocznie od wizyty Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, kwadrans po godz. 9 rozpocznie się Liturgia Pojednania, następnie - o godzinie 10.30 - odbędzie się msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Na godzinę 13 przewidziany jest obiad z młodzieżą.

Największe zgromadzenie młodych ma - według programu - odbyć się na Campus Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki. Papież przybędzie do Brzegów około godziny 19.

W niedziele rano papież pobłogosławi budynki Caritasu na Campus Misericoriae. O godzinie 10 ma rozpocząć się msza święta na zakończenie Światowych Dni Młodzieży. Następnie, o godzinie 17 na Tauron Arena papież ma spotkać się z wolontariuszami oraz organizatorami ŚDM. Na godzinę 18.15 zaplanowano uroczyste pożegnanie Ojca Świętego. Najważniejsze wydarzenia z pobytu papieża w Polsce transmitować będzie Telewizja Polska.

Od 1985 roku

Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1985 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Pierwsze spotkanie młodzieży z całego świata odbyło się w Rzymie. Od tamtej pory religijny festiwal organizowany jest średnio co dwa-trzy lata.

W pierwszych ŚDM wzięło udział ok. 300 tys. osób. Dotychczas najwięcej pielgrzymów wzięło udział w ŚDM w Manili (ok. 4 mln osób).

Na poprzednie spotkania, które odbyły się w 2013 roku w Rio de Janeiro przyjechało ok. 3,7 mln osób.

ŚDM w Polsce organizowane są po raz drugi. Pierwszy raz odbyły się w 1991 roku w Częstochowie, gdzie zgromadziło się ok. 1,6 mln osób.

Każde obchody ŚDM mają swoje motto. Brazylijskim obchodom przyświecała fraza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19). Motto tegorocznego festiwalu to: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

Arena Młodych w Lublinie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium