Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 lipca 2009 r.
23:02
Edytuj ten wpis

Polska mapa tortur

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A

W średniowiecznym Lublinie tortury byly na porządku dziennym. Byla to podstawowa metoda przesluchiwania podejrzanych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wtedy warunkiem uzyskania zwolnienia lub kary bylo to, ze delikwent musial sam przyznac sie do winy - mówi Grazyna Jakiminska, kierownik Muzeum Historii Miasta Lublina. - Niektórzy nie chcieli sie przyznac sami, wiec pomagano im torturami. Bywalo, ze ludzie przyznawali sie nawet do tego, czego nie zrobili.

Tortury bardzo dobre

Prof. Jaroslaw Warylewski, kierownik Katedry Prawa Karnego Materialnego i Wykonawczego tak tlumaczy stosowanie tortur.

- Dla uzyskania przyznania kazdy środek byl dobry, a tortury nalezaly do sprawdzonych i pewnych sposobów naklonienia oskarzonego by wyznal swe winy. To, ze wyznanie takie bylo wymuszone cierpieniami i bólem nie stanowilo okoliczności umniejszającej jego wartośc. Nic zatem dziwnego, ze przez wieki stosowania tortur ludzkośc dopracowala do perfekcji mechanizmy sluzące do zadawania bólu. Takie urządzenia, jak gruszka, lawa do wyciągania, "zelazna dziewica”, czy róznego rodzaju zgniatacze to nierzadko inzynieryjne majstersztyki.

Sebastian Klonowic notuje

Lubelskie tortury odbywaly sie w katuszy mieszczącej sie w podziemiach miejskiego Ratusza stojącego na środku Rynku. Byli przy nich obecni czlonkowie sądu, kat i jego pomocnicy oraz siedzący za przepierzeniem pisarz.

- Notowal wszystko: pytania zadawane przez lawników i odpowiedzi meczonego - mówi Jakiminska. - Chcąc nie chcąc pisarz nieraz czul zza przepierzenia swąd przypalanego ciala.

Najslynniejszym z pisarzy sądowych byl Sebastian Fabian Klonowic. Zajmowal sie on nie tylko powazniejszą literaturą, ale tez spisywaniem tego, co wyjeczeli wieLniowie. Nie byla to praca przyjemna, bo w katuszy smród panowal okropny. Nie bylo tam okien, a podsądni swe potrzeby fizjologiczne zalatwiali pod siebie.

Najpierw po dobroci

W katuszy byl tez cyrulik na wszelki wypadek, gdyby kat co nieco przesadzil. Wszystko odbywalo sie wedlug ściśle określonej procedury. Podsądny najpierw mial mozliwośc unikniecia tortur, bo sedziowie pytali go, czy przyzna sie po dobroci. Jeśli to nie pomagalo, wtedy do akcji wkraczal kat.

Ten mial kilka metod do wyboru: sposobem glównym bylo rozciąganie przesluchiwanego, co konczylo sie wylamaniem stawów. Na porządku dziennym bylo tez lamanie rąk, wykrecanie konczyn, rozciąganie na kole, przypalanie woskiem albo pochodnią.
Kolo egzekucyjne

Lamanie kolem bylo jedną z popularniejszych metod w Poslce. - Generalnie byla to kara przewidziana za zabójstwo oraz za przestepstwa szczególnie okrutne - tlumaczy Jaroslaw Warylewski. - Czestym obostrzeniem lamania kolem bylo wleczenie na miejsce egzekucji konmi i szarpanie ciala rozgrzanymi do czerwoności cegami. Celem bylo nie tylko pozbawienie zycia skazanca, ale i pohanbienie jego ciala przez polamanie i zdeformowanie.

Do wykonywania tej kary uzywano dwóch rodzajów kól: zwyklego i tzw. egzekucyjnego, które bylo zaopatrzone w metalowe, ostro zakonczone nasadki, umocowane na obreczy kola.

Wisielec na murze

Proces sądowy nie dla wszystkich byl koncem meki. Ówczesny wymiar sprawiedliwości znal wiele bardzo okrutnych kar. W zamkowej wiezy znajdowaly sie dwa wiezienia. Górne przeznaczone bylo dla szlachty skazanej za dlugi. Byl tu i piec, i okno, i podloga.

Dolne wiezienie zarezerwowane bylo dla najgorszych przestepców skazanych na śmierc, którzy czekali tam na egzekucje. Nie bylo w nim ani światla, ani ogrzewania zaś jedzenie dla wieLniów opuszczano na linach podobnie jak... ich samych. To byla najgorsza forma odsiadki w Lublinie.

Meki konczyla egzekucja. Skazanców wieszano poza granicami miasta w murach, w rejonie dzisiejszej kapliczki na skraju Ogrodu Saskiego, blisko al. Dlugosza. Ściecie bylo rzadziej stosowane.

Klatka blaznów

We Wroclawiu mieli zaś tzw. klatke blaznów. Byla to znacznych rozmiarów metalowa konstrukcja, w której mieścilo sie naraz kilka osób. Wystawiano ją w publicznych miejscach, najcześciej na Rynku, celem ośmieszenia zamknietych. Klatka pojawila sie w 1575 r. i zamykano w niej najcześciej pijaków i osoby zaklócające cisze nocną.

Na Dolnym Śląsku, w Glogowie, uzywano zaś "zelaznej dziewicy”, metalowej skrzyni z glową kobiety i kolcami w środku. Torturowana osoba byla zamykana w środku. "Zelazna dziewica” byla szczególnie popularna w Niemczech, gdzie uzywano jej jeszcze w XIX wieku.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium