Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2007 r.
15:41
Edytuj ten wpis

Puderniczka i Jesziwa

0 0 A A

Jest srebrna i nieduża. W środku resztki pudru i zatarta dedykacja: Od J.M. 5 III 1939.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Henryka dostała ją od Hajki, kiedy sołtys Sadowski z Głuska prowadził żydowską dziewczynę do kozy. Wyszeptała: Henia, proszę, przechowaj to. Rano do aresztu przyszedł granatowy policjant; Polak. Zaprowadził Hajkę, jej siostrę Hankę i ich matkę na kirkut. Wyjął pistolet i zastrzelił. Srebrna puderniczka leżała w szafie Henryki Grochowskiej 55 lat. Teraz zaniesie ją do Jesziwy.

Zaniesie, bo przeczytała w Dzienniku, że na ulicy Lubartowskiej w Lublinie znów będzie synagoga. A w podziemiach Jesziwy, największej przedwojennej wyższej szkoły talmudycznej na świecie, będzie muzeum.
- Zaraz przypomniała mi się srebrna puderniczka od Hajki. Trzymałam ją jak skarb - mówi Henryka Grochowska i podchodzi do biblioteczki. Wyciąga zawiniątko: kilka srebrnych widelców i malutka puderniczka.

Hajka od cebularzy

- Widelce dostałam w '42 od Żydów w Głusku. Tych, co uciekli do lasu przed wywózką na lubelskie getto. Za chleb - opowiada. - Ile ja wtedy miałam lat? Może 13. Z Hajką Furtak chodziłam do szkoły powszechnej. To była moja kochana przyjaciółka - ciągnie Grochowska.
Rodzice Hajki mieli w Głusku piekarnię i sklep.
- Najlepsze były gorące cebularze. Z białego ciasta. Na placek kładli plasterki cebuli, sypali makiem i układali w chlebowym piecu. Na skraju. Zajadałyśmy się z Hajką. Te cebularze, to proszę pana pamiętam do dziś. minęło pół wieku, a zapach został.
Listopad '42: Niemcy wyłapali Żydów z Głuska i zawieźli do getta w Lublinie. Rodzinie Hajki udało się uciec do lasu.
- Coś podkusiło ojca Hajki, żeby podejść do domu. Zajrzał do piekarni. Serce nie wytrzymało. Umarł. Hajka czekał na ojca. Nie wracał. Wyrwała się z siostrą Hanką i matką do domu. Przez drzwi zobaczyły martwego ojca. Z szoku wybiegły na ulicę. Wtedy zobaczył je sołtys Sadowski i zabrał do kozy - Grochowska pobiegła za nimi. Hajka wyciągnęła puderniczkę i wyszeptała: Przechowaj to, proszę, bo nie wiem, co będzie jutro.

Nie ma Żydów, jest Jesziwa

Nazajutrz sołtys Sadowski zadzwonił po granatowego policjanta; też Polaka. Ten wyprowadził Hajkę, Hankę i jej matkę z aresztu. Może rzucił szorstkim głosem: Idziemy!
- Wziął biedną Hajkę, Hanię, matkę ich i wyprowadził na kirkut. Wyjął pistolet. Zastrzelił po kolei - mówi Grochowska. - Jak bezpańskie psy. Taki to koniec historii - dodaje wzruszona Henryka. - Jak przeczytałam, że Jesziwę na Lubartowskiej otwierają, że tam niby muzeum Żydów ma być, to sobie pomyślałam, że pamiątkę po Hajerce oddam na dar.
Nie ma już w Lublinie synagogi "Maharszal szul" z 1567 roku.
Nie ma stojącej obok niej małej bożnicy, ani uczelni talmudycznej, domu gminy, rzeźni i cechowych bożniczek.
Nie ma synagogi Abrahama Heilperna, ani synagogi Saula Wahla.
Nie ma klojz cadyka Jakuba Icchoka Horowitza, zwanego Widzącym z Lublina.
Nie ma klojz cadyka Lejba Eigera, zwanego Płaczącym cadykiem.
Jest tylko malutka bożniczka Bractwa Tragarzy Zwłok przy Lubartowskiej 10 zbudowana w 1889 r. Od 20 lat pełni ona funkcję Izby Pamięci Żydów z Lublina. Są dawne fotografie, przedmioty historyczne oraz tablica pamięci Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Ale nie ma w niej modłów, bo nie ma 10 Żydów, żeby się modlić.

Największa na świecie Jesziwa

Jest Jesziwa - wyższa szkoła talmudyczna dla nieżonatych studentów - przy Lubartowskiej 58. Po skończeniu chederu umożliwiała chłopcom w wieku 13 lat kontynuację nauki. Po ukończeniu Jesziwy niektórzy otrzymywali smichę, która uprawniała do objęcia stanowiska rabina.
Lubelska Szkoła Mędrców była największą przedwojenną Jesziwą na świecie.
Rabin Majer Szapiro, założyciel, nie doczekał dnia opuszczenia uczelni przez pierwszych absolwentów. 23 października 1933 r. wieczorem poczuł się źle. Wezwany lekarz postawił diagnozę: angina, a stan zdrowia chorego pogarszał się z każdym dniem.
"O godz. 2 w nocy - napisał we wspomnieniach z 27 października Hilel Seidman - rabin każe się przenieść do wielkiej sali przyjęć Uczelni. Zauważywszy płaczącą małżonkę pyta się: Czemu płaczesz, wszak teraz rozpoczyna się prawdziwa radość! Następnie każe uczniom wypić "Lechajim" (Na zdrowie) i tańczyć. Ostatnimi wysiłkami woli uczniowie starają się spełnić życzenie rabina, a on porusza w takt martwiejącą ręką. Pojedynczo uczniowie usuwają się i wybiegają do bożnicy odmawiać psalmy i błagać Boga o ratunek dla ukochanego Nauczyciela. Odgłosy płaczu i zawodzeń dotarły do pokoju konającego rabina. Przywołuje jednego z uczniów i nakazuje: Tylko radośnie...
Takie były ostatnie słowa twórcy Jesziwy.

Jedna karta Talmudu

W 1923 r. Meir Szapiro zapoczątkował codzienne studiowanie jednej karty Talmudu.
Takie studiowanie trwało 2711 dni; ponad 7 lat.
Pierwsze zakończenie cyklu odbyło się w Jeszywas Chachmej Lublin w 1930 r.
Nikt wtedy nie przypuszczał, że w 75 lat później, w tym samym miejscu, na zakończenie 11 cyklu czytania Talmudu, do Lublina zjadą się chasydzi z całego świata. W tym David Singer, kultywujący w nowojorskim Brooklynie tradycje chasydów z Bobowej i główny rabin w Polsce, Michael Schudrich.
Po roku od tamtego zdarzenia dziś w budynku Jesziwy trwa gorączkowy remont.
- Musimy zdążyć na 11 lutego, kiedy do Lublina przyjadą rodziny tych, co tu studiowali. W tym prof. Enker, rektor uniwersytetu Bar Ilan w Tel-Awiwie, kuzyn rabina Yehudy Meir Szapiro, założyciela lubelskiej Jesziwy - wylicza Jan Gebert ze Związku Gmin Wyznaniowych Żydów RP.

Pamiątka po Hajce
11 lutego synagoga, znajdująca się w budynku Jesziwy, zostanie otwarta. Zaśpiewa Joseph Malowany, jeden z najsłynniejszych kantorów na świecie. Będą spotkania, wykłady i dyskusja co dalej z Jesziwą.
- W jej podziemiach chcemy otworzyć muzeum. Będzie izba Widzącego z Lublina. Będziemy zbierali okruchy po świecie, którego nie ma - mówi Gebert, który wczoraj przyjechał do Lublina, żeby za pośrednictwem Dziennika Wschodniego spotkać się z Henryką Grochowską. Żeby dotknąć pamiątki po Hajce.
Pani Henryka przekazała ją do muzeum.

Pozostałe informacje

Donald Trump: wojska na granicy i flaga na Marsie
mowa inauguracyjna

Donald Trump: wojska na granicy i flaga na Marsie

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podczass mowy inauguracyjnej zapowiedział wysłanie wojsk na granice z Meksykiem, odebranie kanału Panamskiego, amerykańską flagę na Marsie i złoty wiek Ameryki.

Noir Festiwal w Zgrzycie
koncert
25 stycznia 2025, 20:00

Noir Festiwal w Zgrzycie

Najlepsze zespoły polskiej sceny elektronicznej (Alles, Hiroszyma i Martyrmachine) już w najbliższą sobotę zaprezentują się na scenie lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt.

Zbudował szałas i trzymał w nim amfetaminę

Zbudował szałas i trzymał w nim amfetaminę

38-latek będzie odpowiadał będzie w warunkach recydywy, gdyż w ostatnim czasie odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwo. Razem z mężczyzną przebywała poszukiwana 29-latka

Mammografia. Za darmo i blisko domu
ZDROWIE

Mammografia. Za darmo i blisko domu

Mammografia pozwala na wczesne wykrycie zmian w piersiach, a to oznacza skuteczniejsze leczenie i szybszy powrót do zdrowia. Badanie można zrobić bezpłatnie i blisko domu.

Jubileusz Teatru Starego: muzyka, teatr, literatura
jubileusz
1 marca 2025, 19:00

Jubileusz Teatru Starego: muzyka, teatr, literatura

13 lat temu, czyli w 2012 r., lubelski Teatr Stary wznowił działalność. Z tej okazji Teatr przygotował cykl wyjątkowych wydarzeń, w których zobaczymy m.in. Krzysztofa Cugowskiego, Wojciecha Mazolewskiego, Andrzeja Seweryna oraz Krystynę Jandę.

Osoby starsze, które kończą 100 lat mogą liczyć na bezterminowe dodatkowe świadczenie finansowe. Obecnie pobiera je ponad 3,3 tys. beneficjentów w całym kraju, z czego blisko 200 osób na Lubelszczyźnie
6 246 brutto

Więcej pieniędzy dla stulatków. Honorowe emerytury w górę

W Polsce obywateli, którzy przekroczyli 100 lat jest już ponad 7 tysięcy, ale tylko połowa z nich pobiera przysługującą im honorową emeryturę wynoszącą dzisiaj prawie 6,3 tys. zł brutto. Sumę tę, zgodnie z nową ustawą, czeka waloryzacja.

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA
POWRÓT DO BIAŁEGO DOMU
film

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47. prezydenta USA

Ustępujący prezydent Joe Biden przyjął w poniedziałek w Białym Domu swojego następcę Donalda Trumpa w ramach tradycyjnego spotkania przy herbacie przed inauguracją nowej prezydentury. Prezydentom towarzyszyły małżonki: Jill i Melania.

28 miejsc pamięci narodowej. Kto się nimi zajmie?
PRZETARG

28 miejsc pamięci narodowej. Kto się nimi zajmie?

Władze Lublina ogłosiły przetarg na utrzymanie miejsc pamięci narodowej. Zakres prac obejmuje m.in. konserwację pomników, pielęgnację zieleni oraz dekorację okolicznościową. Miasto planuje przeznaczyć na to niemal 300 tys. zł.

Młodzież spełniła swoje marzenie. Mieli pomysł, maja centrum
NOWE MIEJSCE

Młodzież spełniła swoje marzenie. Mieli pomysł, maja centrum

W tym miejscu rządzą młodzi. Przy Miejskim Ośrodku Kultury powstało międzyrzeckie centrum młodzieży.

Struś biegł na lotnisko. Policjanci ruszyli w pościg
WIELKA UCIECZKA

Struś biegł na lotnisko. Policjanci ruszyli w pościg

To raczej nie byłą standardowa interwencja. Nie dość, że uczestniczyli w niej policjanci, pracownicy służby ochrony lotniska i jeszcze strażnicy miejscy, to wszyscy gonili strusia.

Duda o Trumpie: Cztery lata dobrej polityki dla Polski
ZAPRZYSIĘŻENIE

Duda o Trumpie: Cztery lata dobrej polityki dla Polski

Wierzę, że druga prezydentura Donalda Trumpa przyniesie dla Polski cztery lata dobrej polityki – mówi prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek przy ul. Bernardyńskiej trwały prace porządkowe po rozbiórce kamienicy
LUBLIN

Po katastrofie budowalnej przy ul. Bernardyńskiej prokuratura wszczyna śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Śledczy będą badać przyczyny zawalenia się ściany kamienicy, a także sprawdzą, czy nie doszło do zaniedbań ludzkich

63-latek stracił przytomność. Policjanci reanimowali go do przyjazdu karetki

63-latek stracił przytomność. Policjanci reanimowali go do przyjazdu karetki

Funkcjonariusze uratowali życie 63-letniemu mężczyźnie, który stracił przytomność podczas policyjnej interwencji. Dzięki szybkiej reakcji udało się przywrócić jego funkcje życiowe przed przyjazdem pogotowia.

Jak wybrać odpowiednie rynny?

Jak wybrać odpowiednie rynny?

System rynnowy odgrywa ogromnie istotną rolę w ochronie bryły budynku przed niszczycielskim wpływem wody deszczowej. Odpowiednio dobrane rynny i rury spustowe pomagają efektywnie odprowadzać wodę z powierzchni dachu, zapobiegając problemom takim jak zalania fundamentów, zawilgocenie ścian czy uszkodzenia elewacji.

Antonio Sefer może wkrótce dołączyć do Motoru Lublin

Motor Lublin blisko piątego transferu

Motor Lublin o krok od piątego transferu podczas zimowego okienka. Antonio Sefer, 24-letni skrzydłowy lub ofensywny pomocnik z Rumunii we wtorek ma zameldować się w Polsce na badaniach. Jeżeli przejdzie je pozytywnie, to zostanie wypożyczony do drużyny Mateusza Stolarskiego z Hapoelu Beer Sheva.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium