Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 kwietnia 2004 r.
12:09
Edytuj ten wpis

Rodzina na rozdrożu

0 0 A A

Rodzina ma trzy punkty oparcia: Kościół, sypialnię i stół – mówi lubelski społecznik, ojciec pięciorga dzieci, Jerzy Bojarski. – Wszystkie są równie ważne, chociaż nie każdy jest religijny, ale łóżko i stół są w każdym domu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d –
Te domowe sprzęty symbolizują sytuację rodziny, stół zaś w szczególności. To nie tylko miejsce jedzenia, ale przede wszystkim spotkania bliskich sobie ludzi. Jednak solidne stoły, jakiś czas temu zaczęły wypierać chwiejne składaki i stoliki-jamniki. Ani przy nich nie można się zdrowo najeść, ani rozmawiać, ani lekcji odrabiać. Rodzice i dzieci nie mają teraz ani czasu, ani nawet dobrego miejsca na spotkanie.
Jerzy Bojarski, wyraża też dość powszechną opinię, że w instytucjach państwa rodziny też nie mają oparcia. Zasiłki nie warte są tych wszystkich upokorzeń, które wiążą się ze staraniami o jakąkolwiek pomoc. A deklaracje polityków o wyrównywaniu szans i tworzeniu dobrego systemu opieki nie mają pokrycia w życiowej praktyce. Dlaczego? Według prof. Leona Dyczewskiego z KUL
łatwiej rządzić państwem, w którym więzi rodzinne są słabe.
Jednostkę łatwiej pozyskać dla najbardziej nawet niedorzecznych poglądów, ponieważ w rodzinie lepiej ocenia się jakość idei, produktów i usług. Kultura konsumpcyjna rozwija się lepiej wśród ludzi samotnych, łatwiej również ściągać od nich podatki.
Paradoksalnie więc umocnienie systemów państwowych osłabia najsilniejsze więzy łączące obywateli. Przez wieki jedynym wzorem była rodzina wielopokoleniowa, w której obowiązywały tradycyjne rytuały. Każda z osób należących do familii podporządkowana była odwiecznym rygorom i miała w domowym układzie swoje rewiry. Dla kobiet zarezerwowane było wychowanie dzieci, utrzymanie porządku w domu oraz podtrzymywanie religijnych tradycji. Mężczyznom pozostawało zapewnienie środków na utrzymanie.
Rygorystyczny podział ról zaczął zanikać wraz z rewolucją przemysłową. Seryjna produkcja odzieży wyzwoliła kobiety z obowiązku dziergania i szycia ubrań dla całej rodziny. Upowszechnienie opieki medycznej zdjęło konieczność doglądania bliskich w chorobie. Każde udogodnienie ma jednak swoją cenę. Za wszystko trzeba było płacić, kobiety stanęły więc do pracy zarobkowej. Kolejne wojny zwolniły im jeszcze więcej stanowisk pracy. Nawet w czasach pokoju nie było już odwrotu od konieczności dzielenia czasu na obowiązki domowe i zawodowe.
Nic nie jest już proste
Sukcesy sufrażystek przyniosły tyle samo dobrodziejstw, ile zgryzot. Panie mają równe z panami prawa obywatelskie, własne pieniądze i prawo wyboru życiowego partnera. Nowoczesne środki antykoncepcyjne pozbawiły je nawet jarzma fizjologii. Wciąż jednak chcą mieć mężów i dzieci, a na dodatek zachować do późnych lat urodę i doskonałą kondycję. Trudno jednak zrealizować wszystkie pragnienia. Na Zachodzie coraz częściej pary rezygnują więc z zawierania formalnych związków i posiadania dzieci. Rośnie popularność związków określanych skrótem dink’s (double income no kids), czyli bezdzietnych par o podwójnych dochodach. U nas tradycyjne rodzinne więzi nadal jeszcze są w cenie.
– Na podstawie moich prywatnych kontaktów mogę stwierdzić, że rodzina jest trwała i odpowiedzialna – wyjaśnia psycholog, prof. Krystyna Ostrowska. – W niepublikowanych jeszcze badaniach, które przeprowadziłam wśród młodzieży, wygląda to nieco inaczej. Na pytanie: czy możesz polegać na swojej matce? – 61 proc. odpowiada, że tak. Ojciec jest pewnym oparciem dla 57 proc. Jeszcze mniejsza część młodzieży rozmawia o swoich problemach z rodzicami, a plany życiowe omawia z nimi niespełna jedna trzecia dzieci. Można powiedzieć zatem, że jedna czwarta rodzin ma spore kłopoty z wychowaniem dzieci.
Potomstwo nie ma emocjonalnego oparcia w swoich rodzicach, a co szczególnie ważne – w matkach. Przekłada się to na społeczne problemy dzieci i młodzieży. Agresja w szkole, wagary, narkomania, nadużywanie alkoholu, nieakceptowane zachowania seksualne i przestępczość nieletnich są wynikiem zaburzonych funkcji rodziny. Jeśli w niej zabraknie fundamentu, jakim jest
miłość, wierność, pracowitość
oraz poszanowanie prawdy i piękna – to tych wartości będzie brakowało także w społeczeństwie.
– Jest źle! – alarmuje dr Jacek Pulikowski. – Zupełnie wypaczona została rola ojca – i pośrednio jest to też winą kobiet. Wyręczając synów we wszystkich czynnościach, nie dają im szansy na nauczenie się odpowiedzialności. Zaczyna się od tego, że chłopak nie musi w domu robić absolutnie nic. Dostaje wikt, opierunek i nie ma absolutnie żadnych obowiązków.
A później, w dorosłym życiu, również nie poczuwa się do żadnych obowiązków. Ani za życie poczęte, ani już narodzone. Skoro kobiety same dają sobie świetnie ze wszystkim radę, wielu mężczyzn nie widzi konieczności wyręczania ich. Zostają na etacie „wiecznego chłopca” – i to nie tylko w domu, ale również w pracy.
Ewa Dziadosz

Starzejemy się


Od 1984 roku z każdym rokiem rodzi się w naszym kraju coraz mniej dzieci. Kobiety rodzące stanowią zaledwie 3,7 proc. ogólnej liczby populacji kobiet w wieku 15-49 lat. W 1984 roku odsetek ten był prawie dwukrotnie wyższy i wynosił 7,7 proc. W roku 2000 najwięcej dzieci rodziły kobiety w wieku 25-29 lat. Największy spadek płodności, nastąpił w grupach wieku 20-24 lata i 15-19 lat (spadek o 45 proc).
Obecnie:
*na przeciętną Polkę1,3 dzieci przypada
*30 proc. społeczeństwa to dzieci i młodzież
*16 proc. mieszkańców kraju ma ponad 65 lat
Za 25 lat:
*Polska będzie liczyła o 3 mln mniej mieszkańców niż dziś
*16 proc. populacji kraju stanowić będzie młode pokolenie
*30 proc. mieszkańców będzie mieć ponad 65 lat

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium